חודשים עבריים

חודש תמוז: ראשי תיבות מפתיעים מהרב קנייבסקי, ו-10 ציטוטים על החודש החדש

חודש תמוז הוא זמן סגולי לזכות לגאולת הכלל והפרט, ולעתיד לבוא יהיה ראש למועדים. 10 עובדות על חודש תמוז

| ל' סיון התשע"ט |
הגאון הרב חיים קנייבסקי (צילום: פלאש 90)
אא

1. ידוע בשם גדולי המוסר כי ראשי תיבות של חודש תמוז הם: זמני תשובה ממשמשים ובאים. ראשי תיבות אלו מהווים רמז למהר לשוב בתשובה לקראת חודש אלול הקרב ובא.

2. הגאון הרב חיים קנייבסקי אמר לאחד מתלמידיו: "אם תרצה אומר לך ראשי תיבות נוספים על חודש תמוז: תזדרז מהר ותלמד ז'. כלומר: בכל ימי השבוע תרבה בהתמדה בלימוד התורה - וזה נכון גם לכל השנה".

3. ברשימותיו של הגר"ח קנייבסקי על ענייני בין המצרים, נכתב כך: "'תמוז' הוא שם של עבודה זרה, כדכתיב ביחזקאל פ"ח 'והנה שם הנשים מבכות את התמוז' והטעם לשם החודש, כי בי"ז בתמוז הועמד צלם בהיכל כדתנן בתענית כ"ו ב', אבל אב הוא לשון תנחומים כדכתיב 'יתומים היינו ואין אב' וכתיב 'כאיש אשר אמו תנחמנו' ואומר 'נחמו נחמו עמי'". מסיים הרב קנייבסקי את חידושו, ברשמו: "המקום ינחמנו במהרה".

4. ה"שם משמואל" מבאר כי חודש זה מקביל לראובן, שעליו נאמר "כי ראה ה' בעניי". ניתן ללמוד מכך כי בחודש זה זמן מסוגל לבקש ולזכות לכך שיראה ה' בעניינו.

5. חודש תמוז מקודש ומסוגל "להשיג אור תורה שבעל פה". המקור לכך הוא בכך שבחודש זה הוריד משה רבנו את הלוחות הראשונות. כה דבריו של ה"פרי צדיק": "והנה בחודש זה היה ראוי שיוריד משה לוחות הראשונות, והיה התיקון האמיתי... והיה מתבטל המלאך המוות והיצר הרע... וישובו כל ישראל בתשובה ויהיה חג לה' יום שנתנו בו לוחות ראשונות... והנה, קודם הקלקול שהיה ראוי לקבל בו לוחות ראשונות נברא החודש זה, שזה עיקר הדברי תורה: שיאיר מאמר 'אנכי ה' אלוקיך' בלב".​

6. בזוהר הקדוש נכתב על חודש תמוז כי זהו חודש קשה. כה נכתב: "שלשה ירחים שדין קשה שורה בעולם, ומי הם, תמוז, אב, טבת".

7. בעל ה"שם משמואל" מבאר כי חודשי תמוז ואב, בהם היו צרות רבות מאוד לישראל, יהפכו לימי ששון ושמחה ויהיו ראש למועדים. כה דבריו: "בענין חדשי תמוז ואב, ירחין דעשו ואירעו לנו בהם כל הצרות בכפלים, ולעתיד יהיו ראש למועדים".

8. עוד מבאר בעל ה"שם משמואל", כי בחודשים תמוז ואב "הקדושה העליונה שבה למרום, ונשאר העולם בחרפה וברעה גדולה", ודווקא בשל כך, חודשים אלו יהיה זמן עליה לישראל, ואף לנמוכים שבהם: "ולפי זה מובן, אשר לעתיד, כשייגמר התיקון - יהיה בחדשים אלו זמן עליה גם לבחינות הנמוכין, ועל כן יהיה אז עיקר המועדים, זמן התדבקות ישראל לאביהן שבשמים".

9. חודש תמוז מקביל לשבט ראובן. בעל ה"שם משמואל" מבאר במספר מקומות כי ראובן הוא סמל לבעל תשובה שבן רגע הפך לצדיק גמור. כה דבריו: "ראובן, בעל תשובה ממטה למעלה ברגעא חדא ובשעתא חדא". ממשיך בעל ה"שם משמואל" כך: "ראובן פתח בתשובה תחילה, ונעשים לו זדונות כזכויות. ועל כן חודש זה... עוד עתיד להתהפך מרע לטוב, ויהיו הצומות לששון ולשמחה".

10. בביאורו על פרשת קורח, מציין בעל ה"שם משמואל" כי י"ז בתמוז וט' באב יהיו ימים טובים, ושלושת השבועות שביניהם יהיו כמו ימי חול המועד. כה דבריו: "ובוודאי יתחיל המועד מי"ז בתמוז ויימשך עד ט' באב, והימים שבינתיים יהיו כמו חול המועד".


דרגו את המאמר - ותעזרו לקידומו בגוגל:

ממוצע 4.9 (109 מדרגים)
הנקראים ביותר
הידברות שופס

חומש אור החיים עם ביאור אור לעיניים

320לרכישה

מוצרים נוספים

כמים ליבך - הרבנית ימימה מזרחי

המדריך המלא לחינוך ילדים - הרב זמיר כהן

ילדים מספרים על עצמם 11 - חיים ולדר

חבורת תריג 4 - בתעלומת בבל - חיים ולדר

חבורת תריג - עונה 7

ערכה מהודרת להבדלה

לכל המוצרים