בריאות ותזונה

סובלים מלחץ דם גבוה? בקשו ייעוץ רפואי דרך המייל

בעידן של רופאים עמוסים ופציינטים שמתקשים להתמיד, ייעוץ רפואי דרך המחשב יעיל יותר מכמה מילים שתחליפו עם הרופא

| כ"ב אדר התשע"ז |
(צילום: shutterstock)
אא

האם באמת צריך ללכת לרופא כדי לדון בבעיה בריאותית? יש בעיות שכמובן דורשות בדיקה פיזית של הרופא, או לקיחת בדיקות מעבדה. אבל במקרים רבים, אנחנו מגיעים לרופא פשוט כדי להתייעץ. 

ובמקרים כאלה, אומר מחקר חדש, ייתכן מאד שמערכות ממוחשבות יכולות לספק לנו ייעוץ מועיל יותר מזה של רופא המשפחה שלנו.

כדי לבדוק את ההנחה הזו, חוקרים אספו 264 נחקרים שגילם הממוצע 58 והם סבלו מלחץ דם גבוה. רובם כבר נטלו לפחות תרופה אחד להורדת לחץ דם, אבל בכך לא היה די. היה ברור שהם נזקקו גם לשינוי אורחות חיים כדי לשפר את מצבם.

הנחקרים חולקו לשתי קבוצות: קבוצה אחת קיבלה מידי שבוע מיילים כלליים שדיברו על חשיבות תזונה נכונה וחיים בריאים ללחץ דם תקין, בעוד הקבוצה השני קיבלה מיילים ספציפיים הרבה יותר ושלל כלי מולטימדיה להמחשה, כולל סרטונים של אנשים שסבלו מלחץ דם ומספרים כיצד התגברו על כך וחזרו ללחץ דם תקין.

התוצאה: לחץ הדם הסיסטולי (המספר הגבוה יותר) ירד ב-6 ערכים עבור הקבוצה הראשונה, וב-10 ערכים עבור הקבוצה השנייה.

"לייעוץ הספציפי והממוקד דרך המחשב היה אפקט דומה לתוספת של תרופה להורדת לחץ דם", אומר רוברט פ. נולאן, החוקר שהוביל את המחקר ופרופסור באוניברסיטת טורונטו.

לממצאים האלה, אומרים החוקרים, יש חשיבות רבה: לא רק שייעוץ ממוחשב לשמירת הבריאות יכול להועיל יותר מכמה מילים מהירות של הרופא, ייעוץ כזה גם יכול להיות חיוני עבור אוכלוסיות חלשות שלא יכולות להרשות לעצמן לשלם עבור ביקורים תכופים אצל רופאים מומחים. 

הנקראים ביותר
הידברות שופס

ספר קהלת עם פירוש הרב זמיר כהן

45לרכישה

מוצרים נוספים

הרב זמיר כהן - פרקי אבות

הרב זמיר כהן - סט ארכיאולוגיה תנ"כית

הרב זמיר כהן - מסילת ישרים

מיכל לשם - NLP

מגש לחלה מהודר מזכוכית

מרפא הבושם

לכל המוצרים