אמונה

האם אבולוציה היא תיאוריה מבוססת?

האם תיאורית האבולוציה אמורה לגרום לספיקות באמונה? האם אבולוציה סותרת את היהדות? האם קיימות הוכחות מדעיות לאבולוציה?

שתף במייל
| ח' סיון התשע"ה |
(צילום: shutterstock)
whatsapp
אא

"שלום הרב, אני חוזר בתשובה, לאחרונה בדרך טפשית נכנס לי ספק בראש לגבי תיאורית האבולוציה, וזה מאוד מציק לי כי ראיתי את דברי האתאיסטים, והרגשתי שזה סותר את היהדות. תודה מראש"

 * * *

שלום וברכה,

יישר כח גדול על תהליך ההתחזקות שלך. אין ספק שבחרת בחיים.

לגבי תיאורית האבולוציה, אנסה לעשות לך סדר בדברים.

לאור העובדות המדעיות שיש כיום, האבולוציה אינה מבוססת. ואותם אנשים שמנסים להגן עליה בכח, יטענו ששינויים זעירים בתוך משפחה (כמו ההבדלים המזעריים בין כלבים), הם הוכחה לאבולוציה של התפתחות בין המינים. ודבר זה לא מוכח, כי הרי השינויים שאנו רואים כיום אינם יוצרים שינוי מהותי, חיידקים נשארים חיידקים, ובני אדם נשארים בני אדם. ועל כן יתרצו שהתהליך אורך מיליוני שנים, ואין לנו היכולת לצפות בו. במילים אחרות, זוהי תיאוריה ולא עובדה מדעית.

ראה פה בבקשה https://www.hidabroot.org/he/article/73765

שנית, הם ינסו להצביע על כל מיני מאובנים. אך כאשר בודקים את המאובנים הללו בעיון, מגלים שהם מבוססים בעיקר על שיחזורים תיאורטיים, ולא שמצאו גולגולת שלמה, וגם לא חצי גולגולת. או שהם מציירים בכח את הגולגולת כאילו היה קוף אדם, כאשר אפשר באותה מידה לשחזר אותו כקוף. וכן הלאה, תגלה שיש בזה ים של פרשנות, ומעט מאוד עובדות אמיתיות.

מכל מקום, אבולוציה לא צריכה להטריד אותך. כי אילו היתה האבולוציה מוכחת בוודאות מוחלטת, הרי שבסך הכל היינו צריכים להבין שזה האמצעי שדרכו אלוקים ברא את בעלי החיים בששת ימי בראשית. כי הרי חז"ל אמרו שיש הרבה סודות במעשה בראשית, ואין הדברים נאמרו תמיד כפשוטם. במילא המדע והתורה לעולם לא יסתרו זה את זה. או שהמדע לא מדוייק, או שחסרה לנו ידיעה על התורה. אך ודאי שלא תיתכן סתירה בין השניים, כי גם התורה וגם המדע ניתנו מבורא אחד.

ראה כאן את המאמר: "מה הרמב"ם היה אומר על אבולוציה?"

https://www.hidabroot.org/he/article/70644

לכן חשוב להבהיר כבר עכשיו:
אנו יודעים שיש בורא לעולם - לא בגלל שהאבולוציה מופרכת, וגם לא בגלל הקבלות מדעיות שמצאנו בין המפץ הגדול לכתוב בתורה. חשוב להבין שיש בידינו אינספור סיבות מדעיות, לוגיות ופילוסופיות המחייבות כל אדם רציונלי להגיע למסקנה החד משמעית שיש בורא לעולם - וזאת בלי קשר או תלות לנושא האבולוציה או גיל העולם
אנו יודעים שהיתה לעולם התחלה ולכל התחלה חייב להיות מתחיל. אנו יודעים שהיקום מנוהל על פי חוקי טבע המוכיחים את שליטתו של בורא עולם אפילו ברגע זה. אנו רואים שהיקום מתוכנן, בנוי על פי משוואות מתמטיות מורכבות, המוכיחות לנו שהעולם נברא על ידי מתכנן. השכל מחייב להגיע לסיבת הסיבות, מי שאינו תלוי בחומר ובזמן, אשר יצר את הכל, ועונה אך ורק להגדרה של אלוקים. ואנו למדים על מהות רוחנית שיש בתוכנו, הבחירה החופשית המעידה על קיומה של נשמה אלוקית. ההוכחות רבות מספור.
לא צריך להיות "איינשטיין" או רואה נסתרות בשביל להבין שיש בורא לעולם. אפילו ילד מסוגל להביט ביושר בעולם שסביבנו ולהגיע למסקנה המתבקשת שיש בורא לעולם. מציאות הבורא לא נוגעת בכלל לשאלה האם הבורא יצר את העולם בתקופות של מיליוני שנים, או האם הבורא ברא את בעלי החיים בתהליך של אבולוציה - כי בכל מקרה ברור לנו שיש בורא לעולם אשר יצר את היקום והאדם בחוכמה וכוונה מדוייקת - עם או בלי אבולוציה, אם או בלי תהליכים של מיליוני שנים. בורא לעולם חייב להיות בכל מצב שלא יהיה, זוהי מסקנה מוכרחת מהמציאות, וחשוב להבין שלא ניתן להפריך את מציאותו של הבורא באף מצב.
כמו כן אנו יודעים שהתורה היא אמת - לא בגלל שמצאנו השוואות מרשימות בין דברי חכמים למדע המודרני, אלא בגלל שיש לנו היסטוריה נאמנה בת אלפי שנים, המתעדת ומאמתת את שליטתו של בורא עולם בעשרת מכות מצרים, בקריעת ים סוף, במשך 40 שנה במדבר, בנבואות לא הגיוניות שהתרחשו לאורך יותר מאלפיים שנה כמתואר בספר הספרים, ועיקר התגלותו של בורא עולם בפני כל עם ישראל במעמד הר-סיני.
אבותינו ואבות אבותינו העבירו בנאמנות את התורה והחגים והמצוות, והיו מוכנים להקריב את חייהם בכל דור על אמיתותה. אנו לא מאמינים ביציאת מצרים רק "בגלל שזה כתוב בתורה", אלא בזכות אבותינו המעבירים את התורה מדור לדור כהיסטוריה הלאומית של עמנו מזה 3300 שנה. על כן ספר התורה מהווה עדות היסטורית לאומית שאינה ניתנת להכחשה, וכל אותם "מכחישי מקרא" אינם שונים מאותם מכחישי שואה שהתעוררו בשנים האחרונות
עם ישראל הוא העם היחיד בעולם שקיבל הוראות יצרן מפי א-לוהים בפני עם שלם, בהתגלות אלוקית ובנסים המוכיחים את שליטתו בטבע, ואין תורה שהשפיעה יותר על העולם מתורת היהודים. גם קיומו של עם ישראל מוכיח את שליטתו הנסית של הבורא בהיסטוריה, היות ועם ישראל הוא העם היחיד בעולם שהצליח לשרוד כל כך הרבה השמדות ואנטישמיות במשך אלפי שנים, הוא פוזר בכל רחבי העולם, נותר מועט ושרד ללא שלטון וצבא בזמן שכל האימפריות והעמים הקדומים התבוללו ונעלמו - ואף לאחר כל אלה עם ישראל שב לארצו אחרי אלפיים שנות גלות, כשכל מסכת התלאות הזו כבר תוארה מראש בנבואות עתיקות יומן בתורה שמעביר העם היהודי מזה 3300 שנה. אנו יודעים מהו סוד נצחיותו
יש לנו אינספור סיבות היסטוריות להאמין בתורה, ולדעת בבירור שתורת ישראל אמת. לא קיימת בכל העולם תורה או דת שאפילו ינסו להתחרות עם האותנטיות ההיסטורית והנסית של תורת ישראל ועם ישראל. וכל עיקרי האמונה מבוררים בספרי רבותינו, כמו ספר הכוזרי, חובת הלבבות ועוד.
ולכן, גם אם נתקלת בדבריו של אתאיסט המחפש לקטרג ולסלף על דבריו של רב, צריך תמיד לדעת להבחין האם דבריו נוגעים לעיקרי האמונה בזכותם אנו יהודים, או רק לנושאים מחזקים באמונה (כמו אורך חידוש הירח או כדוריות העולם בזוהר הקדוש). חוזרים בתשובה בוגרים ורציונלים כבר למדו לבסס את האמונה שלהם על ידיעה אמיתית, ולכן הם לא מתקשים בספיקות מסוג זה.
אני ממליץ לך לקרוא עוד היום את החוברת "שיחה גורלית" העונה על כל השאלות (על מציאות הבורא והדתות, תורה שבעל פה, בחירה חופשית, למה אלוקים ברא אותנו ועוד). מומלץ לקרוא עד הסוף המפתיע, ולא לוותר על אף נושא. לקריאת החוברת. חפש בגוגל את המילים "שיחה גורלית".
בברכה,
דניאל בלס

הנקראים ביותר
הידברות שופס

מגילת רות ופרקי אבות - הרב זמיר כהן

149לרכישה

מוצרים נוספים

זה אפשרי - הרב יצחק פנגר

מראש שניר - הרב שניר גואטה

וזאת התורה לילדים (7 כרכים)

ספר תורה לילדים

פרקי אבות לילדים

גביע קידוש מוזהב

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה