י"ז בתמוז

עשרות מאמרים, הרצאות וסרטונים - כל מה שרציתם לדעת על י"ז בתמוז

י"ז בתמוז הוא יום צום שנקבע לזכרנפילתה של חומת ירושלים, לאחר 3 וחצי שנות מצור. לאחר נפילת החומה נכנסו האויבים לעיר וחוללו בה חורבן נוראי – הגלו את האנשים, הנשים והטף, לאחר שעינו אותם באכזריות, נכנסו לבית המקדש וחיללו אותו. לאחר 3 שבועות, בט' באב, העלו אותו באש.

בשל כך נקבע י"ז בתמוז ליום שפותח את "שלושת השבועות" – תקופת האבל הלאומי, שמגיעה לשיאה ביום תשעה באב.

מה ארע בי"ז בתמוז?

רבותינו מציינים 5 אסונות גדולים נוספים שאירעו בתאריך י"ז בתמוז: משה רבנו שבר את הלוחות בהר סיני; בטל קרבן התמיד בבית המקדש הראשון; חומות ירושלים נפרצו והגויים נכנסו לעיר; המצביא הרומאי אפוסטמוס שרף את התורה; וצלם – פסל של עבודה זרה – הועמד בהיכל בית המקדש.

הצום מתחיל בעלות השחר ומסתיים בצאת הכוכבים. מטרת הצום: יום של חשבון נפש. עיקר סיבת התעניות היא לעורר הלבבות ולזכור את האירועים שבעטיים הן נקבעו. על כן, במהלך הצום חשוב לזכור את המאורעות שבגללם נקבע התענית, להשתתף בצער החורבן ולתכנן תוכנית עבודה מדויקת איך לשפר את המעשים על מנת לקרב את בוא הגואל.

רבותינו מבארים כי בכוחם של הצער והאבל על האירועים הטראגיים הללו, לסייע לנו להתעלות ולהתגבר על הטעויות והחסרים הרוחניים, שהביאו עלינו מלכתחילה את אותם אסונות. וכך, באמצעות תהליך התשובה, אנחנו מקבלים את הכוח להפוך את העצב לשמחה.

במהלך הצום, מוסיפים בתפילת העמידה את תפילת "עננו". תוכנה של התפילה הוא בקשה מהקדוש ברוך הוא שיעננו ביום הצום. הספרדים (שליח הציבור והמתפללים) מוסיפים תפילה זו בשחרית ובמנחה. כהנים נושאים כפיהם בתפילת שחרית ובמנחה כרגיל.

כמו כן מוסיפים לאחר תפילת שחרית ומנחה את תפילת "אבינו מלכנו". לאחר תפילת שחרית ומנחה קוראים בתורה מעניין הצום, כאשר לאחר תפילת שחרית נאמרות סליחות, המיוחדות לתענית זו.

מובטח לנו על ידי הנביא זכריה, כי בקרוב ממש נזכה והצומות שנקבעו לזכר החורבן ייהפכו לימים טובים, בשל הגאולה השלמה. יהי רצון שנזכה במהרה בימינו לביאת הגואל ולנחמת ירושלים.

מדריך הלכתי מפורט להלכות י"ז בתמוז: מי הם הפטורים והחייבים בצום, מתי הוא נכנס, האם מותר לצחצח שיניים, לבלוע כדורים, מהו סדר התפילות, מה עושה אדם שאכל בטעות, האם מותר לעשן, האם מותר ללעוס מסטיק שאין בו מתיקות? כל מה שרציתם לדעת על צום י"ז בתמוז  

הנצפים ביותר
שאל את הרב
יומן אירועים
הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

50לרכישה

מוצרים נוספים

הגדה של פסח הרב זמיר כהן:

ערכה לילדים לליל הסדר

והגדת - הרבנית ימימה מזרחי

כיסוי פסח מהודר מסאטן משובץ אבנים עם נצנצים מוזהבים מעוגל

גביע קידוש מהודר "להבה"

ערכת יצירה מעמד מהודר לבקבוק יין

לכל המוצרים

אל תתנפלו על האוכל: הנחיות לצאת הצום ושני מתכונים קלילים וטעימים מבית סבתא

אחרי שעות רבות שבהן המעיים שלנו לא היו פעילים – האקט של השעטה לעבר המקרר והזלילה של כל מה שנמצא בתוכו, יהיה הדבר הכי לא חכם לעשות. איך כדאי לפתוח את הצום, ומה אפשר לאכול? לפניכם הנחיות וגם שני מתכונים קלילים וטעימים מבית סבתא

   1 2 > >>

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה