ל"ג בעומר

עשרות שיעורים, מאמרים, הרצאות וכל מה שרציתם לדעת על ל"ג בעומר

ל"ג בעומר – כל מה שרציתם לדעת

ל"ג בעומר הוא יום שחל כל שנה בתאריך י"ח באייר. ל"ג בעומר חל בעיצומם של ימי ספירת העומר, ביום ה-33 בעומר.

יום זה הוא יום חגיגי, ונקבע לדורות לציון שני אירועים משמעותיים אירעו בו: פסקה המגיפה שקטלה עשרות אלפים מתלמידיו של רבי עקיבא; וביום זה נפטר רבי שמעון בר יוחאי.

בימי המשנה, נענשו תלמידי רבי עקיבא בעונש כבד, כיוון שלא נהגו כבוד זה בזה. בשל כך, השתוללה בם מגיפה וקטלה 24,000 תלמידים. נותרו 5 בודדים, ומהם הופצה התורה והועברה לדורות. על פי המובא במשנה, תלמידי רבי עקיבא נפטרו בין פסח לשבועות, כאשר ביום ל"ג בעומר פסקה המגיפה. על כן נקבע יום זה כיום שמחה.

רבי שמעון בר יוחאי

כמו כן, ביום ל"ג בעומר נפטר רבי שמעון בר יוחאי, ובקיצור רשב"י. רבי שמעון היה תנא גדול שחיבר את ספר הזוהר, וביום פטירתו גילה לתלמידיו סודות תורה עמוקים. יום זה נקבע לשמחה, כיוון שביום הפטירה של הצדיק, הארה מ"מעשיו, תורתו ועבודתו" משפיעה על חיי תלמידיו. כך, בל"ג בעומר אנו חוגגים את חייו של רבי שמעון בר יוחאי, ואת כתיבת ספר הזוהר – המגלה את הרובד הפנימי והקבלי של התורה הקדושה.

מנהגים בל"ג בעומר

ל"ג בעומר אינו יום חג, אך לא חלים בו דיני האבילות הנהוגים בימי ספירת העומר. לכן בתפילה לא אומרים 'תחנון', אך חוץ מזה מותר לבצע כל מלאכה ביום זה, ללכת לעבודה, לנסוע, לכתוב ועוד.

ביום זה נהוג להדליק מדורות, כזכר לאור התורה שגילה רבי שמעון במשך חייו, ובמיוחד ביום פטירתו. המדורות באות לסמל את האש האדירה שהקיפה את רבי שמעון בר יוחאי. כמו כן, הדלקת המדורות מסמנות את הנס שאירע ביום פטירתו של רשב"י – השמש לא שקעה עד שרבי שמעון סיים  לגלות את כל סודות התורה הטמונות בזוהר.  

רבים נוהגים לעלות ביום זה לקברו של רבי שמעון במירון. כן נוהגים ביום זה לערוך טקס 'חלאקה' לילדים המגיעים לגיל 3, וכן ראוי ללמוד מספר הזוהר, שכאמור, רובו נכתב ביום זה. 

הנקראים ביותר
הנצפים ביותר
ל"ג בעומר - שאל את הרב
יומן אירועים
הידברות שופס

סט ארכיאולוגיה תנ"כית - הרב זמיר כהן

319לרכישה

מוצרים נוספים

המדריך המלא לחינוך ילדים - הרב זמיר כהן

בוסר המלאכים - ארגז כלים להורי המתבגר - הרב דן טיומקין

רזי התזונה - להתנקות, להבריא, לרזות בקלות

תיק מהודר עם ידית לטלית ותפילין

נטלה מהודרת "עיטורים"

ערכה מהודרת להבדלה

לכל המוצרים

האנשים שלא פספסו ל"ג בעומר במירון מעולם. פרויקט מיוחד

ישראל גליס נולד בדיוק תשעה חודשים אחרי שאמו התפללה אצל הרשב"י, אהרון דרוק פגש בציון תיירים שרק בזכותו גילו את יהדותם, יוסי זליקוביץ הוזעק להגיש עזרה בדיוק באמצע 'מה נשתנה', ואסתר שניצר התחייבה ערב חתונתה: "אני מזמינה את הרשב"י". אנשי מירון מספרים על עצמם

מדוע בכה רשב"י? 15 מדרשים נפלאים על הגאולה העתידה

שכול, אלמנות, יתמות, עוני, בדידות, מצב ביטחוני מתוח ואויבינו עומדים עלינו לכלותינו. עיון במדרשי חז"ל על תקופת הגאולה העתידה מסבירים מדוע עם ישראל סובל כל כך בגלות, וכיצד ריבוי הצרות מזרז את ביאת הגואל

הרבנית חגית שירה - עצות וסגולות בל"ג בעומר

מי היה רשב"י? מה הכוח המיוחד שלו ושל יום פטירתו, אלו סודות טמונים בפיוט בר יוחאי? למה רבי שמעון קבור דווקא במירון, ואיך ייתכן שלכל נשמה יש קשר אישי לרשב"י? כל זאת ועוד עצות וסגולות מיוחדות בהרצאתה המיוחדת של הרבנית חגית שירה

   1 2 3 > >>