תורה ומדע

כימיה עתיקה

  • כ"ח אייר התשע"ט
אא

שאלה

לפי התורה כדור-הארץ הוא בן 5500 לערך. ולמרות זאת אנו כולנו משתמשים בתחבורה המבוססת על מנוע בעירה פנימית אשר עושה שימוש בנזין אשר מופק מנפט. נפט הינו עיסה שחורה אשר מורכבת מצמחים ובעלי חיים אשר נכדו מהעולם לפני מליוני שנים לדברי המדע. שאלתי היא כיום אנו יכולים בעזרת ניסוי עמי פשוט לקבוע מה המרכיבים והגיל של תרכובות שונות כולל נפט. איך התורה מסבירה את הימצאות תאים של דינוזאורים שחיו לפני מליוני שנים אשר היום משמשים אותנו למגוון רחב של שימושים, עם ההבנה שאין הם מוזכרים בתורה או מסגרת הזמן בה הם חיו והמדע מאשר את גילם?

תשובה

 

בס"ד
 
שלום וברכה,
 
ספרי לימוד טוענים שנפט נוצר במשך מיליוני שנים, ומציגים זאת כעובדה מדעית. אך למעשה מדענים לא יודעים איך נפט נוצר בטבע. תיאוריה אחת טוענת שהנפט נוצר מתוך שרידים של אצות ויצורי-ים מיקרוסקופיים. תיאוריה אחרת (של ניקולאי קודריאבצב) טוענת כי הנפט נוצר מתוך חומרים דוממים. תיאוריה חדשה אחרת (שהוצגה ב"Scientific American") טוענת כי הנפט נוצר מתוך פעילות גרעינית בליבה של כדור הארץ, היוצרת פחמימנים. לפי תיאוריה אחרת הנפט נוצר בכלל על ידי חיידקים. מדענים לא יודעים בוודאות איך נוצר נפט, אך אין הדבר מונע מאנציקלופדיות לטעון כי הנפט נוצר במשך "מיליוני שנים"...
למען האמת גם נפט ופחם יכולים להיווצר בתוך זמן קצר. בשנת 1971 הצליחו ליצור במעבדה נפט מאשפה בתוך פחות מ-20 דקות. בשנת 1996 הושקעו 22.4 מיליון דולר באוסטרליה המערבית כדי ליצור נפט מבוץ בתוך פחות משלושים דקות. אך נראה שהתהליך אינו רווחי.
מקורות: (Converting Organic Wastes to Oil,'' by Hadden R. Appell, US Dept \ Mike Riddle, ICR, p. 28).

כל הדוגמאות הללו מוכיחות לנו שאיננו מכירים את כל התהליכים הקיימים, וכי מאובנים וגם נפט יכלו להיווצר בזמן קצר.
נראה שהתורה בהחלט מציינת את בריאת הדינוזאורים:

כתבה מורחבת: האם התורה תיעדה את בריאת הדינוזאורים?
https://www.hidabroot.org/article/228318

וראה:

https://www.hidabroot.org/article/228581

אמליץ לך שתצפה בהרצאתו של הרב זמיר כהן על גיל העולם, אבולוציה ויהדות:
https://www.hidabroot.org/video/61074
 
התיאוריות הטוענות שהעולם עתיק - אינן מבוססות על הוכחות אמפיריות (כלומר שניתן לצפות בהן ולאמתן). 
מאובנים נמצאו - אך גילם של מאובנים אינו בגדר עובדה אמפירית. רבים אינם יודעים זאת, כי לא קיימות אפילו שתי שיטות תארוך המניבות גילאים זהים בקביעות, כך שלא קיים אף מבחן של ביקורת-מדעית המסוגל לאמת או להפריך את השערות התארוך. חוקרים נוהגים לקבוע גילאים, בכל פעם, באמצעות שיטת תארוך בודדה. 
 
גם יש לדעת שאף שיטת תארוך אינה יכולה לחקור את גיל המאובנים עצמם, העשויים מאבנית. השיטה שבה מעריכים מדענים את גילם של מאובני דינוזאורים, נעשית על סמך השערות תיאורטיות על גילה של שכבת-הקרקע בה נמצא המאובן, ובדיקת חומרים אחרים שנמצאו בה. אך מה שלא ידוע לקהל הרחב הוא, שטבען של קרקעות בכדור הארץ הוא לחזור ולהתהפך על פניהן בגלל תנועות גיאולוגיות ידועות, מה שאומר שרבים ממאובני הדינוזאורים התגלו על פני הקרקע, ולא בעומק רב כפי שמציגים זאת בספרים פופולריים. במציאות אין שכבות קרקע מסודרות עם מאובנים שיושבים בהן בצורה מופתית לפי גיל. סידוריהם נעשים על פי תיאוריות.
 
חשוב להבהיר: לא קיימת מכונה לתוכה ניתן להכניס אבנים, ולקבל תאריכים. סלע "ישן" אינו נראה שונה מסלע "צעיר". החישובים לגילאים העתיקים נעשה מתוך שכל אנוש, שמלכתחילה בחר להתעלם מיד מכוונת בבריאת היקום. ועל כן נדרשים הם לרעיונות על זמן התקררותם של כוכבי לכת וכדו' - אירועים שהיו יכולים להיעשות באיטיות או במהירות כפי רצון הבורא שיצר אותם. נא ראה "האם הבורא מטעה את המדענים לגבי גיל היקום":
https://www.hidabroot.org/article/75298
 
ודוגמה מגילם של הנטיפים:
https://www.hidabroot.org/article/192229
  
מכל מקום, צריך להבין ששאלות אלו לא מסכנות את אמונתנו בבריאת העולם. לא צריך להיות "איינשטיין" או רואה נסתרות בשביל להבין שיש בורא לעולם, אפילו ילד מסוגל להביט ביושר בעולם שסביבנו ולהגיע למסקנה המתבקשת שיש בורא לעולם. מציאות הבורא לא נוגעת כלל לשאלה האם הבורא יצר את העולם בתקופות של מיליוני שנים, או האם הבורא ברא את בעלי החיים בתהליך של אבולוציה - כי בכל מקרה ברור לנו שיש בורא לעולם אשר יצר את היקום והאדם בחוכמה וכוונה מדוייקת - עם או בלי אבולוציה, אם או בלי תהליכים של מיליוני שנים. בורא לעולם חייב להיות בכל מצב שלא יהיה, זוהי מסקנה מוכרחת מהמציאות, וחשוב להבין שלא ניתן להפריך את מציאותו של הבורא באף מצב.
 לכן חשוב לחזור ולהבהיר כי אנו יודעים שיש בורא לעולם - לא בגלל שהאבולוציה מופרכת, וגם לא בגלל הקבלות מדעיות שמצאנו בין המפץ הגדול לכתוב בתורה. חשוב להבין שיש בידינו אינספור סיבות מדעיות, לוגיות ופילוסופיות המחייבות כל אדם רציונלי להגיע למסקנה החד משמעית שיש בורא לעולם - וזאת בלי קשר או תלות לנושא האבולוציה או גיל העולם. 
אנו יודעים שהיתה לעולם התחלה ולכל התחלה חייב להיות מתחיל. אנו יודעים שהיקום מנוהל על פי חוקי טבע המוכיחים את שליטתו של בורא עולם אפילו ברגע זה. אנו רואים שהיקום מתוכנן, בנוי על פי משוואות מתמטיות מורכבות, המוכיחות לנו שהעולם נברא על ידי מתכנן. השכל מחייב להגיע לסיבת הסיבות, מי שאינו תלוי בחומר ובזמן, אשר יצר את הכל, ועונה אך ורק להגדרה של אלוקים. ואנו למדים על מהות רוחנית שיש בתוכנו, הבחירה החופשית המעידה על קיומה של נשמה אלוקית. ההוכחות רבות מספור:
http://www.hidabroot.org/he/question/109337

בברכה,
דניאל בלס


להרחבה ושאלות נוספות, ניתן לפנות אל רבני שו"ת הידברות במייל rav2@htv.co.il
תגיות:כימיהגיל העולם

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה