פרשת וילך

כל מה שרציתם לדעת על ייחודיותה של השבת הקרובה, שבת שובה

השבת הקרובה, שבת שובה, היא שבת ייחודית ביותר - ובה מתחיל להתנוצץ בעולם כוחו הטהור של יום הכיפורים. כל מה שרציתם לדעת על שבת שובה

| ד' תשרי התשע"ט |
(צילום: Shutterstock)
אא

השבת הקרובה (ו' בתשרי, 15.9) היא שבת ייחודית, שחלה בעשרת ימי תשובה, ועל כן נקראת "שבת שובה" או "שבת תשובה". בשבת זו פותחת ההפטרה בקריאתו של הנביא הושע: "שובה ישראל עד ה' אלוקיך!"

שבת זו היא שבת ייחודית ביותר בשל כמה סיבות. ראשית, זוהי השבת הראשונה של השנה, ונאמר כי "הכל הולך אחר הראשית". על כן חשוב לענג את השבת הזו במיוחד, וכך נזכה שייראו גם שאר השבתות שאחריה. כמו כן, שמירת שבת זו מהווה הכנה נפלאה ליום הכיפורים הקדוש, כפי נאמר במסכת שבת: "כל המשמר שבת כהלכתו, אפילו עובד עבודה זרה כדור אנוש מוחלין לו". להרחבה נוספת אודות מחילת העוונות הטמונה בשבת, לחצו כאן. 

כיצד לשמור את השבת הראשונה של השנה? לחצו כאן למדריך מאיר עיניים.

נוסף על כך, כל שבוע יונק את כוחו מהשבת שקודמת לו. על כן, בשבת זו מתחיל להתנוצץ בעולם כוחו של יום הכיפורים הקדוש. בדרשתו לשבת שובה, אמר ה"שפת אמת" כי קריאתו של הושע "שובה ישראל עד ה' אלוקיך כי כשלת בעווניך" פונה "לכל איש ישראל, ואף שחטא והרשיע הרבה צריך להאמין כי עיקר נקודה ישראלית שבו היא במקומה. וביום שבת קודש יש עלייה לכל הבריאה, ועל כן בשבת קודש נקל לשוב בתשובה דביום השבת יפתח".

פרשת השבוע היא פרשת וילך. זוהי הפרשה התשיעית בספר דברים. פרשת וילך היא הקצרה שבפרשות השבוע, ויש בה שלושים פסוקים בלבד.

בפרשת וילך כתובות 2 מצוות עשה: מצווה תרי"ב – להקהיל את ישראל בחג הסוכות של מוצאי שנת שמיטה, ומצווה תרי"ג – לכתוב ספר תורה.

 

נושאי הפרשה:

1. ברכת "חזק ואמץ" לקראת הכניסה לארץ ישראל ופטירתו של משה.

2. מצוות הקהל - תחול בחג הסוכות של השנה השמינית, השנה הראשונה לאחר השמיטה, לעיני העם כולו, כאשר מלך ישראל קורא לפניהם מספר דברים.

3. דברי משה על העתיד הצפוי לישראל אחרי מותו: "וְאָנֹכִי הַסְתֵּר אַסְתִּיר פָּנַי בַּיּוֹם הַהוּא עַל כָּל הָרָעָה אֲשֶׁר עָשָׂה כִּי פָנָה אֶל אֱלֹהִים אֲחֵרִים. וְעַתָּה כִּתְבוּ לָכֶם אֶת הַשִּׁירָה הַזֹּאת וְלַמְּדָהּ אֶת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל שִׂימָהּ בְּפִיהֶם לְמַעַן תִּהְיֶה לִּי הַשִּׁירָה הַזֹּאת לְעֵד בִּבְנֵי יִשְׂרָאֵל. כִּי אֲבִיאֶנּוּ אֶל הָאֲדָמָה אֲשֶׁר נִשְׁבַּעְתִּי לַאֲבֹתָיו זָבַת חָלָב וּדְבַשׁ וְאָכַל וְשָׂבַע וְדָשֵׁן וּפָנָה אֶל אֱלֹהִים אֲחֵרִים וַעֲבָדוּם וְנִאֲצוּנִי וְהֵפֵר אֶת בְּרִיתִי. וְהָיָה כִּי תִמְצֶאןָ אֹתוֹ רָעוֹת רַבּוֹת וְצָרוֹת וְעָנְתָה הַשִּׁירָה הַזֹּאת לְפָנָיו לְעֵד כִּי לֹא תִשָּׁכַח מִפִּי זַרְעוֹ כִּי יָדַעְתִּי אֶת יִצְרוֹ אֲשֶׁר הוּא עֹשֶׂה הַיּוֹם בְּטֶרֶם אֲבִיאֶנּוּ אֶל הָאָרֶץ אֲשֶׁר נִשְׁבָּעְתִּי".

4. מצווה על כל אחד ואחד לכתוב ספר תורה לעצמו. בעל ספר החינוך כותב על כך: "דע בני, שאף על פי שעיקר החיוב דאורייתא הינו רק בספר התורה, אין ספק שגם בשאר הספרים שנתחברו על פירוש התורה, יש לכל אחד לעשות מהם כפי היכולת מן הטעמים שאמרנו, ואף על פי שהניחו לו אבותיו מהם רבים. וזה דרך כל אנשי מעלה, יראי אלוקים אשר היו לפנינו, לקבוע מדרש בביתם לסופרים לכתוב ספרים רבים כברכת ה' אשר נתן להם". 

לקריאת דבריו של בעל ספר החינוך על מצווה זו, לחצו כאן.

לרכישת ספרי יהדות ולקיום המצווה, לחצו כאן.

צפו בדבריו של הרב ברוך רוזנבלום על פרשת וילך:

לקריאת פרשת וילך, לחצו כאן או כאן.

לתובנה מופלאה מפרשת וילך, לחצו כאן.  

 

הפטרת הפרשה

לפרשת וילך אין למעשה הפטרה משל עצמה. אם קוראים אותה ביחד עם פרשת ניצבים מפטירים בהפטרה של פרשת ניצבים, ואם קוראים אותה בפני עצמה היא חלה בשבת שובה ואז קוראים את הפטרת "שובה ישראל". להרחבה אודות הפטרת שבת שובה, לחצו כאן.

 

רוצים ללמוד עוד על פרשת וילך?

למדור "פרשת וילך" באתר הידברות מחכים לכם מגוון סרטונים ומאמרים נבחרים. לחצו כאן לכניסה למדור. 

הרב אורי זוהר בתובנה מוסרית קצרה מתוך פרשת וילך. צפו:

דרגו את המאמר:

ממוצע 4 (83 מדרגים)
הנקראים ביותר
הידברות שופס

המדריך המלא לחינוך ילדים - הרב זמיר כהן

48 ש"חלרכישה

מוצרים נוספים

זוגיות עם רגש - הרב מיכאל לסרי

בוסר המלאכים - ארגז כלים להורי המתבגר - הרב דן טיומקין

מעבר לסגולה - הרב אליהו עמר

בית אמי - הרבנית בת שבע קניבסקי

רזי התזונה - להתנקות, להבריא, לרזות בקלות

שבויות

לכל המוצרים