אמונה

מהו גילם של הנטיפים?

האם נטיפים יכולים להוכיח את גילו של העולם?

אא

אושרית שואלת: "שלום. הייתי לאחרונה במערת הנטיפים, הוקסמתי מיופי מעשיו של בורא עולם, אבל דבר אחד שלא הבנתי, הוא שהסבירו לנו על היווצרות הנטיפים וצמיחתם בתהליך שהחל לפני מאות אלפי שנים לפי דברם. אני שואלת כיצד זה יתכן, אם העולם נברא לפני פחות מששת אלפים שנה?"

* * *

שלום וברכה אושרית, ותודה על שאלתך.

ההסבר ששמעת היה שגוי. נטיפים (Stalagmite) וזקיפים (Stalactite) הם עמודים היורדים מתקרתה של מערה, או העולים מרצפתה של מערה. הם נוצרים על ידי טיפטוף של מים, כאשר המים מחלחלים מתקרת המערה, וכך יוצרים סידן - ההופך לגיר. האבק מכיל כמות גדולה של גיר, ולכן נוצרים לעיתים גם נטיפים במערות שלא עשויות מגיר.

נטיפים ממקומות שונים גדלים בצורה שונה, וקצב גדילתם משתנה, כך שנטיפים רבים יכלו לגדול בתוך פרק זמן קצר. נמצאו מערות נטיפים שבהם גדלו עד כה נטיפים וזקיפים בקצב איטי מאוד, אך לפתע הגבירו תאוצה בגדילתם.

נטיף יכול לגדול עד 3 מילימטר מידי שנה. לפיכך, כדי להגיע לגובה של שני מטר, לא צריך הנטיף יותר מ-700 שנה בסה"כ. ישנם חוקרים אשר מסיבה השמורה עימהם, מעדיפים לשער את גילם של נטיפים דווקא על פי קצב הצמיחה המינמלי ביותר (שהוא קצב צמיחה של 0.1 מילימטר בשנה), אולי כי  רק בדרך "חישוב" זו מסוגלים להגיע לגילאים מופלגים של 20,000 שנה ויותר...

אך האמת שנטיפים יכולים להיווצר גם במהירות רבה מאוד: במערות הגדולה של סקוויה (Sequoia Caverns) בהן הנטיפים מוגנים מפני תיירים, נמצא שבין השנים 1977 עד 1987 גדלו הנטיפים במהירות של 10 עד 25 אינטשים מידי שנה. במהירות שכזו, הם מסוגלים להגיע לגובה של 91 מטר בתוך 3600 שנה. מקור: (Sequoyah Caverns, south of Chattanooga at Valley Head, Alabama).

(צילום: shutterstock)(צילום: shutterstock)

כמו כן, נטיפים רבים שאנו רואים בימינו, גדלו כנראה מהר יותר בעבר: כך לדוגמה, מערת הנטיפים הגדולה ביותר בימינו נמצאת בצרפת (Cave Armand). המים נוטפים מתקרת המערה מגובה של 90 מטר, ישירות על הנטיפים. טיפטוף חזק של מים, יגרום לאיבוד מהיר יותר של פחמן דו-חמצני, וכך להגבהתו המהירה של הנטיף.

מעניין לציין שנמצאו בימינו נטיפים אשר גדלו "יש מאין" בזמן קצר ממאה שנה: נטיפים צמחו מתחת למצבת לינקולן, אשר נבנתה בשנת 1923 - כאשר הן צולמו שוב בשנת 1968 הם כבר גדלו לגודל של 1.5 מטר, וזאת בתוך 45 שנים בלבד! במצבה נוספת (George Roger Clark Memorial, Vincennes Indiana, במדינה באינדיאנה שבארצות הברית) מים אשר טיפטפו מבין הסדקים יצרו נטיפים וזקיפים, אשר חלקם הגיעו לגודל של 3 מטר בתוך 40 שנה. המצבה במקום נעשתה מאותה אבן גיר הנמצאת במערות נטיפים באינדיאנה. בבניין ישן של תחנת משטרה, נמצאו נטיפים שנוצרו במרתף בן 40 שנה. מערת נטיפים אחרת נוצרה לגמרי מעצמה, לאחר שנחפרה בידי בני-אדם לפני 55 שנה.

עם זאת, נראה שנטיפים יכולים לגדול במהירות גבוהה אפילו יותר - בתהליכים שעדיין לא מוכרים למדע. כך לדוגמה במערת נטיפים בניו מקסיקו (Carlsbad Caverns) נתגלה בשנת 1953 נטיף שגדל מסביב לגופתו הטריה של עטלף (!), עוד לפני שגופתו הספיקה אפילו להרקב או להאכל. הקור והמליחות של המערה היו יכולים להאט מעט את קצב ההתפרקות של העטלף, אבל לא במהירות האיטית של גדילת נטיפים בימינו. המקור לידיעה זו פורסם בנשיונל ג'יאוגרפיק (October 1953, National Geographic).

אנו יודעים שהעולם נברא בידי בורא עולם בחכמה שאין לה קץ, ולכן השאלה האמיתית שצריכה להישאל היא: האם בורא עולם באמת המתין למערות הנטיפים הגדולות להיווצר מעצמן? הרי מובן מאליו שבורא עולם אינו צריך להמתין כדי שהרים, מערות נטיפים ועמקים יווצרו מעצמם במשך מאות אלפי שנים. אם צריך לסלול כביש - סוללים כביש מיד, ואין ממתינים ל"תהליכים טבעיים" שיקרו במשך אלפי שנים. אנו מבינים שהבורא יצר עולם הראוי ומתאים לקיומם של בעלי החיים ובני-האדם, והוא יתברך תכנן את בואו של האדם מראש, ויצר את עולמו בהתאם. לשם כך, יצר אלוקים בימים ספורים עולם שיש בו עמקים, הרים, קניונים, מנהרות, מים תהום, נפט וגם... מערות נטיפים מרשימות. אין ספק שבורא עולם מסוגל ליצור את עולמו כרצונו גם בזמן קצר, ואפילו ביום אחד. הרי הבורא יתברך מחזיק את כל המציאות כולה בכל רגע ורגע, הוא הקובע את צורתה ושומר על צביונה, ולא יפלא ממנו דבר. אם רק יעזוב לרגע את אחיזתו מן היקום - הכל ישוב לתוהו ובוהו. מי שיתחזק בהכרת עובדה בסיסית זו, לא יתקשה עוד בשאלת גילם של נטיפים, הרים או קניונים, כפי שנאמר בתהילים: "כי הוא צוה ונבראו, ויעמידם לעד לעולם" (פרק קמח), "הים ראה וינוס, הירדן יסוב לאחור, ההרים רקדו כאילים, גבעות כבני צאן... מלפני אדון חולי ארץ, מלפני אלוק יעקב, ההופכי הצור אגם מים, חלמיש, למעיינו מים" (תהילים פרק קיד).

תגיות:שאלות באמונה

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה