הסידור המהיר

ברכת אשר יצר - נוסח ברכת אשר יצר המלאה

ברכת אשר יצר היא ברכת הודיה, בה אנחנו מודים לקב"ה על שנתן לנו נקבים בגופנו. לנוסח ברכת אשר יצר המלא כולל הסברים, ביאורים והבהרות. היכנסו לאתר

שתף במייל
| כ' אייר התשע"ז |
ברכת אשר יצר (צילום: shutterstock)
whatsapp
אא

ברכת אשר יצר היא אחת מברכות השחר, והיא נאמרת בכל בוקר לאחר ברכת "על נטילת ידיים". בנוסף, אומרים אותה לאחר כל עשיית צרכים (אחרי שנוטלים ידיים, כמובן). הפוסקים נחלקו אם הברכה שבבוקר נאמרת על עשיית צרכים, והאם מי שלא נצרך לנקביו בבוקר עדיין צריך לברך את הברכה. ישנן דעות לפיהן מברכים את ברכת אשר יצר בבוקר פעם אחת, ולאחר מכן אין מברכין אותה שוב. אך לדעת רוב הפוסקים מברכים אותה בברכות השחר, ולאחר מכן, כאמור, לאחר כל עשיית צרכים.

ברכת אשר יצר היא ברכת הודיה, בה אנחנו מודים לקב"ה על שנתן לנו נקבים בגופנו שדרכם נוכל לפנות את הפסולת שמצטברת בתוך הגוף, שכן ללא הנקבים הללו ומערכת פינוי הפסולת של הגוף – לא היינו יכולים להתקיים. הברכה הזו נועדה גם להזכיר לנו את הפלא הגדול של גוף האדם, כדי שלא נתייחס אליו כאל מובן מאליו, אלא נזכור להודות לה' על כל חסדיו, קטנים כגדולים.

בשנים האחרונות, רבים מזכירים את הסגולה החשובה שיש באמירת אשר יצר בכוונה, ורצוי מתוך הכתוב. ידוע שר' חיים קנייבסקי מקפיד מאד לברך את ברכת אשר יצר מתוך הכתוב, וגם הרבנית בת שבע קנייבסקי ע"ה הקפידה על כך מאד. הרבנית אף המליצה לרבים לברך ברכת אשר יצר מתוך הכתב כסגולה לבעיות עיכול ולבעיות אחרות, וספרה על ישועות גדולות שזכו להן אנשים שהקפידו על אמירת הברכה בכוונה גדולה, ומתוך הכתב.

מומלץ מאד להדפיס את נוסח הברכה באותיות ברורות ומאירות עיניים, ולתלות אותה לצד הכיור המיועד לנטילת ידיים לאחר היציאה מהשירותים.

 

נוסח ברכת אשר יצר:

בָּרוּךְ אַתָּה ה' אֱלקֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם, אֲשֶׁר יָצַר אֶת הָאָדָם בְּחָכְמָה וּבָרָא בוֹ נְקָבִים נְקָבִים חֲלוּלִים חֲלוּלִים. גָּלוּי וְיָדוּעַ לִפְנֵי כִסֵּא כְבוֹדֶךָ, שֶׁאִם יִפָּתֵחַ אֶחָד מֵהֶם אוֹ יִסָּתֵם אֶחָד מֵהֶם, אִי אֶפְשַׁר לְהִתְקַיֵּם וְלַעֲמוֹד לְפָנֶיךָ אֲפִילוּ שָׁעָה אֶחָת. בָּרוּךְ אַתָּה אֲדֹנָי רוֹפֵא כָל בָּשָׂר וּמַפְלִיא לַעֲשׁוֹת.

 

אחד ל-10 מיליון: חולה הדיאליזה זכה לנס אדיר, לא תאמינו בזכות מה. צפו בסיפור המרגש

"המומים מגודל הנס": נער בן 13 התעורר מתרדמת, יממה לפני שאיבריו נתרמו

"צרחתי: 'אמא, אני לא רוצה ללכת. יש לי ארבעה ילדים. אני לוקחת על עצמי חצאיות"

לראות ניסים ונפלאות במיידי: סגולה מיוחדת לשינוי המזל ולשחרור חסימות. אל תפספסו

 

נעזרתם בנוסח הברכה? למדתם משהו שלא ידעתם עליה? ספרו לנו על כך בתגובות.

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

50לרכישה

מוצרים נוספים

הגדה של פסח הרב זמיר כהן:

ערכה לילדים לליל הסדר

והגדת - הרבנית ימימה מזרחי

כיסוי פסח מהודר מסאטן משובץ אבנים עם נצנצים מוזהבים מעוגל

גביע קידוש מהודר "להבה"

ערכת יצירה מעמד מהודר לבקבוק יין

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה