ראש השנה

מנהגים, תאריכים, סרטונים, הלכות וברכות לראש השנה

ראש השנה – כל מה שרציתם לדעת על ראש השנה

ראש השנה הוא היום הראשון בלוח השנה, ובו עורך בורא העולם משפט לכל יצוריו. מדריך מקיף אודות מהותו של ראש השנה

א' בתשרי הוא היום הראשון להשלמת בריאת העולם ולכן הוא הוא נקבע לראש השנה. כשם שראש האדם מפעיל את כל הגוף, כך בראש-השנה נקבע כל מה שיקרה במשך השנה.

ראש-השנה הוא יום המשפט לכל באי-עולם, והוא גם יום הדין על כל צורכי האדם, הגשמיים והרוחניים. לכן אנו מעתירים רבות בתפילות החג בבקשות בריאות, ילדים, פרנסה, וכן להצלחה בתחומים הרוחניים.

אולם מהותו העיקרית של ראש-השנה היא הכתרתו המחודשת של הקב"ה על העולם. זהו היום שבו ציווה ה': "תמליכוני עליכם", ואנו עושים זאת בעיקר על-ידי התפילה, שנושא המלכות מוזכר בה פעמים רבות: "מלוך על העולם כולו בכבודך", "מלך על כל הארץ" וכו'.

לחצו כאן להרחבה אודות המלכת ה'.

 

מצוות ראש השנה - תקיעה בשופר

המצווה המרכזית של ראש-השנה היא התקיעה בשופר, על פי הציווי: "יום תרועה יהיה לכם". תקיעת השופר מציינת כי ביום זה אנו ממליכים את הקב"ה למלך על כל הארץ. בין הפסוקים הנאמרים בתפילת ראש-השנה, בנוגע לתקיעת השופר, מובא: "כי ה' עליון נורא, מלך גדול על כל הארץ... עלה אלקים בתרועה, ה' בקול שופר".

כאשר יומו של הראשון של ראש השנה חל בשבת, אין תוקעים בשופר ביום הראשון של ראש השנה אלא ביומו השני בלבד.

לחצו כאן להרחבה נוספת אודות מצוות תקיעת שופר. 

לחצו כאן להבנת סודו של השופר.

 

 

מנהגי ראש השנה

איחולים וכרטיסי ברכה - נהוג לאחל בליל ראש השנה "לשנה טובה תיכתב/י ותחתם/י", ויש המוסיפים "לאלתר לחיים טובים". כן נהוג לסיים כל מכתב שנשלח בחודש אלול באיחולי "כתיבה וחתימה טובה".

תשליך - ביום הראשון של ראש השנה (או ביומו השני במקרה שהיום הראשון חל בשבת לפי מנהג האשכנזים), הולכים אחרי הצהריים למקור מים ואומרים בו את תפילת תשליך, שהיא בקשה להשלכת העבירות אל "מצולות ים". יש נוהגים לנער את שולי הבגדים כסמל להתנערות מהעוונות.

לחצו כאן להרחבה אודות מנהג התשליך,

הימנעות משינה ביום - יש הנוהגים להימנע משינה ביומו של ראש השנה, על פי דברי התלמוד הירושלמי שהובאו אצל הפוסקים, שהישן בראש השנה ישן מזלו.

סעודות החג - בסעודות ליל החג נהוג לאכול "סימנים". מדובר במאכלים ששמם מסמל על תפילה מיוחדת. הסימנים העיקריים הם: תפוח בדבש, ראש של דג, גזר ועוד.

לחצו כאן להרחבה אודות סימני ראש השנה. 

לחצו כאן לקריאה נוספת אודות אופן התנהלות סעודת החג.

 

תפילות ראש השנה

בראש השנה נהוג להרבות בתפילות. בשל כך, תפילות שחרית ומוסף ביום זה הן ארוכות במיוחד, חגיגיות וכוללות פיוטים. הפיוטים משתנים בין העדות וכך גם הלחנים. הדגש בתפילות ופיוטים הוא המלכת ה' והעמידה לפניו במשפט.

תפילת העמידה של מוסף כוללת שלוש חטיבות תפילה מיוחדות - מלכויות זכרונות ושופרות - הכוללות גם פסוקים מהתנ"ך המבטאים את שלושת הנושאים האלו. לפני תקיעת שופר נהוג בקהילות ספרד לשיר את הפיוט "עת שערי רצון להיפתח". מדובר בפיוט מרגש במיוחד, ותוכנו הוא סיפור עקידת יצחק.

תפילות ראש השנה נאמרות מתוך מחזור. לחצו כאן לקריאה נוספת אודות המחזור.

 

ערב ראש השנה

ערב ראש השנה הוא היום האחרון בלוח השנה היהודי. על כן ביום זה עושים פעולות שונות וייחודיות, מעבר לפעולות הקשורות בהכנות הרגילות לכל חג.

בערב ראש השנה נהוג לערוך טקסי התרת נדרים, כשכל אדם מבקש התרה בפני שלושה אנשים שמהווים מעין בית דין, שבכוחו לשחרר את האדם מהבטחותיו.

כמו כן, בערב ראש השנה מרבים באמירת סליחות, מרבים בתשובה, תפילה וצדקה שהם מצוות סגוליות ובכוחן לשנות את רוע הגזירה. על מנת לקיים את מצוות התשובה בשלמות, ראוי לכל אדם לקבל על עצמו קבלה רוחנית לקראת השנה החדשה, ובכך להוכיח את רצונו העז להיות אדם טוב יותר בשנה הבאה.

לחצו כאן וקבלו רעיונות לקבלות רוחניות לקראת השנה החדשה. 

לחצו כאן לקריאה נוספת אודות ערב ראש השנה.

לחצו כאן לקריאה על סימני ראש השנה

לחצו כאן להרחבה על תפילות ראש השנה,

קרא עודהסתר

האם מותר לחמם אוכל בשבת בשביל סעודת החג במוצ"ש? דיני ראש השנה שחל בשבת

ראש השנה שחל בשבת ויום ראשון: איך עושים הבדלה במוצ"ש שהוא לילה שני של ראש השנה? מתי אוכלים סעודה שלישית בשבת? איך ומתי מדליקים נרות חג בלילה השני? ריכזנו עבורכם את התשובות, מתוך סרטונים, מתוך הספר 'בהלכה ובאגדה' והספר 'אשרי האיש'

אדום וירוק: 5 רעיונות לשילוב רימונים ותפוחים בתפריט ראש השנה

אם התחלתם כבר לתכנן את תפריט ראש השנה, ייתכן שתרצו לשלב בו טעמים ייחודיים שלא עולים על שולחנכם במשך כל השנה. החג הקדוש מתאפיין במתיקות של תפוח בדבש וגם בחמצמצות הרימון על כל סגולותיו – כך נשלב אותם יחד לשנה טובה ומתוקה

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה