תשעה באב 2022

תשעה באב 2022 - כל מה שרציתם לדעת על ט’ באב

מהו ט’ באב ומה הוא מסמל?

תשעה באב הוא יום האבל הלאומי של עם ישראל, יום תענית מדרבנן. מקור התענית בדברי הנביאים, והיא נקבעה במשנה לציון חורבן בתי המקדש - חורבן בית ראשון בשנת 586 לפנה"ס בידי צבאו של נבוכדנצר מלך בבל, וחורבן בית שני בשנת 70 לספירת הנוצרים, בידי טיטוס והרומאים.

התענית חלה ביום ט' באב, למשך יממה שלמה, והיא מהווה את שיא האבלות של תקופת ימי בין המצרים. התענית היא החמורה מבין ארבע התעניות על חורבן בית המקדש.

חמישה איסורים בתשעה באב

קיימים חמישה איסורים בתשעה באב: אכילה ושתייה, נעילת הסנדל (נעלי עור), סיכה (מריחת שמן על הגוף), רחיצה ויחסי קרבה בין בני הזוג.

בניגוד לכל שאר התעניות מדרבנן, תענית זו נמשכת מערב עד ערב (ולא מבוקר עד ערב) וכוללת את כל חמשת העינויים הנהוגים ביום כיפור. בנוסף, כוללת התענית מנהגי אבלות מיוחדים, כמו ישיבה על הרצפה ואיסור על לימוד תורה. עם תחילת התענית נהוג לקרוא בציבור את מגילת איכה ולאורך היום לומר קינות על חורבן הבית ואסונות אחרים. עם זאת, במקרה שט' באב חל בשבת, התענית נדחית מפניה לי' באב.

המשיח נולד בתשעה באב

בתלמוד מובא כי לאחר ביאת המשיח ובניית בית המקדש השלישי, תשעה באב, כאשר הצומות על החורבן, יהפוך ליום של חג ושמחה‏. על פי התלמוד הירושלמי, המשיח נולד בתשעה באב.

צריך פרנסה, בריאות, זיווג? הקב"ה לא חייב לך - אבל, אם תשקיע בזולת מה שאתה לא חייב כלפיו, גם הקב"ה גם יעניק לך את מה שהוא לא חייב לך. הרב יצחק פנגר מביא יסוד גדול לבניית בית המקדש ולמילוי כלמשאלותינו לטובה.

כיצד נקרב את הגאולה? כאשר נבין שהאבלות היא לא רק אבל. עלינו לעשות חשבון נפש של איך ללמוד מטעויות העבר, ולהיעשות לאנשים טובים יותר. סרטון מומלץ לימי האבלות. צפו.

מה אנחנו יכולים לעשות כדי לקרב את הגאולה? במה אנחנו יכולים להשתנות ולהשתפר? לרב יגאל כהן יש כמה רעיונות מחזקים בשבילכם. לצפיה, לחצו כאן.  

את מה הרסו לנו בחורבן הבית? איך השפיע החורבן על הבית שלנו? ולמה בדור הזה כולנו עצובים? הרבנית ימימה מזרחי בשיחה מיוחדת לתשעה באב.

מתי יוצא תשעה באב?

תשעה באב יוצא השנה (תשפ"ב 2022) החל משעות ערב יום שבת עד ערב יום ראשון הצום מתחיל מיד בשקיעת החמה בשבת קודש.

מתי נכנס צום תשעה באב?

כמו בכל שנה, גם השנה הצום נכנס בשקיעה לקראת מוצאי שבת. כלומר, החל משעה 19:30 אסור לאכול, ויש לסיים את הסעודה השלישית של שבת לפני שעה זו. עם זאת, שאר מנהגי האבלות של תשעה באב (רחיצה, נעילת הסנדל וכו') נוהגים רק החל ממוצאי השבת, כלומר החל משעה 20:10.

מתי מותר לאכול בשר אחרי תשעה באב?

נוהגים מנהגי אבלות, כולל איסור אכילת בשר, עד חצות היום למחרת תשעה באב, כלומר עד חצות היום של יום שני י' באב.

הנקראים ביותר
הנצפים ביותר
שו"ת תשעה באב
יומן אירועים
הידברות שופס

מגילת רות ופרקי אבות - הרב זמיר כהן

149לרכישה

מוצרים נוספים

זה אפשרי - הרב יצחק פנגר

מראש שניר - הרב שניר גואטה

וזאת התורה לילדים (7 כרכים)

ספר תורה לילדים

פרקי אבות לילדים

גביע קידוש מוזהב

לכל המוצרים

גלות בבל והצהרת כורש: כך אירע המעמד המרגש. צפו

הסרט מלווה את גולי ירושלים לבבל לאחר חורבן בית המקדש הראשון, שם הם עוברים את טלטלת הגלות. אך לאחר עשרות שנים של חיים בממלכה הרחוקה, הם מקבלים את ההצהרה הנדירה והמפתיעה המתירה להם לחזור ולשקם את בית המקדש בירושלים

הרב יצחק פנגר - תשעה באב: סיפור חורבן בית המקדש, חלק א’

בתשעה באב נחרבו שני בתי המקדש - באותו היום. איך זה קרה, ומה ניתן ללמוד מכך לדורות? הרב יצחק פנגר מגיש בפנינו את סיפור החורבן, שלב אחר שלב, בצורה מרתקת ופשוטה להבנה. לפניכם חלק א' - סיפור חורבן בית ראשון.

לצפייה בחלק ב', לחצו כאן.

קבלו קבלה, והצטרפו לספר הזכויות שיונח על שולחנם של גדולי ישראל לברכה. התקשרו עכשיו 073-3333313

הרב יצחק פנגר - תשעה באב: סיפור חורבן בית המקדש, חלק ב’

בתשעה באב נחרבו שני בתי המקדש - באותו היום. איך זה קרה, ומה ניתן ללמוד מכך לדורות? הרב יצחק פנגר מגיש בפנינו את סיפור החורבן, שלב אחר שלב, בצורה מרתקת ופשוטה להבנה. לפניכם חלק ב' - סיפור חורבן בית שני.

לצפיה בחלק א', לחצו כאן.

קבלו קבלה, והצטרפו לספר הזכויות שיונח על שולחנם של גדולי ישראל לברכה. התקשרו עכשיו 073-3333313

תשעה באב: משמעות חורבן בית המקדש - הרב זמיר כהן

קרוב לאלפיים שנה מתאבל העם היהודי על חורבן בית המקדש. ארבעה צומות בשנה, מנהגי אבלות ועוד. מדוע? מה פשר האסון הגדול שהדיו ממשיכים ללא קץ עד בנין הבית השלישי? הרב זמיר כהן מבאר את עומק משמעות החורבן בשלשה רובדי עומק, פונה אל השכל ומעורר את רגשות הגעגועים לימי תפארת ישראל ומסביר מהי הדרך לגאולת ישראל האמיתית.

הרב אברהם יצחק: תשעה באב תשפ"א - מה עשית למען בניית בית המקדש?

מה חלקנו בבניית בית המקדש, וכיצד נוכל אנו לזרז את בנייתו? הרב אברהם יצחק במסר מרגש ליום תשעה באב.

קבלו קבלה, והצטרפו לספר הזכויות שיונח על שולחנם של גדולי ישראל לברכה. התקשרו עכשיו 073-3333313

 

הסיבה האמתית שמסתתרת מאחורי חורבן בית ראשון

מצד אחת נאמר שבית ראשון נחרב על ג' עבירות חמורות, ומצד שני נאמר שהסיבה לחורבן היא "על שלא ברכו בתורה תחילה". אז האם הסיבה השנייה היא תוספת לסיבה הראשון? לא בדיוק. הרב גלינסקי זצ"ל מסביר זאת במשל שיעשה לנו סדר בדברים

איך מתחברים לתשעה באב 2,000 שנה לאחר החורבן?

ימי בין המצרים מביאים איתם את הקריאה להתחבר לחורבן, לגלות, לצער השכינה. לא תמיד אנחנו מצליחים לפתוח את הלב, ולעשות את הדבר הכל כך מתבקש: להרגיש. אז איך אפשר לעזור לעצמנו להתחבר לאותה עבודה רוחנית הנדרשת מאתנו בימים אלה?

הרב הרצל חודר בשידור חי, חמישי 23:00 - אמונתך בלילות

חורבן אבנים מול חורבן הבנים? נשיא ישראל מול קיסר רומא מי ניצח? מי יבנה את בית המקדש השלישי? איך להציל את חורבן הבית הפרטי? מי ינצח את המלחמה האחרונה? לקראת סוף השיעור הרב ידבר על גדולתו ואודות חייו של הצדיק רבי מנחם עזריה מפאנו - הרמ"ע מפאנו

הרב יגאל כהן - בואו נהפוך את העולם ליותר טוב

חורבן בית המקדש הוא מקור כל הצרות שיש לעם ישראל. מה המשמעות של החורבן, ואיך נוכל לבנות את בית המקדש באמצעות עבודה עצמית? הרב יגאל כהן בשיעור מיוחד לתשעה באב.

 קבלו קבלה, והצטרפו לספר הזכויות שיונח על שולחנם של גדולי ישראל לברכה. התקשרו עכשיו 073-3333313

   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 > >>

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה