ל"ג בעומר

עשרות שיעורים, מאמרים, הרצאות וכל מה שרציתם לדעת על ל"ג בעומר

ל"ג בעומר – כל מה שרציתם לדעת

ל"ג בעומר הוא יום שחל כל שנה בתאריך י"ח באייר. ל"ג בעומר חל בעיצומם של ימי ספירת העומר, ביום ה-33 בעומר.

יום זה הוא יום חגיגי, ונקבע לדורות לציון שני אירועים משמעותיים אירעו בו: פסקה המגיפה שקטלה עשרות אלפים מתלמידיו של רבי עקיבא; וביום זה נפטר רבי שמעון בר יוחאי.

בימי המשנה, נענשו תלמידי רבי עקיבא בעונש כבד, כיוון שלא נהגו כבוד זה בזה. בשל כך, השתוללה בם מגיפה וקטלה 24,000 תלמידים. נותרו 5 בודדים, ומהם הופצה התורה והועברה לדורות. על פי המובא במשנה, תלמידי רבי עקיבא נפטרו בין פסח לשבועות, כאשר ביום ל"ג בעומר פסקה המגיפה. על כן נקבע יום זה כיום שמחה.

רבי שמעון בר יוחאי

כמו כן, ביום ל"ג בעומר נפטר רבי שמעון בר יוחאי, ובקיצור רשב"י. רבי שמעון היה תנא גדול שחיבר את ספר הזוהר, וביום פטירתו גילה לתלמידיו סודות תורה עמוקים. יום זה נקבע לשמחה, כיוון שביום הפטירה של הצדיק, הארה מ"מעשיו, תורתו ועבודתו" משפיעה על חיי תלמידיו. כך, בל"ג בעומר אנו חוגגים את חייו של רבי שמעון בר יוחאי, ואת כתיבת ספר הזוהר – המגלה את הרובד הפנימי והקבלי של התורה הקדושה.

מנהגים בל"ג בעומר

ל"ג בעומר אינו יום חג, אך לא חלים בו דיני האבילות הנהוגים בימי ספירת העומר. לכן בתפילה לא אומרים 'תחנון', אך חוץ מזה מותר לבצע כל מלאכה ביום זה, ללכת לעבודה, לנסוע, לכתוב ועוד.

ביום זה נהוג להדליק מדורות, כזכר לאור התורה שגילה רבי שמעון במשך חייו, ובמיוחד ביום פטירתו. המדורות באות לסמל את האש האדירה שהקיפה את רבי שמעון בר יוחאי. כמו כן, הדלקת המדורות מסמנות את הנס שאירע ביום פטירתו של רשב"י – השמש לא שקעה עד שרבי שמעון סיים  לגלות את כל סודות התורה הטמונות בזוהר.  

רבים נוהגים לעלות ביום זה לקברו של רבי שמעון במירון. כן נוהגים ביום זה לערוך טקס 'חלאקה' לילדים המגיעים לגיל 3, וכן ראוי ללמוד מספר הזוהר, שכאמור, רובו נכתב ביום זה. 

הנקראים ביותר
הנצפים ביותר
שאל את הרב
יומן אירועים
הידברות שופס

המדריך המלא לחינוך ילדים - הרב זמיר כהן

48 ש"חלרכישה

מוצרים נוספים

זוגיות עם רגש - הרב מיכאל לסרי

בוסר המלאכים - ארגז כלים להורי המתבגר - הרב דן טיומקין

מעבר לסגולה - הרב אליהו עמר

בית אמי - הרבנית בת שבע קניבסקי

רזי התזונה - להתנקות, להבריא, לרזות בקלות

שבויות

לכל המוצרים

מדוע בכה רשב"י? 15 מדרשים נפלאים על הגאולה העתידה

שכול, אלמנות, יתמות, עוני, בדידות, מצב ביטחוני מתוח ואויבינו עומדים עלינו לכלותינו. עיון במדרשי חז"ל על תקופת הגאולה העתידה מסבירים מדוע עם ישראל סובל כל כך בגלות, וכיצד ריבוי הצרות מזרז את ביאת הגואל

הרבנית חגית שירה - עצות וסגולות בל"ג בעומר

מי היה רשב"י? מה הכוח המיוחד שלו ושל יום פטירתו, אלו סודות טמונים בפיוט בר יוחאי? למה רבי שמעון קבור דווקא במירון, ואיך ייתכן שלכל נשמה יש קשר אישי לרשב"י? כל זאת ועוד עצות וסגולות מיוחדות בהרצאתה המיוחדת של הרבנית חגית שירה

ל"ג בעומר - על עבודת הכבאים ושרותי ההצלה

ל"ג בעומר, יום הילולת התנא הקדוש רבי שמעון בר יוחאי, אחד הסימנים הבולטים של ההילולא הגדולה בעולם הם כמובן המדורות שמאירות ביום זה כל נקודה יהודית בגלובוס. אך בצל המדורות והשמחה הגדולה מידי שנה אנו מתבשרים על אסונות ושריפות שיצאו מכלל שליטה וגרמו לנזקים אדירים.

הכבאים, שכביום נקראים בשם "לוחמי האש", עובדים שעות נוספות בתקופה זו ובפרט ביום ל"ג בעומר ומנסים למנוע את האסון הבא.

פנינו למפקד תחנת כיבוי והצלה בבני ברק, טפס"ר משה אבוטבול כדי לבחון מקרוב את ההכנות של כוחות ההצלה לקראת ל"ג בעומר

בנוסף לפעילות הסברה אינטנסיבית עובדים בתחנת הכיבוי גם על הכנות בשטח לפני הדלקת המדורות וגם - לערב ההדלקה

אז כולנו מחכים לשמחה הגדולה שפורצת ועולה ביום ל"ג בעומר, אך כדי לקיים את מצוות ונשמרתם מאוד לנפשותיכם ולדאוג לשלומם של הסובבים אותנו ביקשנו טפס"ר משנה אליק אלבז לקבל כמה הנחיות בטיחות על אופן הדלקת מדורה וחשוב יותר - על אופן הכיבוי

המדורה המרכזית

פותחים את חגיגות ל''ג בעומר עם ניגונים, תורת וסיפורים לכבוד רבי שמעון בר יוחאי, עם טובי אומני הקומזיץ:  השדרן עמירם בן לולו, אלי פרידמן, נפתלי קמפה, גדי פיינגולד, יניב מדר, הראל טל, הרכב השליצים אמן הקלירנט אברהם בלטי ועוד...
 

אדוננו בר יוחאי - הרב ברוך רוזנבלום

היכן קיימת העיר שהאנשים הגרים בה שמחים ומאושרים באופן תמידי? מדוע ביום פטירתו של רבי שמעון בר יוחאי שמחים ואילו ביום פטירת משה רבנו מתענים? במה התעסק רבי שמעון קודם מותו ומהו מקורו של הפיוט הנודע "בר יוחאי"?

סודו המופלא של רבי עקיבא - הרב ליאור גלזר

למה מתחילה שמחה גדולה דווקא בל"ג בעומר? איך גילה ר' עקיבא את ר' שמעון ותורתו? מדוע קרא הרב עובדיה יוסף ליהודיה מפרדס כץ אליו
לירושלים? ואיזה מופת עשה הרב וואזנר עם התאומים? הרב ליאור גלזר בשיעור מיוחד ומשעשע במיוחד לכבוד ימי הספירה ול"ג בעומר

   1 2 3 > >>