בריאות ותזונה

משרד הבריאות מציג: זהו התפריט השבועי שימנע מחלות

על פי ההמלצות החדשות, ניתן לצרוך בשר עופות או הודו פעמיים עד שלוש בשבוע, להמעיט בצריכת בשר בקר ולהימנע מבשר מעובד כולל שניצלונים ונקניקים

| כ"ה סיון התשע"ז |
(צילום: shutterstock)
אא

משרד הבריאות משיק לראשונה המלצות תזונה לציבור. ההמלצות, שיוצגו בכנס הפורום לתזונה בת-קיימא שייערך בעוד שבוע במכון ויצמן, עומדות בסימן הפחתה משמעותית בצריכת מוצרים מן החי. הישראלי הממוצע אוכל כיום בשר על בסיס יומי. על פי ההנחיות החדשות, ניתן לצרוך בשר עופות או הודו פעמיים עד שלוש בשבוע, מומלץ להמעיט בצריכת בשר בקר ככל הניתן, ובשר מעובד — כולל שניצלונים ונקניקים הנפוצים מאוד על השולחן של הישראלים — יש להגביל עד פעם בחודש ומוטב להימנע מהם כליל.

משרד הבריאות ממליץ להפחית בצריכת חלבון מהחי, ולעומת זאת להרבות במזונות מגוונים מהצומח ובקטניות.

במסמך ההמלצות של המשרד נכתב: "ממחקרים רבים עולה שדפוס תזונתי של דיאטה ים-תיכונית עשוי למנוע מחלות לב וכלי דם, יתר לחץ דם, סוכרת ומחלות סרטן שונות. כן נמצא כי הקפדה על דפוס דיאטה ים-תיכונית היא בעלת קשר מגן מפני מחלת האלצהיימר".

על פי המסמך, מומלץ לצרוך פעם בשבוע דגים המהווים מקור טוב לשומן מסוג אומגה 3 (חשוב לציין שהכוונה לדגים טריים וקפואים ולא לדגים מומלחים/מעושנים). בנוסף, מומלץ להרבות בצריכת ירקות ופירות: לפחות 5 מנות ירק, ו-3-2 מנות פרי. את הפירות והירקות כדאי לאכול במלואם, ולא בצורת מיצים. במשרד הבריאות ממליצים גם להקפיד על צריכת קטניות מדי יום: למשל עדשים, אפונה, שעועית, חומוס, פול ולוביה בתבשילים או כתחליף למנה הבשרית.

בין ההמלצות הנוספות: לצרוך שמן זית בכבישה קרה כמקור עיקרי לשומן גם בבישול קצר וגם בתיבול, לשלב אגוזים, שקדים ומיני גרעינים כמקור לשומנים בריאים, לחלבונים, לוויטמינים, למינרלים ולסיבים ולהשתמש בתבלינים שתורמים טעם ומסייעים בהפחתת צריכת מלח.

המשרד מציין במפורש שראוי להימנע מבשר מעובד, מזון ממותק וחטיפים, ממתיקים מלאכותיים ומשקאות אנרגיה. כן יש להעדיף מזון ללא או עם מינימום תוספות של סוכר, מלח או רטבים עתירי קלוריות או שומן רווי. את המזונות הללו יש לצרוך במתינות באירועים מיוחדים בלבד.

כיום, התזונה של רבים מהישראליים רחוקה מאוד מההמלצות של משרד הבריאות. ילדים רבים בישראל שותים שתיה מתוקה באופן קבוע, אוכלים שניצלוני עוף מעובדים לארוחת צהריים כמה פעמים בשבוע, אוכלים ג'אנק פוד וממתקים. במשרד הבריאות מקווים כי ההנחיות החדשות יסייעו להורים לקחת אחריות על תזונתם ותזונת ילדיהם, ולהפחית באופן זה מחלות כלי דם, סכרת ועוד.

הנקראים ביותר
1

יהדותמחרחרי המלחמה כלפי הידברות - שועלים קטנים מחבלים כרמים

2

יהדותלסרב ל-100,000 ש"ח ביום: ראיון עם מלכת היופי ובעלת התשובה, מור ממן

3

חדשות היוםהרב זמיר כהן בהתייחסות ראשונה לסאגת ההשמצות: "הטעו את אחד הרבנים הגדולים"

4

חדשות היוםימות המשיח: פרופ’ אמיר חצרוני תועד כשהוא מניח תפילין וקורא ’שמע ישראל’. צפו

5

חדשות היוםמדהים: חילוני שהתעטף בטלית של אביו שנפטר - מצא סכום אסטרונומי בין קפליה

6

חדשות היוםאמו של המחבל משער שכם: "אם הייתי יודעת - לא הייתי נותנת לו ללכת"

7

חדשות היוםארה"ב: בן 10 המציא פטנט להצלת תינוקות שנשכחו ברכב, לאחר שחווה טרגדיה משלו

8

לומדים תורהמצמרר: מדוע אלפי בנות ובחורים נושרים מהיהדות

9

יהדותאסף בשקדנות בקבוקים למחזור – והרוויח 140 אלף שקלים לתחזוקת כולל

10

חדשות היוםלראות ולא להאמין: ילד נחטף לאור היום ולעיני אביו. מה קורה שניות לאחר מכן?

הידברות שופס

הרב זמיר כהן - המדריך המלא לנישואין מאושרים

79לרכישה

מוצרים נוספים

אמנות החיבוק

אוצרות תפילה - נוף

הרב זמיר כהן - סט ארכיאולוגיה תנ"כית

שבויות

אנציקלופדיה מי? מה? כמה? ולמה?

חיים ולדר - 10 דקות לפני שהולכים לרופא (2 כרכים)

לכל המוצרים