עובדות ביהדות

בית המקדש: כל מה שרציתם לדעת, בצורה מרתקת, כולל וידיאו

מה זה בית מקדש, מה ההיסטוריה של בית המקדש, מדוע הוא נחרב, ומתי ייבנה מחדש? כל מה שרציתם לדעת על בית המקדש

בית המקדש (צילום: shutterstock)בית המקדש (צילום: shutterstock)
אא

מה זה בית מקדש?

בית המקדש היה המקום בו השרה הקדוש ברוך הוא את שכינתו באופן גלוי יותר משאר העולם. אמנם כמובן בורא עולם נמצא בכל מקום, אך בכל זאת יש מקומות קדושים יותר מאחרים. לדוגמה: ארץ ישראל קדושה יותר משאר הארצות, ירושלים קדושה יותר משאר ערי הארץ. בתוך ירושלים, המקום הקדוש ביותר הוא המקום בו עמד בית המקדש.

 

מה ההיסטוריה של בית המקדש?

זמן קצר לאחר יציאת מצרים וקבלת התורה, ציווה ה' את בני ישראל על ידי משה רבנו שיבנו עבורו מקדש. זה לשון הציווי: "ועשו לי מקדש ושכנתי בתוכם".

המקדש הראשון שנבנה היה מקדש נייד, שקיבל את השם 'משכן'. הוא היה עשוי מעמודי עץ ויריעות בד והכיל בתוכו כלי קודש רבים. את המקדש פירקו ובנו מחדש, בצוותא עם נידודי ישראל במדבר במשך 40 שנה.

לאחר הכניסה לארץ, היה המשכן ממושקם בשילה. לאחר מכן בנוב, ואחר כך בגבעון. רק כאשר הפך דוד למלך ישראל, הוא ביקש לבנות בית לשם ה'. כה אמר דוד: "אם אתן שנת לעיניי לעפעפי תנומה, עד אמצא מקום לה' משכנות לאביר יעקב", וכדבריו לנתן הנביא: "רְאֵה נָא אָנֹכִי יוֹשֵׁב בְּבֵית אֲרָזִים וַאֲרוֹן האלוקים יֹשֵׁב בְּתוֹךְ הַיְרִיעָה". למרות זאת, השיב לו ה' על ידי הנביא כי ניתן יהיה להקים את בית ה' רק לאחר שהמלחמות עם שכני ישראל יפסקו, ושלמה בנו שימלוך אחריו יהיה זה שיקים את הבית.

זמן קצר לפני פטירתו רכש דוד המלך את שטח הר הבית בכסף מלא מאת המלך היבוסי ששלט במקום. דוד עשה זאת כדי למנוע ערעורים עתידיים על הבעלות על המקום.

שלמה המלך הוא זה שבנה את בית המקדש הראשון. הבית היה מפואר ביותר, בנייתו ארכה שבע וחצי שנים והושלמה בשנת 2935 לבריאת העולם. (826 לפני הספירה למניינם).

410 שנה לאחר מכן, בשנת 3339 לבריאת העולם, נחרב בית המקדש הראשון בידי חילותיו של נבוכדנצר מלך בבל, ויהודי הארץ נלקחו לגלות.

70 שנה לאחר חורבן הבית הראשון, כאשר ממלכת פרס כבשה את בבל, אישר כורש ליהודים לשוב ארצה ולבנות מחדש את בית המקדש. בית המקדש השני הוקם על ידי עולי בבל ובראשם זרובבל, כאשר המלך הורדוס שיפץ והרחיב את המקדש באופן יסודי. בית המקדש השני נחרב על ידי טיטוס, בנו של אספסיאנוס קיסר רומי, בשנת 3830 לבריאת העולם. (70 לספירה).

מצמרר: כך צעדו עולי הרגל לכיוון בית המקדש. צפו

 

למה נחרב בית המקדש?

חכמינו בגמרא מציינים את הסיבות לחורבן בית המקדש. בית מקדש ראשון חרב מפני שלוש עברות, עבודה זרה, גילוי עריות ושפיכות דמים, ואילו בית המקדש השני חרב בגלל שהיתה שנאת חינם בין איש לרעהו.

 

כיצד אנו זוכרים את חורבן בית המקדש?

כבר לאחר חורבן הבית הראשון, קבעו חכמינו מספר ימים בשנה בהם עלינו להתאבל על חורבן הבית. צומות אלו הונהגו שנית לאחר חורבן הבית השני.

מדובר בארבעה צומות בשנה:

ט' באב - יום חורבן שני הבתים. להרחבה, לחצו כאן.

י"ז בתמוז - יום פריצת חומת ירושלים בחורבן השני. להרחבה, לחצו כאן.

ג' בתשרי - יום רצח גדליהו בן אחיקם, כחודשיים לאחר חורבן הבית הראשון, בעקבותיו גלו הנשארים בארץ. להרחבה, לחצו כאן.

י' בטבת - יום התחלת המצור על ירושלים בשלהי בית ראשון. להרחבה, לחצו כאן.

מלבד ימי צום אלו, תקנו חכמינו מספר תקנות לציון האבלות על חורבן המקדש. במסכת בבא בתרא (ס, ע"ב) מופיעים הדברים הבאים: "כשחרב הבית בשניה רבו פרושין בישראל שלא לאכול בשר ושלא לשתות יין. נטפל להן רבי יהושע, אמר להן: בני, 'מפני מה אי אתם אוכלין בשר ואין אתם שותין יין?' אמרו לו: 'נאכל בשר שממנו מקריבין על גבי מזבח, ועכשיו בטל? נשתה יין שמנסכין על גבי המזבח, ועכשיו בטל?' אמר להם: 'אם כן לחם לא נאכל, שכבר בטלו מנחות!... מים לא נשתה, שכבר בטל ניסוך המים!' שתקו. אמר להן: 'בני, בואו ואומר לכם: שלא להתאבל כל עיקר - אי אפשר, שכבר נגזרה גזרה, ולהתאבל יותר מדי - אי אפשר, שאין גוזרין גזירה על הצבור אלא אם כן רוב צבור יכולין לעמוד בה. אלא כך אמרו חכמים: סד אדם את ביתו בסיד, ומשייר בו דבר מועט. עושה אדם כל צורכי סעודה, ומשייר דבר מועט. עושה אשה כל תכשיטיה, ומשיירת דבר מועט".

 

אילו מנהגי אבלות על חורבן הבית נקבעו לדורות?

1. כל הבונה בית, יותיר בקירות שטח לא מסויד בגודל אמה על אמה. את השטח הזה, המכונה 'זכר לחורבן', ניתן למצוא בבתים שומרי מצוות רבים בסלון הבית.

2. חתן תחת חופתו ישים אפר על ראשו במקום הנחת התפילין.

3. מי שעורך סעודת רשות לאורחים (לא סעודת מצווה כגון שמחת ברית מילה וכדומה) ישאיר מקום פנוי בשולחן, אותו לא יערוך עם כלים.

4. אישה העונדת תכשיטי הכסף והזהב שלה כדי לצאת מהבית, לא תענוד את כל תכשיטיה אלא תותיר אחד מהם, זכר לחורבן.

4. הרואה את ירושלים בחורבנה קורע בגדו, והרואה מקום המקדש בחורבנו קורע קרע נוסף. גם היום, מי שלא היה בכותל 30 יום חייב על פי הדין לקרוע את בגדו, אלא אם כן ביקורו בכותל חל בשבת, חג, ראש חודש, או ימי חול המועד.

5. אסרו על כל נגינה שהיא, ועל שירה בבית משתה. לפי רוב הפוסקים היום ניתן להקל בשירה ומוזיקה לשם מצווה (כגון שמחת חתן וכלה) ובשירי קודש, אך במשך הדורות היו רבים בעם ישראל שהחמירו על עצמם להימנע מכל שירה ונגינה זכר לחורבן – כולל שירה בפה בעת עבודתם, וכדומה.

6. שלא יניחו חתנים וכלות עטרות של זהב או כסף על ראשיהם.

7. חתן יהודי שובר כוס ברגלו, לזכר החורבן.

 

מתי ייבנה בית המקדש השלישי?

בית המקדש השלישי יבנה ברגע שבורא העולם יבחר לעשות זאת. נבואות רבות בתנ"ך מתייחסות אל הגאולה השלמה, קיבוץ הגלויות, ותקופה בה בית המקדש נמצא במרכז החיים. כה דברי ישעיהו: ו"ְהָיָה בְּאַחֲרִית הַיָּמִים נָכוֹן יִהְיֶה הַר בֵּית ה' בְּרֹאשׁ הֶהָרִים וְנִשָּׂא מִגְּבָעוֹת וְנָהֲרוּ אֵלָיו כָּל הַגּוֹיִם. וְהָלְכוּ עַמִּים רַבִּים וְאָמְרוּ לְכוּ וְנַעֲלֶה אֶל הַר ה' אֶל בֵּית אֱלֹהֵי יַעֲקֹב, וְיֹרֵנוּ מִדְּרָכָיו וְנֵלְכָה בְּאֹרְחֹתָיו, כִּי מִצִּיּוֹן תֵּצֵא תוֹרָה וּדְבַר ה' מִירוּשָׁלִָם".

תקופת הגלות היא תקופת התרחקות, אותה ממשילים חכמינו זכרונם לברכה לאישה שבעלה נסע מעבר לים. ככל שנוסיף מצידנו בהתקרבות לבורא העולם – כלומר בעשיית מצוות ומעשים טובים – נקרב את היום בו נוכחותו תשוב ותתגלה, הפעם לנצח.

ב'תנא דבי אליהו רבא' (פרק יח) מובא כך: "מקדש האחרון שעתיד הקב"ה לבנותו בעגלה ובזמן קריב לא יקרע ולא ישלוט בו שונא לעולם, והקב"ה יהא דר בו לעולם ולעולמי עולמים".

איך ייראה בית המקדש השלישי? צפו בסרטון הדמייה נדיר ומושקע

 

איך מלמדים ילדים להצטער על חורבן בית המקדש?

מה חסר לנו כשאין בית מקדש?

הרצפה בבית המקדש: ריאיון עם הארכיאולוג שניצח על איתור שברי המרצפות ושחזורן

תגיות:בית המקדש השלישיבית המקדש

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה