נוער מתמודד

70 שנה לפטירתו: איך הדריך החזון אי"ש הורים לילדים מתמודדים?

שלושה סיפורים מיוחדים מתורתו של החזון אי"ש ומהדרכותיו להורים ולמחנכים

(צילום: shutterstock)(צילום: shutterstock)
אא

היום, ט"ו בחשוון, ימלאו 70 שנה לפטירתו של רבי אברהם ישעיהו קרליץ, בעל ספר "חזון אי"ש". לפניכם שלוש עדויות מהדרכותיו, המכוונות את ההורים והמחנכים לסבלנות ולהתמקדות בחיובי.

סיפר הגאון רבי ראובן אלבז: "מספרים כי החזון אי"ש שוחח פעם עם מנהל רוחני של ישיבה ואמר: תמיד רגילים לדבר על החסרונות המצויים באדם. ואמנם, לפעמים, באמצעות דיבורים אלו מעוררים את המידות הטובות שבאדם, והוא משתפר. אולם קיימת דרך נוספת: כאשר מחשיבים אותו לטוב יותר ממה שהוא באמת! כאשר חודרת לתודעת האדם ההכרה שהוא באמת טוב, הוא משתדל להיות באותה רמה, ועל ידי כך הוא הולך ומשתפר. תן לתלמיד שם טוב, והוא ישתדל להצדיקו".

סיפר הגאון רבי אליעזר טורק: "במניין שבבית החזון אי"ש, אדם אחד הגיע עם בנו להתפלל ובאמצע תפילת שמונה-עשרה הילד דיבר. האב כעס מאוד, ובלי לחשוב פעמיים נתן לו סטירה. לאחר התפילה פנה החזון אי"ש לאב ואמר לו: "לא ידעתי שאתה איש חינוך". האב התרגש מהמחמאה, אך בעודו נמצא תחת רושם המחמאה הוסיף החזון אי"ש: "היודע אתה כי במעשה שעשית חינכת את בנך לשני דברים: חינכת אותו שאסור לדבר באמצע התפילה, ובנוסף חינכת אותו להיות כעסן. איזה משני אלה השפיע יותר? הדבר השני! ומדוע? כיוון שחז"ל לימדונו ש'גדול שימושה יותר מלימודה'. את האיסור לדבר הוא אמנם הבין, אבל הכעס שהרגיש היה בבחינת 'שימושה'". 

סיפר הגאון רבי גרשון אדלשטיין: "מעשה שהיה אצל החזון אי"ש, אני מכיר את בעלי המעשה, בבחור צעיר שיצא לתרבות רעה, עד שנעשה מחלל שבת, רח"ל. הוא המשיך להיות בקשר עם הוריו, ופעם אחת פנה לאביו וביקש ממנו שיקנה לו כלי רכב. האב היה בעל אמצעים, אך חשש שייסע ברכב בשבת, וביקש להתנות עימו שלא ייסע בשבת. האב שאל את החזו"א, ואמר לו שייתן לבן את הרכב בלי שום תנאים. חזר האב לביתו, וסיפר לאשתו את הוראת החזו"א. היא לא האמינה ואמרה כי ודאי לא הבין נכון את ההוראה, והכריחה אותו לעשות תנאי עם הבן. הסוף היה שהתקלקל והתרחק מהם יותר. ילד שנתקלקל, העצה היא לנהוג עימו בידידות, ולקרב אותו, ואז יש סיכויים שיחזור בתשובה. כי הוא בעצמו יודע שאינו מתנהג כשורה, ומבין שאין זה ראוי לעשות נגד ההורים. אלא שהוא אנוס, מפני שהיצר הרע שולט עליו. ואם נוהגים איתו בכבוד ובדרך ידידות, זה נותן לו כוחות, ואז יש תקווה שיחזור למוטב. אבל אם מרחיקים אותו, הרי זה רק גורם שיהיה יותר גרוע" (הסיפור מופיע גם בספר במחיצת החזון אי"ש, 321. כמובן שעיקרון זה נכון גם לקשיים רגילים).

ד"ר חיים דיין הוא עו"ס קליני ויו"ר מכון הקשב.

תגיות:נוער מתמודדילדים מתמודדים

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה