ראש השנה

מנהגים, תאריכים, סרטונים, הלכות וברכות לראש השנה

ראש השנה – כל מה שרציתם לדעת על ראש השנה

ראש השנה הוא היום הראשון בלוח השנה, ובו עורך בורא העולם משפט לכל יצוריו. מדריך מקיף אודות מהותו של ראש השנה

א' בתשרי הוא היום הראשון להשלמת בריאת העולם ולכן הוא הוא נקבע לראש השנה. כשם שראש האדם מפעיל את כל הגוף, כך בראש-השנה נקבע כל מה שיקרה במשך השנה.

ראש-השנה הוא יום המשפט לכל באי-עולם, והוא גם יום הדין על כל צורכי האדם, הגשמיים והרוחניים. לכן אנו מעתירים רבות בתפילות החג בבקשות בריאות, ילדים, פרנסה, וכן להצלחה בתחומים הרוחניים.

אולם מהותו העיקרית של ראש-השנה היא הכתרתו המחודשת של הקב"ה על העולם.2 זהו היום שבו ציווה ה': "תמליכוני עליכם", ואנו עושים זאת בעיקר על-ידי התפילה, שנושא המלכות מוזכר בה פעמים רבות: "מלוך על העולם כולו בכבודך", "מלך על כל הארץ" וכו'.

לחצו כאן להרחבה אודות המלכת ה'.

 

מצוות ראש השנה - תקיעה בשופר

המצווה המרכזית של ראש-השנה היא התקיעה בשופר, על פי הציווי: "יום תרועה יהיה לכם". תקיעת השופר מציינת כי ביום זה אנו ממליכים את הקב"ה למלך על כל הארץ. בין הפסוקים הנאמרים בתפילת ראש-השנה, בנוגע לתקיעת השופר, מובא: "כי ה' עליון נורא, מלך גדול על כל הארץ... עלה אלקים בתרועה, ה' בקול שופר".

כאשר יומו של הראשון של ראש השנה חל בשבת, אין תוקעים בשופר ביום הראשון של ראש השנה אלא ביומו השני בלבד.

לחצו כאן להרחבה נוספת אודות מצוות תקיעת שופר. 

לחצו כאן להבנת סודו של השופר.

 

 

מנהגי ראש השנה

איחולים וכרטיסי ברכה - נהוג לאחל בליל ראש השנה "לשנה טובה תיכתב/י ותחתם/י", ויש המוסיפים "לאלתר לחיים טובים". כן נהוג לסיים כל מכתב שנשלח בחודש אלול באיחולי "כתיבה וחתימה טובה".

תשליך - ביום הראשון של ראש השנה (או ביומו השני במקרה שהיום הראשון חל בשבת לפי מנהג האשכנזים), הולכים אחרי הצהריים למקור מים ואומרים בו את תפילת תשליך, שהיא בקשה להשלכת העבירות אל "מצולות ים". יש נוהגים לנער את שולי הבגדים כסמל להתנערות מהעוונות.

לחצו כאן להרחבה אודות מנהג התשליך,

הימנעות משינה ביום - יש הנוהגים להימנע משינה ביומו של ראש השנה, על פי דברי התלמוד הירושלמי שהובאו אצל הפוסקים, שהישן בראש השנה ישן מזלו.

סעודות החג - בסעודות ליל החג נהוג לאכול "סימנים". מדובר במאכלים ששמם מסמל על תפילה מיוחדת. הסימנים העיקריים הם: תפוח בדבש, ראש של דג, גזר ועוד.

לחצו כאן להרחבה אודות סימני ראש השנה. 

לחצו כאן לקריאה נוספת אודות אופן התנהלות סעודת החג.

 

תפילות ראש השנה

בראש השנה נהוג להרבות בתפילות. בשל כך, תפילות שחרית ומוסף ביום זה הן ארוכות במיוחד, חגיגיות וכוללות פיוטים. הפיוטים משתנים בין העדות וכך גם הלחנים. הדגש בתפילות ופיוטים הוא המלכת ה' והעמידה לפניו במשפט.

תפילת העמידה של מוסף כוללת שלוש חטיבות תפילה מיוחדות - מלכויות זכרונות ושופרות - הכוללות גם פסוקים מהתנ"ך המבטאים את שלושת הנושאים האלו. לפני תקיעת שופר נהוג בקהילות ספרד לשיר את הפיוט "עת שערי רצון להיפתח". מדובר בפיוט מרגש במיוחד, ותוכנו הוא סיפור עקידת יצחק.

תפילות ראש השנה נאמרות מתוך מחזור. לחצו כאן לקריאה נוספת אודות המחזור.

 

ערב ראש השנה

ערב ראש השנה הוא היום האחרון בלוח השנה היהודי. על כן ביום זה עושים פעולות שונות וייחודיות, מעבר לפעולות הקשורות בהכנות הרגילות לכל חג.

בערב ראש השנה נהוג לערוך טקסי התרת נדרים, כשכל אדם מבקש התרה בפני שלושה אנשים שמהווים מעין בית דין, שבכוחו לשחרר את האדם מהבטחותיו.

כמו כן, בערב ראש השנה מרבים באמירת סליחות, מרבים בתשובה, תפילה וצדקה שהם מצוות סגוליות ובכוחן לשנות את רוע הגזירה. על מנת לקיים את מצוות התשובה בשלמות, ראוי לכל אדם לקבל על עצמו קבלה רוחנית לקראת השנה החדשה, ובכך להוכיח את רצונו העז להיות אדם טוב יותר בשנה הבאה.

לחצו כאן וקבלו רעיונות לקבלות רוחניות לקראת השנה החדשה. 

לחצו כאן לקריאה נוספת אודות ערב ראש השנה.

לחצו כאן לעובדות על תפילות ראש השנה, מנהגים וארוחות החג.

הנצפים ביותר
שו"ת ראש השנה
יומן אירועים
הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

50לרכישה

מוצרים נוספים

הגדה של פסח הרב זמיר כהן:

ערכה לילדים לליל הסדר

והגדת - הרבנית ימימה מזרחי

כיסוי פסח מהודר מסאטן משובץ אבנים עם נצנצים מוזהבים מעוגל

גביע קידוש מהודר "להבה"

ערכת יצירה מעמד מהודר לבקבוק יין

לכל המוצרים

הרב יצחק פנגר - תתעורר

הרצאה לקראת ראש שנה, ובה נלמד ליישם את מה שאנחנו רוצים שיחשבו עלינו. מה שאנחנו עכשיו - זה מה שילווה אותנו לראש השנה. יום ראש השנה הוא היום בו מחולק "התקציב השנתי" בכל התחומים. כיצד עלינו להתכונן ליום זה? במה עלינו להשקיע? כל התשובות בהרצאה מרתקת זו

הלכות ראש השנה ויום הכיפורים: חוברת "בהלכה ובאגדה" להורדה בחינם

סליחות, התרת נדרים, חודש אלול, ראש השנה, תקיעת שופר, הלכות יום טוב, עירוב תבשילין, עשרת ימי תשובה, מנהג הכפרות, הלכות תשובה, יום הכיפורים ועוד - כל ההלכות בחוברת "בהלכה ובאגדה", בליווי הסברים בשפה ברורה ונעימה. הורידו עכשיו בחינם

חדש! שאלי את אחותך: רגע לפני ראש השנה – איך אני מצילה את השנה החדשה?

תיכננו שבאלול הזה אנחנו לא נשארים אדישים. היו לנו תוכניות ללכת לשיעורי תורה, סליחות ולעשות מלא מצוות. בסוף – המציאות קצת שיבשה את התוכניות. מה אפשר לעשות בדקה ה-90 לפני ראש השנה, כדי שנזכה להיכתב לשנה טובה ומתוקה?

   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 > >>

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה