category

י"ז בתמוז

צום י"ז בתמוז: כל מה שחשוב לדעת

תענית י"ז בתמוז היא הראשונה מבין ארבע התעניות, שמוזכרות על ידי הנביאים. מטרת הצום היא לעורר את תחושת האובדן על חורבן בית המקדש – ועל הגלות שבאה בעקבותיו. 10 עובדות

שתף במייל
| י"ד תמוז התשפ"ב |
whatsapp
אא

1. י"ז בתמוז, הוא יום צום, שנקבע לזכר נפילתה של ירושלים, נפילה שהובילה לחורבנו של בית המקדש. ביום זה נפרצו חומותיה של ירושלים, על ידי חילות האויב שנכנסו לתוכה. י"ז בתמוז הוא היום שפותח את "שלושת השבועות" – תקופת האבל הלאומי, שמגיעה לשיאה ביום תשעה באב.

2. בכוחם של הצער והאבל על האירועים הטראגיים הללו, לסייע לנו להתעלות ולהתגבר על הטעויות והחסרים הרוחניים, שהביאו עלינו מלכתחילה את אותם אסונות. וכך, באמצעות תהליך התשובה (בחינה עצמית והחלטה להשתפר), אנחנו מקבלים את הכוח להפוך את העצב לשמחה. בהתייחס לכך מבטיח התלמוד, שלאחר גאולתו העתידית של עם ישראל ובניינו המחודש של בית המקדש, יהפכו ימי צום אלה לימי חג ושמחה. רבותינו מבארים כי י"ז בתמוז וט' באב יהפכו לימי חג ומועד, ושלוש השבועות שביניהם יהיו כ''חול המועד''.

3. תענית י"ז בתמוז נקבעה בשל חמישה אסונות גדולים בהיסטוריה היהודית שאירעו בתאריך זה:

משה רבנו שבר את הלוחות בהר סיני.

בטל קרבן התמיד בבית המקדש הראשון.

חומות ירושלים נפרצו והגויים נכנסו לעיר.

המצביא הרומאי אפוסטמוס שרף את התורה.

צלם – פסל של עבודה זרה – הועמד בהיכל בית המקדש.

4. מטרת הצום - יום של חשבון נפש. עיקר סיבת התעניות היא לעורר הלבבות ולזכור את האירועים שבעטיים הן נקבעו. אין להעביר את הצום בבטלה אלא יש לזכור את המאורעות שבגללם נקבע התענית, על כל אדם להשתתף בצער החורבן ולחשוב כיצד הוא יכול להוסיף בלימוד ובקיום מצוות ומעשים טובים על מנת לזרז את הגאולה.

5. השנה חל י"ז בתמוז ביום שבת, ובשל קדושת השבת נדחה הצום, וכן הסליחות והשינויים בתפילות, ליום ראשון, 17.7.2022.

6. הצום מתחיל בעלות השחר ומסתיים בצאת הכוכבים. אלו זמני הצום השנה (תשפ"ב):

זמני כניסת הצום:

ירושלים – 4:33

תל אביב – 4:34

חיפה – 4:31

באר שבע – 4:36

זמני יציאת הצום:

ירושלים – 20:11

תל אביב – 20:09

חיפה – 20:12

באר שבע – 20:09

7. תפילת "עננו" – נאמרת כחלק מתפילת העמידה ביום ר אשון. תוכנה של התפילה הוא בקשה מהקדוש ברוך הוא שיעננו ביום הצום. הספרדים (שליח הציבור והמתפללים) מוסיפים תפילה זו בשחרית ובמנחה.

האשכנזים נוהגים כי שליח הציבור יזכיר את התפילה בשחרית ובמנחה, ואילו היחיד רק במנחה.

8. תפילת "אבינו מלכנו" - לאחר תפילת שחרית ומנחה מוסיפים את תפילת "אבינו מלכנו", המכילה שמונה עשרה בקשות רחמים מהקדוש ברוך הוא. לתפילת "אבינו מלכנו" כוח עצום.

בתפילת שחרית ומנחה קוראים בתורה מעניין הצום.

לאחר תפילת שחרית נאמרות סליחות, המיוחדות לתענית זו.

9. פטורים מלצום - מעוברות ומניקות, זקנים, או חלשים פטורים מן הצום. אך עליהם לאכול רק כדי קיום הגוף, ולא מעדנים. קטנים (מתחת גיל מצוות) פטורים מלצום אך יש לחנכם לא לאכול מעדנים או ממתקים. יש לזכור את דברי הגמרא: "כל המצטער עם הציבור זוכה ורואה בנחמת הציבור", ו"כל המתאבל על ירושלים זוכה ורואה בבניינה".

10. יהי רצון שתקויים בנו עוד השנה הבטחתו של הקדוש ברוך הוא על ידי הנביא זכריה (ח', י"ט): "כה אמר ה' צבקות צום הרביעי וצום החמישי וצום השביעי וצום העשירי יהיה לבית יהודה לששון ולשמחה ולמעדים טובים".

הידברות שופס

ספר דניאל עם פירוש נזר חזיונות של הרב זמיר כהן

45לרכישה

מוצרים נוספים

סט ארכיאולוגיה תנכ"ית הרב זמיר כהן

חבורת תריג 9 - בתעלומת הזהב

זה אפשרי - הרב יצחק פנגר

גביע קידוש מוכסף

מקראות שלובות - מגילת איכה

הקרב על המקדש

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה