אמונה - שאל את הרב

למה צומחות לנו שיני בינה?

כ"ו אייר התשע"ז | 22.05.17 00:00

שאלה

שלום כבוד הרב, רציתי לשאול למה לפי התורה צומחות לנו שיני בינה? כל רופאי השיניים ששאלתי אומרים שאלו גנים שנותרו מהקופים ולבני אדם הם מיותרים לגמרי.. מה דעת התורה: למה הן צומחות והאם יש בהן תועלת? תודה

 

תשובה

שלום וברכה,

אבולוציה במובנה הרחב היא תיאור של יצירת איבר חדש, או הוספת גנים חדשים לדנ"א. התקטנות הלסת היא וריאציה גנטית קטנה, ואינה בגדר איבר חדש או הוספת מידע גנטי חדש לדנ"א

אך אין קשר בין נושא שיני בינה לאבולוציה, שהרי גם לשיטתם של אבולוציונים היה לכל בני האדם בעבר לסת גדולה יותר. שיני בינה הפכו לבעיה בעולם המודרני רק בגלל המעבר לאוכל תעשייתי והתקטנות הלסת האנושית.

צריך להבין שבעבר היה צורך בשיני בינה, כי תנאי המחייה היו קשים יותר, והאוכל היה לרוב קשה וגס יותר.

עד היום במדינות רבות שאינן מפותחות אין צורך לעקור שיני בינה, מכיוון שהלסת מספיק גדולה וחזקה למזונות הקשים שם.

הסיבה שכיום שיני הבינה מציקות לרבים, הוא בגלל שבאזורים עם אקלים נוח ואוכל רך יותר - גם הלסת התקטנה, וכך נולד המצב ששיני הבינה הפכו למיותרות ואף למציקות. לשם כך ה' נתן לבני האדם חכמה להיות רופאי שיניים ולעקור שיניים במדינות שהדבר מציק.

ולגבי אבולוציה - אמרו חז"ל, ששקר שאין בתחילתו אמת, אינו מתקיים.

יש להבין שאבולוציה איננה שקר מוחלט, אלא שקר שמעורבב עם אמת, ולכן רבים טועים בה. כך לדוגמה, הגמרא הסבירה שמינים בטבע משתנים לפי האקלים - אך לא באופן שבו מין אחד נהפך למין אחר לגמרי. השינויים הם במסגרת המין, לכן אנו רואים אנשים כהים ואנשים בהירים (אפריקאים, אירופאים, אסייתים ועוד). ישנו גיוון בטבע, חז"ל והזוהר הקדוש הסבירו שהמינים בטבע משתנים בהתאם לאקלים והסביבה.

כל השינויים הללו כבר גלומים בדנ"א, ואין בהם משום התפתחות או יצירה חדשה.

נא לקרוא:

האם אבולוציה היא תיאוריה מבוססת מבחינה מדעית?

http://www.hidabroot.org/article/125994

האם ראוי ללמד אבולוציה:

http://www.hidabroot.org/he/article/73765

מה הרמב"ם היה אומר על אבולוציה:

http://www.hidabroot.org/he/article/70644

בברכה,

דניאל בלס

כותרות מומלצות

הנקראים ביותר