ל"ג בעומר

עשרות שיעורים, מאמרים, הרצאות וכל מה שרציתם לדעת על ל"ג בעומר

ל"ג בעומר – כל מה שרציתם לדעת

ל"ג בעומר הוא יום שחל כל שנה בתאריך י"ח באייר. ל"ג בעומר חל בעיצומם של ימי ספירת העומר, ביום ה-33 בעומר.

יום זה הוא יום חגיגי, ונקבע לדורות לציון שני אירועים משמעותיים אירעו בו: פסקה המגיפה שקטלה עשרות אלפים מתלמידיו של רבי עקיבא; וביום זה נפטר רבי שמעון בר יוחאי.

בימי המשנה, נענשו תלמידי רבי עקיבא בעונש כבד, כיוון שלא נהגו כבוד זה בזה. בשל כך, השתוללה בם מגיפה וקטלה 24,000 תלמידים. נותרו 5 בודדים, ומהם הופצה התורה והועברה לדורות. על פי המובא במשנה, תלמידי רבי עקיבא נפטרו בין פסח לשבועות, כאשר ביום ל"ג בעומר פסקה המגיפה. על כן נקבע יום זה כיום שמחה.

רבי שמעון בר יוחאי

כמו כן, ביום ל"ג בעומר נפטר רבי שמעון בר יוחאי, ובקיצור רשב"י. רבי שמעון היה תנא גדול שחיבר את ספר הזוהר, וביום פטירתו גילה לתלמידיו סודות תורה עמוקים. יום זה נקבע לשמחה, כיוון שביום הפטירה של הצדיק, הארה מ"מעשיו, תורתו ועבודתו" משפיעה על חיי תלמידיו. כך, בל"ג בעומר אנו חוגגים את חייו של רבי שמעון בר יוחאי, ואת כתיבת ספר הזוהר – המגלה את הרובד הפנימי והקבלי של התורה הקדושה.

מנהגים בל"ג בעומר

ל"ג בעומר אינו יום חג, אך לא חלים בו דיני האבילות הנהוגים בימי ספירת העומר. לכן בתפילה לא אומרים 'תחנון', אך חוץ מזה מותר לבצע כל מלאכה ביום זה, ללכת לעבודה, לנסוע, לכתוב ועוד.

ביום זה נהוג להדליק מדורות, כזכר לאור התורה שגילה רבי שמעון במשך חייו, ובמיוחד ביום פטירתו. המדורות באות לסמל את האש האדירה שהקיפה את רבי שמעון בר יוחאי. כמו כן, הדלקת המדורות מסמנות את הנס שאירע ביום פטירתו של רשב"י – השמש לא שקעה עד שרבי שמעון סיים  לגלות את כל סודות התורה הטמונות בזוהר.  

רבים נוהגים לעלות ביום זה לקברו של רבי שמעון במירון. כן נוהגים ביום זה לערוך טקס 'חלאקה' לילדים המגיעים לגיל 3, וכן ראוי ללמוד מספר הזוהר, שכאמור, רובו נכתב ביום זה. 

קרא עודהסתר
   123456>>>
הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה