אמונה - שאל את הרב

משבר אמונה..אשמח לייעוץ !

כ"ה תמוז התשע"ו | 31.07.16 00:00

שאלה

שלום רב , הנני גבר בשנות המוקדמות ה20 לחיי שנמצא במשבר מזה כמה שנים , משבר רפואי שאינני יוצא ממנו .אני בחור מאמין שומר מסורת בסיסית עד לפני שנתיים שפשוט התפקוד שלי ירד וכבר לא היה לי כוח יותר להכל ועם זה היו הרבה מחשבות האם באמת יש אלוקים ? וזה שהעולם הזה פשוט דפוק ומטומטם , וכמיהה לזה שיש אלוקים והוא של היהודים לפי התורה מן "הלוואי שיש אלוקים" עד היום בעקבות המצב שלי נורא קשה ואין לי מושג מה לעשות אני גם נופל לעבירות לא פשוטות שלא היו מבעבר הכל התערבב לי לבעיה וניסיתי לצאת ותפילות בלי סוף ללא כל שיפור במצב שלי . ואיפה לא הייתי אצל אין ספור רבנים ,ספרים,תיקון הכללי כמה פעמים ועוד . כל שנה המצב שלי הולך ומדרדר אם זה נפשי וכמובן פיזי אין לי יכולת להכיר אשה ,אין לי יכולת ללכת לבית כנסת בצורה טובה ושוב האמונה ירדה מאוד , עדיין היא קיימת שוב בקטע של אם יש אלוק'ם אז אני לא סובל סתם .קראתי כבר את הספר "בגן האמונה" . * להסביר את הבעיה שלי קצת מורכב וקשה *הייתי בסדנאות לרווקים ערכים באמת משתדל אבל הסבל הוא רב והכוח רצון לא משחק תפקיד לצערי ואני בן אדם חזק יחסית לבעיה . מה אפשר לעשות במצב כזה ? מבחינת האמונה והתקווה כי אני מפחד שהיא הולכת ונגמרת במיוחד מהפחד הנורא מכל שאין אלוקים ואנחנו סתם בעלי תודעה מחשבתית שהתפתחה עם הזמן או שזה משהו אחר כמו חייזרים וכאלה שייצרו את העולם הזה .

נשלח לרב בלס

תשובה

שלום וברכה,

מצער לקרוא על המשבר שאתה חווה כיום, ובעייתך הרפואית. אך עליך לזכור שאתה עדיין צעיר מאוד, וכל החיים לפניך, ודברים יכולים להתהפך לטובה. גם המשבר הרפואי לא אמור לקבוע את מצבך הנפשי. אתה יכול לבחור להיות חזק ומאמין למרות הקשיים החיצוניים. זו הגבורה האמיתית והגדולה ביותר בעולם הזה, והחוויה הגדולה מכל החוויות שיש - להיות מחובר לה' בכל מצב, ואפילו במצבים הקשים ביותר. זה מה שנקרא "ואהבת את ה' אלוהיך בכל לבבך ובכל נפשך ובכל מאודך" - אפילו נוטל את נפשך!

החיים הללו לעיתים דומים לניתוח כואב, אך יש מטרה לניתוח, כי יש מנתח ומטרתו טובה. שום דבר אינו קורה לחינם או במקרה. מתוך הסבל גדל האדם וצומחת האהבה הגדולה ביותר. כי רק מי שעמד בתהפוכות החיים נקרא גיבור. והנשמה מאושרת לנצח נצחים בעולם הבא בזכות הישגה הרוחני שלא יסולא בפז. כל מצווה שאתה לוקח איתך בזמנים קשים כאלה - יקרה מזהב ואבנים טובות. זהו הישג נצחי. כפי שאמרו חז"ל: "טוב אחת בצער, ממאה שלא בצער" (אבות דרבי נתן ג,ו), "כגודל הצער כך גודל השכר".

השאלות שאליהן נכנסת אינן מגיעות ממקום של שכל והגיון וישר, ואני מבין שהן נובעות מהתקופה הקשה שבה אתה שרוי, ובעזרת השם עוד תצא מזה, ואמונתך תהיה חזקה כברזל. כי הרבה אנשים סובלים בעולם הזה, אך הדבר הקשה יותר מכל דבר אחר - הוא לסבול לחינם. ללא משמעות וללא מטרה. לכן חשוב לחזק את ההכרה שיש אלוקים.

וישנן הוכחות רבות למציאותו של אלוקים:

(1) הוכחה מדעית מתוך המפץ הגדול: אנו יודעים שיש אלוקים בגלל שליקום היתה התחלה, ולכל התחלה חייב להיות מתחיל. המדע הוכיח שהיקום הופיע בנקודת זמן מסויימת ולא היה קיים תמיד, מה שמוכיח את קיומו של בורא הנמצא מחוץ לחומר וזמן, אשר ברא את היקום יש מאין.

(2) הוכחה מדעית מתוך חוקי הטבע: המדע הוכיח שאפילו ברגע זה קיימת חוקיות בטבע, שבלעדיה היה היקום חוזר לתוהו ובוהו. אך אין כל סיבה רציונלית שתחייב את פעילותם התמידית של חוקי הטבע, מכאן מוכח שישנה שליטה אלוקית על היקום אפילו ברגע זה, השולט בחוקים ומחייה אותם בבחינת "המחדש בטובו בכל יום תמיד מעשה בראשית". בלעדי השגחתו התמידית, לא היה דבר שיחייב את המשך הקיום והחוקיות שיש בעולם, והיקום פשוט היה חוזר לתוהו ובוהו, כפי שלהבדיל, תוכנה במחשב לא תמשיך לפעול ללא שיש אספקת חשמל קבועה.

(3) הוכחה לוגית מהתכנון: אנו רואים שהטבע מתוכנן: אטומים, מולקולות, מחזור המים, האוזון, החמצן ועוד, הם כולם מערכות מורכבות ביותר מכל בחינה מתמטית. החוכמה שהתגלתה בטבע הינה עובדה מדעית שלא ניתנת להכחשה, וזוהי הוכחה לוגית לכך שקיים בורא אינטליגנטי אשר תכנן כל זאת, כי לא תיתכן חוכמה בלי חכם.

(4) הוכחה פילוסופית חד-משמעית: כל דבר שאפשר לשאול עליו "למה הוא כך ולא אחרת?" מעיד על היותו מוגבל בידי כח אחר שקבע את גבולותיו. ללא המגביל, לא היה הדבר נשאר מוגבל. כל הגבלה היא בעצם אפשרות שיצאה אל הפועל בידי מגביל מתוך אפשרויות רבות (תארו לעצמכם בדרך משל כוס זכוכית מלאה במים. הכוס נותנת צורה למים, ובלעדי הכוס המגבילה את המים, היו המים נשפכים לכל עבר ומאבדים את צורתם). לכן נשאלות השאלות, מדוע היקום שלנו מוגבל לכמות מסויימת של חומר ואנרגיה, להתנהגות מסויימת מאוד של החומר, שהרי אפילו המרחב והזמן מוגבלים. שאלות אלו מחייבות את המסקנה שיש מגביל שקדם להם, וקבע את צורתם ואת גבולותיהם. אך אם היקום כולו מוגבל, אז נשאלת השאלה, מהי המציאות האמיתית שניצבת מאחורי כל מציאות אחרת? 

ובכן, המציאות היחידה שלא צריכה סיבה ומגביל, יכולה להיות אך ורק מציאות שאין בה אף גבולות כלל: מי שאינו חומר ואינו תלוי במרחב, כלומר אינסופי; ואין בו חילוק והפרדה המגבילים אותו, ולכן הוא אחד מוחלט; ואינו תלוי בזמן ושינוי, כלומר הוא נצחי ללא התחלה וללא סוף, ולכן נמצא בכל מקום ובכל זמן; ואינו מוגבל ברמת האינטליגנציה והידיעה שלו, כלומר יודע הכל ונמצא בכל, ובמילה אחת: אלוקים. מכיוון שאלוקים אינו מוגבל לאף תכונה והגבלה, אז לא ניתן לשאול עליו "מדוע הוא כך ולא אחרת". 

אלוקים הוא איפוא המציאות היחידה שחייבת להיות קיימת בכל מצב ומאחורי כל מציאות אפשרית אחרת. ומכאן ההוכחה הפילוסופית הגדולה ביותר, שאלוקים הוא האינסוף, הוא שורש המציאות וסיבת כל הסיבות, והינו המציאות האמיתית שמקיימת אותנו.

וכמו שסיכם הרמב"ם בהלכות יסודי התורה (פרק א): "יסוד היסודות ועמוד החכמות, לידע שיש שם מצוי ראשון.  והוא ממציא כל הנמצא; וכל הנמצאים מן שמיים וארץ ומה ביניהם, לא נמצאו אלא מאמיתת הימצאו... הוא לבדו האמת, ואין לאחר אמת כאמיתו. והוא שהתורה אומרת "אין עוד מלבדו", כלומר אין שם מצוי אמת מלבדו כמותו"

(5) הוכחה רוחנית: בגלל שאנו מבינים שיש בנו מהות רוחנית המייחדת אותנו מכל בעלי החיים, ומכאן אנו מסיקים שיש בורא שברא בנו נשמות, ושילב בין הרוח לחומר.

(6) הוכחה אישית: אנו גם יודעים שיש אלוקים על ידי התנסויות אישיות שיש לבני אדם, אשר התנסו בהשגחה פרטית בחייהם, המוכיח התערבות אלוקית (מה שיש המכנים בטעות בשמות כמו "צירופי מקרים" ו"גורל").

  מובן מאליו שחייזרים (יצורים חומריים בעלי גוף) לא יכולים לברוא את היקום הזה. רק בורא רוחני נצחי ואינסופי חסר חומר צורה וזמן - יכול להיות סיבת הסיבות, האחד והיחיד שעומד מאחורי בריאת היקום והשליטה בו.

אך באמת לא צריך להיות "איינשטיין" או רואה נסתרות בשביל להבין שיש בורא לעולם. אפילו ילד מסוגל להביט ביושר בעולם שסביבנו ולהגיע למסקנה המתבקשת שיש בורא לעולם. מציאות הבורא לא נוגעת בכלל לשאלה האם הבורא יצר את העולם בתקופות של מיליוני שנים, או האם הבורא ברא את בעלי החיים בתהליך של אבולוציה - כי בכל מקרה ברור לנו שיש בורא לעולם אשר יצר את היקום והאדם בחוכמה וכוונה מדוייקת - עם או בלי אבולוציה, אם או בלי תהליכים של מיליוני שנים. בורא לעולם חייב להיות בכל מצב שלא יהיה, זוהי מסקנה מוכרחת מהמציאות, וחשוב להבין שלא ניתן להפריך את מציאותו של הבורא באף מצב.

כמו כן אנו יודעים שהתורה היא אמת - לא בגלל שמצאנו השוואות מרשימות בין דברי חכמים למדע המודרני, אלא בגלל שיש לנו היסטוריה נאמנה בת אלפי שנים, המתעדת ומאמתת את שליטתו של בורא עולם בעשרת מכות מצרים, בקריעת ים סוף, במשך 40 שנה במדבר, בנבואות לא הגיוניות שהתרחשו לאורך יותר מאלפיים שנה כמתואר בספר הספרים, ועיקר התגלותו של בורא עולם בפני כל עם ישראל במעמד הר-סיני.

אבותינו ואבות אבותינו העבירו בנאמנות את התורה והחגים והמצוות, והיו מוכנים להקריב את חייהם בכל דור על אמיתותה. אנו לא מאמינים ביציאת מצרים רק "בגלל שזה כתוב בתורה", אלא בזכות אבותינו המעבירים את התורה מדור לדור כהיסטוריה הלאומית של עמנו מזה 3300 שנה. על כן ספר התורה מהווה עדות היסטורית לאומית שאינה ניתנת להכחשה, וכל אותם "מכחישי מקרא" אינם שונים מאותם מכחישי שואה שהתעוררו בשנים האחרונות. 

 

עם ישראל הוא העם היחיד בעולם שקיבל הוראות יצרן מפי א-לוהים בפני עם שלם, בהתגלות אלוקית ובנסים המוכיחים את שליטתו בטבע, ואין תורה שהשפיעה יותר על העולם מתורת היהודים. גם קיומו של עם ישראל מוכיח את שליטתו הנסית של הבורא בהיסטוריה, היות ועם ישראל הוא העם היחיד בעולם שהצליח לשרוד כל כך הרבה השמדות ואנטישמיות במשך אלפי שנים, הוא פוזר בכל רחבי העולם, נותר מועט ושרד ללא שלטון וצבא בזמן שכל האימפריות והעמים הקדומים התבוללו ונעלמו - ואף לאחר כל אלה עם ישראל שב לארצו אחרי אלפיים שנות גלות, כשכל מסכת התלאות הזו כבר תוארה מראש בנבואות עתיקות יומן בתורה שמעביר העם היהודי מזה 3300 שנה. אנו יודעים מהו סוד נצחיותו! 

יש לנו אינספור סיבות היסטוריות להאמין בתורה, ולדעת בבירור שתורת ישראל אמת. לא קיימת בכל העולם תורה או דת שאפילו ינסו להתחרות עם האותנטיות ההיסטורית והנסית של תורת ישראל ועם ישראל. וכל עיקרי האמונה מבוררים בספרי רבותינו, כמו ספר הכוזרי, חובת הלבבות ועוד. 

אני ממליץ לך לקרוא חוברת שכתבתי בשם "שיחה גורלית" (חפש בגוגל). חוברת זו מתארת דו-שיח עם אלוקים אחרי המוות, ועוסקת בכל השאלות (על מציאות הבורא והדתות, תורה שבעל-פה, בחירה חופשית, למה אלוקים ברא אותנו, למה הסבל ועוד). מומלץ לקרוא עד הסוף המפתיע, ולא לוותר על אף נושא. 

ואציע לך לעיין בסדרת המאמרים שכתבתי על סבל וייסורים, ובעזרת השם תתחזק בתקופה זו:

- 10 הוכחות לכך שה' אוהב אותך, על אף הייסורים

http://www.hidabroot.org/he/article/798

- אל תתייאש, ואל תשנא את עצמך:  

http://www.hidabroot.org/he/article/2638

- למה הקב"ה רוצה שנתפלל? מדוע אינו נותן מיד?

http://www.hidabroot.org/he/article/2927

- אם הכל לטובה, אז למה צריך להתפלל?

http://www.hidabroot.org/he/article/3024

- אם אבא אוהב, אז למה כואב?

http://www.hidabroot.org/he/article/125233

- מלך אבא או חבר, כיצד להביט על אלוקים?

http://www.hidabroot.org/he/article/95502

- אבא גדול ואבא קטן:

http://www.hidabroot.org/he/article/99775

- האם יש תשובה לשאלת איוב: למה ה' ברא סבל בעולם?

http://www.hidabroot.org/he/article/88622

- איך להמשיך להאמין ולהתפלל כשיש ייסורים?

http://www.hidabroot.org/he/article/108656

- היצר הרע מתחפש ליצר הטוב: איך לא לטעות?

http://www.hidabroot.org/he/article/107249

- אלוקים הוא מושלם, אז למה הוא ברא אותנו?

http://www.hidabroot.org/he/article/109596

- יעקב שואל: חברי חזר בתשובה ולא מוצא פרנסה. מה ניתן להשיב לו?

http://www.hidabroot.org/he/article/130581

כמובן שאם יש השתדלות שאתה יכול לעשות - כדאי שתעשה אותה, אם בשינוי אוירה, אם בפנייה לפסיכולוג, אם בפנייה לשדכן או שדכנית שעוזרים לאנשים עם בעיות דומות לשלך, וכדו'. 

כדאי שתצפה בקביעות בערוץ/אתר הידברות, ותצפה בהרצאות שונות של רבנים כדי להתחזק באמונה ושמחת חיים. כי הכל מתחיל מהמחשבה. שעה אחת ביום היא לא הרבה זמן, אך עושה הרבה מאוד לנשמה.

אשמח לשמוע ממך בשורות טובות.

 בברכה,

דניאל בלס

דרגו את השאלה:

ממוצע 5 (90 מדרגים)

כותרות מומלצות

הנקראים ביותר