אמונה - שאל את הרב

סופר נובה

א' אדר ב' התשע"ט | 08.03.19 00:00

שאלה

כתוב שהעולם קיים פחות משש אלף שנים אז אך מסבירים את זה שיש פיצוץ כוכב שרלוק מאיתנו שלושים אלף שונות אור ואנחנו רואים את הפיצוץ עכשיו שיתרחש לפי שולים אלף שנים וגם אם נגיד שהקדוש ברוך הוא שם את הכוכב שם לפי שש אלף שנים אבל ברור שהאור שיצא מימנו היה לפני שולים אלף שנים כי כך עובד מהרות האור לפי מרחק והמרחק עד אלנו שלושים אלף שנים אז יוצא שאנחנו רואים את הפיצוץ שארע לפי שלושים אלף שנים(וזה מרחק קטן יחסית ליקום)

תשובה

שלום וברכה,

התיאוריות הטוענות שהעולם עתיק - אינן מבוססות על הוכחות אמפיריות (כלומר שניתן לצפות בהן ולאמתן). 

לגבי אור הכוכבים:

למעשה קיימים בחלל כוכבים כל כך רחוקים מאיתנו - עד שלא היינו אמורים לראות את האור שלהם כלל. הפתרון לעובדה זו מוסבר בכך שהחלל מתפשט, ותוך כדי ההתפשטות של החלל - גם גלי האור מתרחבים ונמתחים עד קצה היקום - כך למעשה האור עובר את מהירותהאור בעקבות התפשטות היקום. פירוש הדבר הוא שגיל היקום תלוי במהירות ההתפשטות שלו, רק שאין לנו שום אפשרות להיות בטוחים מה היתה מהירות ההתפשטות של היקום בראשיתו מאז המפץ הגדול.

ד"ר פקר כתב על כך: "הדבר דומה לרכבת העוברת בדרכה בתחנה מסוימת במהירות של 50 קמ"ש, האם אנו רשאים לקבוע על סמך נתון זה בלבד, לגבי מהירותה בשעה שיצאה מהתחנה הראשונה? האם מותר לנו לקבוע באיזו מהירות היא תיסע בתחנה הבאה? על אחת כמה וכמה שאסור לנו לקבוע על סמך נתון זה, מאיזו תחנה היא יצאה כלל!" (במאמרו של ד"ר פקר, "מדע" כרך ו', חוברת 2, עמ' 10).

כך שגם התשובה לשאלת גיל היקום תלויה בהשערות. ראה עוד במאמרי - פרדוקס הזמן: מה הקשר בין גיל היקום למסע בזמן?

http://www.hidabroot.org/he/article/202592

אין הוכחות אמפיריות שהיקום עתיק, אך אילו היו הוכחות כאלו - היינו יכולים לפרש שכל יום מימות הבריאה ארך תקופות ארוכות של זמן. 

צריך להבין שלא קיימת מכונה לתוכה ניתן להכניס אבנים, ולקבל תאריכים. סלע "ישן" אינו נראה שונה מסלע "צעיר". החישובים לגילאים העתיקים נעשה מתוך שכל אנוש, שמלכתחילה בחר להתעלם מיד מכוונת בבריאת היקום. ועל כן נדרשים הם לרעיונות על זמן התקררותם של כוכבי לכת וכדו' - אירועים שהיו יכולים להיעשות באיטיות או במהירות כפי רצון הבורא שיצר אותם. נא ראה "האם הבורא מטעה את המדענים לגבי גיל היקום":

https://www.hidabroot.org/article/75298

ודוגמה מגילם של הנטיפים:

https://www.hidabroot.org/article/192229

 מכל מקום, שאלות אלו לא מסכנות את אמונתנו בבריאת העולם. לא צריך להיות "איינשטיין" או רואה נסתרות בשביל להבין שיש בורא לעולם, אפילו ילד מסוגל להביט ביושר בעולם שסביבנו ולהגיע למסקנה המתבקשת שיש בורא לעולם. מציאות הבורא לא נוגעת כלל לשאלה האם הבורא יצר את העולם בתקופות של מיליוני שנים, או האם הבורא ברא את בעלי החיים בתהליך של אבולוציה - כי בכל מקרה ברור לנו שיש בורא לעולם אשר יצר את היקום והאדם בחוכמה וכוונה מדוייקת - עם או בלי אבולוציה, אם או בלי תהליכים של מיליוני שנים. בורא לעולם חייב להיות בכל מצב שלא יהיה, זוהי מסקנה מוכרחת מהמציאות, וחשוב להבין שלא ניתן להפריך את מציאותו של הבורא באף מצב.

בברכה,

דניאל בלס

דרגו את השאלה:

ממוצע nan (0 מדרגים)

כותרות מומלצות

הנקראים ביותר