דמויות ביהדות

הרמב"ם ותולדות חייו: 10 עובדות ש(אולי) לא ידעתם על הרמב"ם

האם דיוקנו האמיתי מפורסם, מהם הספרים שלא הספיק להשלים? 10 עובדות על גדול הפוסקים, רבי משה בן מיימון, לרגל יום פטירתו שחל הערב, אור לכ' בטבת

  • י"ט טבת התשע"ט
אא

1. מי היה הרמב"ם? רבי משה בן מימון נולד בשנת ד´תתצ"ה (1135) בעיר קורדובה שבספרד לאביו רבי מיימון, שהיה דיין בקורדובה. הוא נפטר במצרים בכ´ טבת ד´תתקס"ה (1204). על-פי מספר מסורות, שושלת היוחסין של הרמב"ם הגיעה עד לרבי יהודה הנשיא, חותם המשנה.

 

2. הרמב"ם החזיק במשנה שכלתנית מובהקת וחדשנית אשר הגיעה גם מחוץ לתחומי היהודים, עד כדי כך שהוא הוכר כפילוסוף גם בתרבות הערבית והאירופית. רבי משה בן מימון מוכר בערבית כמוסא בן מימון, או בשמו הערבי המלא: אבו עמראן‏ מוסא בן מימון בן עבדאללה אל-קרטבי אל-אסראא´ילי (איש קורדובה הישראלי).

 

כיצד נוכל גם אנחנו לקבל את כל הברכות שקבל אברהם אבינו? איך עושים צדקה ומשפט? ומהי החשיבות של עבודת המידות?

3. מדוע בעצם נתפס הרמב"ם כדמות חשובה במיוחד? נראה שהיקף הפעילות וההשפעה שלו הם שיצרו את מעמדו האיתן. הרמב"ם היה איש מדע ורופא, מחשובי הפילוסופים בימי-הביניים, ואף מנהיג קהילות מצרים וסביבתה. הוא היה הדמות היהודית המפורסמת ביותר בדורו, ונחשב לאחד מגדולי הפוסקים בכל הדורות.

 

4. בעודו בן 13 עקרה משפחתו של הרמב"ם מקורדובה שבספרד, בעקבות רדיפת היהודים, והיטלטלה ברחבי ספרד ללא מנוחה. בהמשך הגיעה המשפחה לעיר פאס שבצפון אפריקה. גם שם הקנאות המוסלמית גברה, ורבי יהודה הכהן אבן שושן, רבו של הרמב"ם, אף נהרג במהלך הפרעות על קידוש השם. משם עלה הרמב"ם לארץ ישראל. כעבור זמן ירד למצרים והשתקע בה.

 

5. בזמן שהתגורר בעיר פוסטאט (קהיר העתיקה) נשא הרמב"ם את בתו של ר´ מישאל הלוי בן ר´ ישעיהו החסיד הלוי אלתקא (חתנו של רבי דוסא בן יעקב). זמן קצר לאחר מכן נולד שם נולד בנו היחיד, אברהם (1186 - 1238).

 

הרמב"ם, הנשר הגדול: תכנית מיוחדת לרגל יום פטירתו, כ' בטבת:

 

6. הרמב"ם שימש כמנהיג הדתי של קהילת קהיר, אך התפרנס שנים רבות מהשקעת כספים בידי אחיו, דוד, שעסק במסחר באבנים ירקות, והיה בעל ספינה. בשנת 1,177 נהרג האח לאחר שספינתו טבעה, מה שהביא את הרמב"ם לאבל כבד שאף לווה בנפילה למשכב לאורך שנה תמימה. בהיעדר מקור הכנסה חלופי התמחה הרמב"ם בתחום הרפואה, והפך תוך זמן קצר לאחד מבכירי הרופאים בקהיר. בשנת 1,185 החל לשמש כרופאו של הווזיר אל-אלפאצ´ל (המשנה למלך) וכעבור זמן נוסף הפך לרופאו של המלך צלאח א-דין ובנו אלפאצ´ל.

 

7. למקרה שתהיתם מדוע יהודי תימן הולכים לפי פסיקת הרמב"ם למרות שמעולם לא התגורר במקום, דעו כי הרמב"ם נהג להשיב לקהילות רבות ביהדות התפוצות על שאלות רבות בהלכה ובאמונה. אחת הקהילות ששמרה על קשר מתמיד עם הרמב"ם הייתה יהדות תימן, שאף קיבלה אותו כפוסק וכמנהיג. בעקבות הפרעות שנערכו בתימן הוא אף כתב לקהילה את "אגרת תימן" המפורסמת.

 

8. "משנה תורה", "מורה נבוכים" ועוד מספריו של הרמב"ם: רובנו מכירים את חיבוריו ההלכתיים המפורסמים "מורה נבוכים", "משנה תורה" וכמובן פירוש המשנה וספרים נוספים, אולם לא רבים יודעים שבצעירותו כתב הרמב"ם מספר חיבורים שלא הספיק להגיהם ולהוציאם לאור. רובם אבדו, ונותרו רק חלקים מהם. בין החיבורים הלא גמורים של הרמב"ם: "פירוש הלכות קשות שבכל התלמוד" (על רוב מסכתות התלמוד  הבבלי), "הלכות הירושלמי" (ליקוט הלכות מתוך התלמוד הירושלמי, בדומה לחיבורו של הרי"ף על התלמוד הבבלי), קונטרסי השגות על הרי"ף בסוגיות בודדות בתלמוד, "מאמר העיבור" - על נושא עיבור השנה והלוח העברי ועוד. בנוסף הוא כתב גם 11 ספרי רפואה שראו אור, ביניהם "ספר הקצרת", "פרקי משה", "מאמר הטחורים", "שמות התרופות", "על קץ החיים" ועוד.

 

ספר משנה תורה: פסגת היצירה של הרמב"ם

 

הרב זמיר כהן – מהי נפש חולה על פי הרמב"ם, ואיך מרפאים אותה?

9. מקור הדיוקן המפורסם של הרמב"ם באיור המופיע בספר Thesaurus antiquitatum sacrarum ("אוצר העתיקות המקודשות") שיצא אור במאה ה-18. לטענת הכותב מדובר באיור המבוסס על תחריט עתיק, אולם הדעה הרווחת היא כי מדובר בדמות דמיונית אשר אינה מתארת את דיוקנו האמיתי של הרמב"ם.

 

10. הרמב"ם אמנם נפטר במצרים אך הוא קבור בטבריה, ואין עוררין על כך. על זה העיד האר"י הקדוש על ידי תלמידו ר´ חיים ויטאל. כך שמעיד ר´ יוסף סמברי איש מצרים: "וקברו אותו בבית המדרש שלו... במצרים, ומשם הוליכו אותו לא"י וקברוהו בטבריה".

 

הרב זמיר כהן: אלו מאכלים אסורים לחלוטין על פי הרמב"ם?

שולחן ערוך: תזונה נכונה באמת, על פי הרמב"ם

הדרכה למידות טובות מתוך ספרי הרמב"ם

דמויות ביהדות - הרמב"ם, הנשר הגדול

תגיות:הרמב"םגדולי ישראל

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה