מצוות

הבלהות של כל מושתל: "הרופא הודיע שיש סימנים שהגוף דוחה את תרומת הכליה"

"הפרופסור נכנס לחדר שלי. הפנים שלו היו חמורות סבר, והוא הודיע לי על נסיגה. אני חיכיתי 19 שנים לתרומת הכליה. לא יכולתי אפילו לחשוב על זה. ייתכן שהגוף שלי דוחה את הכליה"

(צילום: shutterstock)(צילום: shutterstock)
אא

אלכס הוא יהודי שחיכה במשך למעלה מתשע עשרה שנה לתרומת כליה. כאשר הכליה נמצאה, ההשתלה התבצעה בבית החולים 'איכילוב'. הרב אברהם ישעיהו הבר זצ"ל, מייסד ויו"ר עמותת "מתנת חיים" הפועלת לעידוד תרומת כליה לשם הצלת חיים, ואשתו הרבנית הגיעו לבקרו, כדרכם לבקר את כל תורמי הכליה והנתרמים.

וכך סיפרה הרבנית הבר "תיכננו לחבר את הביקור אצל אלכס עם חתונת אחיין שנערכה באותו יום באזור המרכז. יצאנו מוקדם, עלינו לקומה השביעית והסתובבנו במסדרונות עד שהגענו לחדר. אלכס ישב במיטת החולים חלש אבל מאושר. התיישבנו. אני שוחחתי עם בתו, שסעדה אותו לאחר הניתוח, ובעלי שוחח עם אלכס.

"השעה התאחרה, ואנחנו קמנו לצאת לדרך. נפרדנו מהם וירדנו לרכב. רק כשישבנו בפנים, מוכנים לנסיעה נזכרתי שלא הבאנו להם את המגנט של ברכת 'אשר יצר', ולא דיברנו איתם על חשיבותה. אמרתי זאת לבעלי בבהלה.

"בעלי העיף מבט קצר בשעון ונאנח. השעה הייתה מאוחרת. היה ברור שאם לא נצא מיד לא נספיק להגיע לחופה. 'אנחנו לא מסדרי הקידושין', אמר לבסוף. ואני הוספתי 'אף אחד לא יבטל את החופה אם לא נהיה שם'. ההחלטה התקבלה – אני אעלה אליהם שוב. אם נגיע אחרי החופה לא יקרה כלום. ההזדמנות לזיכוי הרבים אשר נמצאת לפנינו חשובה יותר.

"לקחתי את מגנט הברכה, ומיהרתי לעלות אל חדרו של אלכס. 'שכחתם משהו?', שאלו מופתעים. והשבתי שבאתי לתת להם מתנה. 'מתנה?', שניהם פתחו עיניים תמהות, 'כבר קיבלנו מכם מתנת חיים – כליה. איזו מתנה נוספת אנחנו צריכים?'. השבתי להם שאת הכליה הם לא קיבלו מאיתנו אלא מבורא עולם. הוא זה שסידר להם את אותה מתנה מופלאה. המשכתי והסברתי 'אני חזרתי כדי לתת לכם את ה'עטיפה', שתשמור על המתנה לאורך זמן. יש לי כאן סגולה לאריכות ימים ולשמירה על הבריאות', אמרתי והתיישבתי על הכיסא, מסבירה לאט ובמתינות את ברכת 'אשר יצר', כוונתה וסגולותיה.

"הם הקשיבו בשקט מנומס, אבל אני לא הרגשתי שדבריי חודרים לליבם. הצטערתי, אבל לא הפצרתי. בעלי ואני קיבלנו על עצמנו בלי נדר להכיר לאנשים את הברכה הזאת. מה יעשו איתה הלאה, זו החלטה שלהם. 'תודה הרבנית', אמרה הבת כשסיימתי להסביר. נפרדתי מהם לשלום וחזרתי לרכב. כשהגעתי יצאנו לדרך במהירות. כפי שצפינו לא הספקנו את החופה, אבל הגענו לחתונה והשתתפנו בה.

"ימי רביעי וחמישי עברו. ביום שישי, כשחזרתי מעבודתי בבית הספר, בעלי המתין לי נרגש. 'חיכיתי לך', אמר. ואני ידעתי שמשהו לא רגיל קרה. 'אלכס צלצל', קולו רעד בהתרגשות. וכך אלכס אמר בשיחתו לבעלי: "הרב הבר, אגיד לך את האמת. כשאשתך הרבנית הייתה כאן לא ממש חשבתי להתייחס למתנה שלה. מה לי ולברכת 'אשר יצר'? הקשבתי בנימוס, ומיד אחרי שהיא יצאה הטמנתי את הברכה במגירה שליד מיטת האשפוז והמשכתי הלאה.
ביום רביעי בבוקר הפרופסור נכנס לחדר שלי. הפנים שלו היו חמורות סבר. ידעתי שאין בפיו בשורות טובות עבורי. 'אתה בנסיגה, אלכס. יש סימני דחיה', אמר קצר וברור. הרב הבר, אינני צריך לספר לך שנסיגה היא חלום הבלהות של כל מושתל. אני חיכיתי 19 שנים לתרומה. לא יכולתי אפילו לחשוב על זה. ייתכן שהגוף שלי דוחה את הכליה! יתכן שכל מה שעברתי היה לחינם!

"הרופא אמר שמחר בצהריים נעשה בדיקה, אבל ביקש מראש שלא אתלה בה הרבה תקוות. לא נראה לו שיהיו בשורות טובות. כשהוא יצא, פניתי לבתי. הפנים שלי היו חיוורות כמו הקיר, וזה מה שאמרתי לה – 'הכול בגלל שלא החלטנו לומר את הברכה – אני ואת. בורא עולם נתן לנו מתנה ואנחנו לא הסכמנו לומר תודה'. היא הסכימה איתי. באותו רגע החלטנו שמהיום שנינו נגיד את הברכה, ככה לאט ובכוונה, כמו שהרבנית הסבירה.
נכנסנו לרוטינה קבועה של לקיחת דמים ובדיקת מצב כל כמה שעות. תוך כדי הקפדנו מאוד על הברכה ועל הכוונה במילים המיוחדות שלה.

"ביום שישי בבוקר צוות של רופאים נכנס לחדר שלי, ושמחה על פניהם. 'אלכס, אנחנו מוותרים על הביופסיה. הבדיקות שלך מתייצבות והכליה חזרה לתפקד כמו שצריך. תגיד לנו אלכס, מה עשית? איך קרה הנס הזה?'. נס, הם אמרו. נס ולא פחות! הרב הבר, הבדיקות שלי משתפרות, והצוות חושב לשחרר אותי כבר ביום ראשון. אני מצלצל אליך כדי שתדע מה כוחה של ברכת 'אשר יצר' אפילו בהצלת חיים".

בעלי השתתק. דמעות זלגו מעיניו וגם מעיניי. ברכת 'אשר יצר' – מי יכול להבין את גדולתה", מסכמת הרבנית הבר, ומבקשת שהחיזוק העולה מן הסיפור המצמרר יהיה לעילוי נשמת בעלה, הרב אברהם ישעיה בן הרב צבי זצ"ל.

מתוך מגזין 'קטיפה'

ללכת לשירותים – לא מובן מאליו. בחור בריא בן 40 קם בבוקר, הולך להתפנות ומגלה...

קראו גם:

ברכת 'אשר יצר' – סגולה לרפואה

ששת הפלאים: 10 עובדות על ברכת "אשר יצר"

מהי המשמעות של מילות הברכה "אשר יצר"?

הלכות בנושא אשר יצר לאחר הטלת מים – מתוך ילקוט יוסף

תגיות:רפואההשתלהאשר יצרתרומת כליה

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה