דמויות ביהדות

451 שנה לפטירתו של האר"י הקדוש: 10 עובדות מרגשות על גדול מקובלי צפת

10 עובדות על דמותו הגדולה של האר"י הקדוש, שחי לפני 451 שנה, בתקופתו של מרן ה"בית יוסף"

האר"י הקדוש | קבר האר"י הקדושהאר"י הקדוש | קבר האר"י הקדוש
אא

במוצאי השבת הקרובה וביום ראשון (ה' אב) חל יום ההילולא ה-451 של האר"י הקדוש, רבי יצחק בן שלמה לוריא, (ה'רצ"ד, 1534 - ה' באב ה'של"ב, 25 ביולי 1572), גדול מקובלי צפת במאה ה-16. 10 עובדות על דמותו הגדולה

1. כבר בגיל צעיר התבלט בחריפותו, בבקיאותו ולמדנותו בתורה. עם פטירת אביו בילדותו, לקחה אותו אמו לאחיה רבי מרדכי פרנסיס שהיה גביר עשיר ומכובד בקהילה היהודית בקהיר שבמצרים,שם לומד רבי יצחק אצל רבה הראשי של מצרים הרדב"ז (רבי דוד בן זמרא).

2. בהיותו בן 36 נגלה אליו אליהו, ואמר לו כי בעוד שנתיים יסתלק מן העולם, והגיעה העת שיעלה לארץ ישראל להשיג קדושה יתירה ושפע חכמה אלוקית. שם ימצא את ר' חיים ויטאל, וימסור לו את כל סתרי התורה שלמד. האר"י חזר לארץ ישראל, קבע את מקום מושבו בצפת ופתח ישיבה העוסקת בתורת הנסתר. השמועה על בקיאותו הרבה ברזי הקבלה נפוצה בעיר, ורבים מתלמידי רבי משה קורדובירו עוברים לישיבתו, כאשר רבי חיים ויטאל נחשב לבחיר תלמידיו. 

הרב עמנואל מזרחי בהרצאה מרתקת מסכת חייו המופלאה של האר"י הקדוש, ממשיך תורת הקבלה מאז זמנו של רבי שמעון בר יוחאי, מעלותיו וגדולתו:

3. גדול תלמידיו, רבי חיים ויטאל, העלה את תורת רבו על הכתב, בסדרת הספרים "פרי עץ חיים". בין תלמידיו, המכונים 'גורי האר"י' נמנים גם ר' משה אלשיך, ר' שלמה אלקבץ, ר' יוסף חאגיז ור' יוסף קארו.

4. בהקדמה לספר "פרי עץ חיים" מתאר רבי חיים ויטאל את רבו הקדוש: "לא היה מי שישיג חכמה זו על אמיתתה כמוהו כי היה יודע במשנה ותלמוד ואגדות ומדרשות על כל דבר ודבר כמה פנים בפרד"ס ומעשה בראשית ומעשה מרכבה בשיחות עופות ובשיחות דקלים ואילנות ועשבים ... היה רואה נשמות בעת צאתם מהגוף ובבתי הקברות ובעלותן בכל ערב שבת לגן עדן. והיה מדבר עם נשמת הצדיקים שהם בעולם הבא והיו מגלין לו רזי תורה. וגם היה יודע חכמת הפרצוף  ושרטוטי הידיים ופתרון חלומות על אמיתתם ובגלגולים ישנים וגם חדשים. והיה מכיר במצח אדם מה מחשב ומה שחלם ומה פסוק קרא בעליית נשמתו לגן עדן בלילה והיה מלמד פירוש שורש נשמתו. והיה קוראו במצחו זכיות ועבירות שחישב. והיה נותן לכל אחד ואחד תיקון כפי הבחירה המיוחדת או לשורש נשמתו האחוזה בשורש של אדם הראשון ... והיה מלא חסידות ודרך ארץ וענוה ויראת ה' ואהבת ה' ויראת חטאו וכל מדות טובות ומעשים טובים היה בו... וכל זה השיג מרוב חסידותו ופרישותו אחר התעסקו ימים רבים בספרים ישנים גם חדשים בחכמה זו. ועליהן הוסיף חסידות ופרישות וטהרה וקדושה וזהו הביאו לידי רוח הקודש  והיה אליהו נגלה לו תמיד".

5. האר"י לא חבר ספר שלם בשיטתו החדשה בחכמת הקבלה, וכל דברי הסודות והרזים אשר נתגלו לו מסר בעל פה לתלמידיו. רוב חידושי האר"י הם בלימודי הכוונות במעשה המצוות והתפלות, וייחודים ע"פ גימטריות וצירופי שמות קדושים.

סגולה להצלחה מהאר"י הקדוש:

6. האר"י חיבר גם פיוטים וזמירות. ביניהם: "אזמר בשבחין", "אסדר לסעודתא" ו"בני היכלא". על הפיוט "יום זה לישראל אורה ושמחה" שראשי התיבות שלו הם יצחק לוריא חזק יש טוענים שחיבר האר"י ויש המייחסים את הפיוט לרבי שמעון ברנשטיין.

7. האר"י נמנה ביחד עם עוד שלושה רבנים אחרים שהוצמד להם התואר "הקדוש": האלשיך הקדוש, ה"אור החיים" הקדוש והשל"ה הקדוש.

8. סידור האריז"ל - האר"י לא ערך סידור, אבל חיבר כוונות וייחודים לתפילה. תלמידיו ותלמידי תלמידיו ערכו סידורים עם הכוונות שמסר והתאימו את נוסח התפלה לכוונות.

9. מקווה האר"י - על פי המסורת, נהג האר"י לטבול מדי יום ב"מקווה האר"י" המצוי כיום ליד בית העלמין בצפת. על פי המסורת הידועה לנו, הורה האר"י ערב מותו לרחוץ את גופתו במקווה זה. במהלך ההכנות לקבורה, קם הרב בדרך נס על רגליו כדי לטבול את עצמו במקווה.

10. יום ההילולא - האר"י נפטר לבית עולמו בתאריך ה' באב, כשהוא בן 38 בלבד. מקום קבורתו בבית העלמין העתיק בצפת, בסמוך לקברי רבו הרמ"ק, המבי"ט, הרדב"ז, רבי שלמה אלקבץ, רבי אלעזר אזכרי ובנו רבי משה.

איך מתקנים איסור כרת על פי האר"י הקדוש? הרב זמיר כהן:

"נתקלתי בספר הגלגולים של האר"י הקדוש": איך הרב יובל הכהן אשרוב עשה תשובה?

רוצים להרגיש את קדושת השבת? קבלו סגולה מיוחדת מהאר"י הקדוש.
 
הרב זמיר כהן - גלגולי נשמות על פי האר"י הקדוש:
 
נהניתם מהכתבה? למדתם משהו חדש? ספרו לנו על כך בתגובות.
תגיות:האר"יהאר"י הקדוש

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה