יום כיפור

כל התכנים החשובים ליום הכיפורים - סרטונים, הלכות ומאמרים מחזקים

מה מותר ומה אסור ביום כיפור? כל מה שרציתם לדעת על יום כיפור
מה אסור לעשות ביום כיפור, אלו תפילות מתפללים,והאם מדובר ביום שמח? כל מה שחשוב לדעת על יום כיפור
 
יום כיפור (מכונה גם "יום הכיפורים" ו"כיפור") הוא אחד ממועדי ישראל, ונחשב הקדוש מכולם. יום זה חל בי' בתשרי, והוא מסוגל לכפרת כל העוונות. מובא בגמרא כי "עצמו של יום מכפר" - ביום זה מושפע שפע של רחמים עצומים על ישראל, והקדוש ברוך הוא באהבתו מוחל לבניו על כל חטאיהם. יום כיפור מכונה גם "יום של רחמים", והוא דומה למקווה מים שמטהר את כל מי ששוהה בו - כך יום הכיפורים מטהר את ישראל. יום כיפור מכונה בתורה "שבת שבתון" ו"מקרא קודש".
מטרתו היא:  "...כִּי-בַיּוֹם הַזֶּה יְכַפֵּר עֲלֵיכֶם לְטַהֵר אֶתְכֶם, מִכֹּל חַטֹּאתֵיכֶם לִפְנֵי ה' תִּטְהָרוּ". כלומר: ביום זה בורא עולם מכפר על ישראל ומטהר אותם, ובמקביל על עם ישראל להיטהר מעוונותיהם לפני בורא עולם, להתחרט על מעשיהם, להתוודות בפה, ולקבל על עצמם שלא יחזרו לחטוא עוד.
להרחבה אודות קדושתו של יום הכיפורים, לחצו כאן.
לדבריו של הרב זמיר כהן אודות יום כיפור, לחצו כאן.
גודל כוחו של הרהור תשובה: הרב זמיר עושה לנו סדר. מומלץ
 
 

צום וחמישה עינויים

ביום כיפור אסורים עלינו חמישה עינוגי הגוף: אכילה ושתייה, נעילת נעלי עור, רחיצה, סיכת הגוף ותשמיש המיטה (קיום יחסי אישות). כה ציווי התורה: "וְהָיְתָה לָכֶם, לְחֻקַּת עוֹלָם: בַּחֹדֶשׁ הַשְּׁבִיעִי בֶּעָשׂוֹר לַחֹדֶשׁ תְּעַנּוּ אֶת-נַפְשֹׁתֵיכֶם, וְכָל-מְלָאכָה לֹא תַעֲשׂוּ--הָאֶזְרָח, וְהַגֵּר הַגָּר בְּתוֹכְכֶם".

כן ביום זה יש איסור שביתת מלאכה, כמו בשבת.

חשוב להבין כי התענית מהווה תנאי הכרחי לכפרה. בשונה מצומות אחרים ביהדות (כדוגמת תשעה באב) אשר בהם הצום הוא ביטוי לאבלות, ביום הכיפורים מטרת הצום היא לעינוי הגוף כתנאי לכפרה. אדם שצם – משתחרר ממגבלות הגוף ונעשה דומה למלאך. בורא עולם ציווה עלינו ביום זה להידמות למלאכי השרת ולהתקדש בקדושה עצומה, שתלווה אותנו לאורך השנה כולה.

כה דברי הרמב"ם במורה נבוכים: "טעמו של הציווי על צום כפור ברור גם כן: לתת את דעת התשובה. והוא היום שבו הוריד אדון הנביאים את הלוחות השניות ובישׂר להם שנסלח חטאם הגדול. ואותו יום נעשׂה לנצח יום תשובה ועבודת ה' צרופה. לכן הורחק ממנו כל עונג גופני (מצוות העינוי) וכל מאמץ להשׂיג תועלת גופנית (איסור המלאכה), כוונתי לעשׂיית מלאכות, ומצטמצמים בו באמירת הוִידוּיים, כלומר, בהודאה בחטאים ובתשובה מהם".

להרחבה אודות הלכות יום כיפור, לחצו כאן.

כיצד להתכונן נכון לצום הקדוש, ומה השכר העצום על כל רגע של עינוי? אל תחמיצו.

מי פטור מתענית ביום כיפור? לחצו כאן.

 

תפילות יום כיפור

במהלך יום הכיפורים מתפללים 5 תפילות, בהן משולבות תוספות ייחודיות ליום הכיפורים: סדר וידוי בתוך תפילת העמידה, וסדר עבודת כהן גדול באמצע תפילת מוסף. כן מתפללים בסוף היום את תפילת נעילה, שכיום אין מתפללים אותה באף יום חוץ מיום הכיפורים.

הוידוי - חלק חשוב במיוחד ביום כיפור. להבנת מהותו העמוקה והמופלאה, לחצו כאן.

בתפילות יום כיפור יש מנהגים מיוחדים. לפירוט, לחצו כאן.

להרחבה נוספת אודות עבודתו של הכהן הגדול ביום כיפור, לחצו כאן.

להבנת מהותו של ספר יונה, הנקרא בתפילת מנחה ביום כיפור, לחצו כאן.

 
 

ערב יום כיפור

יום הכיפורים נחשב גם כיום שמח מכיוון שביום זה ה' מכפר על חטאי עם ישראל. הבדל זה בין הצומות מקבל ביטוי בהלכות הסעודה המפסקת. בערב תשעה באב נאסר על פי חז"ל לאכול בסעודה זו יותר מתבשיל אחד, נאסרה אכילת בשר ונאסרה שתיית יין. לעומת זאת, על ערב יום הכיפורים דרשו חז"ל: "כל האוכל ושותה בתשיעי – מעלה עליו הכתוב כאילו מתענה תשיעי ועשירי" (כלומר, עריכת סעודה טובה ודשנה בערב יום הכיפורים משולה לצום של שני ימים: יום הכיפורים עצמו וערב יום הכיפורים).
בערב יום כיפור הנהגות מיוחדות. להרחבה, לחצו כאן.
על מנת להתכונן כיאות ליום כיפור, יש לנצל את עשרת ימי תשובה. להרחבה, לחצו כאן.
להרחבה נוספת על יום הכיפור, תפילות, מנהגים, תשובה וכפרה, לחצו כאן.
הנקראים ביותר
הנצפים ביותר
יום כיפור - שאל את הרב
יומן אירועים
הידברות שופס

חומש אור החיים עם ביאור אור לעיניים

320לרכישה

מוצרים נוספים

כמים ליבך - הרבנית ימימה מזרחי

המדריך המלא לחינוך ילדים - הרב זמיר כהן

ילדים מספרים על עצמם 11 - חיים ולדר

חבורת תריג 4 - בתעלומת בבל - חיים ולדר

חבורת תריג - עונה 7

ערכה מהודרת להבדלה

לכל המוצרים
   1 2 3 4 5 6 7 8 > >>