הרבנית חגית שירה

חלת מפתח – התברכי בשפע פרנסה, והיכנסי לגלריה שלנו

מה המקור לסגולה של חלת מפתח, ולמה דווקא בשבת שלאחר הפסח? הכירי את הסגולה, הכיני חלת מפתח לשבת הקרובה, שלחי את התמונה ואולי היא תופיע בגלריה שלנו

| כ"ה ניסן התשע"ח |
(צילום: shutterstock)
אא

מה אנחנו רוצות מהחיים? כל מה שיכול לעשות אותם יפים: אנחנו רוצות זיווג, ילדים, פרנסה טובה, בריאות, דירה נאה, עבודה מתאימה...

אבל, האם באמת כל מי שיש לו את הרשימה המרשימה הזו הוא אדם מאושר? כל מי שנשוי, מבורך בילדים, מחזיק בבעלות על דירה ולא מגלגל חובות הוא אדם שמח? לא בדיוק. יש אנשים שיש להם ילדים, אבל גם צער לא מועט. יש אנשים שיש להם כסף עם מלא דאגות, ויש אנשים שקנו בית, והם לא נהנים ממנו.

מה עושה את ההבדל? הברכה.

כל דבר בחיינו צריך ברכה כדי שנוכל ליהנות ממנו.

איך מכניסים ברכה לחיים? הבן איש חי הקדוש אומר: "הפרישו חלה מעיסתכם והביאו ברכה לבתיכם".

הפרשת חלה היא ברכה – וברכה, היא בעצם הכל.

כשאת נכנסת למטבח ומתחילה ללוש בצק, תדעי שברגעים אלו ממש את נכנסת לחדר הבקרה של העולם ומתחילה להפעיל אותו ולהשפיע דרכו ברכה עלייך, על משפחתך, על כלל ישראל ועל העולם כולו. איזו זכות מדהימה!

לשבת שלאחר הפסח, "שבת מברכין" את אייר, נהגו להכין חלת מפתח.

גם לחלת המפתח יש כל מיני מנהגים. יש שנהגו להכין את החלה ממש בצורת מפתח, יש שנהגו לאפות חלה רגילה ועליה חלה קטנה בצורת מפתח, יש כאלה שמטמינים בתוך החלה מפתח, ויש שנהגו לחורר את החלה עם מפתח.

מה המקור לסגולה ולמה דווקא בשבת שלאחר הפסח?

רבי יהושע העשיל מאפטא, בעל האוהב ישראל, מסביר שממחרת הפסח פסק לרדת המן שהיה חסד השם ממש, והיו עם ישראל צריכים להתפרנס בעצמם, והתפללו שיפתח להם השם יתברך שערי פרנסה. מפתח פרנסה נמצא בידי הקדוש ברוך הוא ולא בידי שליח... ובאמת, כל שפע נמצא בתוך שער סגור עם מנעול שאותו כל יהודי יכול לפרוץ בכוח מיוחד של תפילה. לכן נהגו לאפות חלת מפתח, שיפתח לנו השם יתברך שערי פרנסה...

עוד טעם למנהג היפה הזה של חלת מפתח הוא הזמן המיוחד הזה שאנו נמצאות בו – ימי ספירת העומר, שהם ימים של עליה. בליל הסדר כולנו בדרגה גבוהה מאוד. בחצות הלילה מסתלקים האורות, והעבודה בספירת העומר היא להחזיר את האורות בהדרגה, כל יום קצת, לאט לאט, שער ועוד שער...  לכל שער יש מפתח. המפתח הוא בידיך, והוא בעצם עבודת מידותיך, ולכן אופים או מניחים מפתח בחלה, שנזכה לעלות ולהיכנס בחמישים השערים, מוכנות וראויות לקבלת התורה.

וכמובן, בכל השנה – כל השלבים בהכנת החלה – הלישה, הברכה, האפייה, נטילת ידיים וברכת המזון הם מפתח של ברכה ושפע גדול.

השנה אני מזמינה אותך לאפות את חלת המפתח המיוחדת שלך, לצלם אותה ולשלוח לי את התמונה. בשבוע הבא בעז"ה נפרסם את גלריית התמונות הנבחרות של החלות היפות ביותר.

תמונות אפשר לשלוח למייל שלי: hgitshira@gmail.com

או לווצאפ שמספרו: 0584489996

בהצלחה!

דרגו את המאמר - ותעזרו לקידומו בגוגל:

ממוצע 5 (79 מדרגים)
הנקראים ביותר
הידברות שופס

המדריך המלא לחינוך ילדים - הרב זמיר כהן

48 ש"חלרכישה

מוצרים נוספים

זוגיות עם רגש - הרב מיכאל לסרי

בוסר המלאכים - ארגז כלים להורי המתבגר - הרב דן טיומקין

מעבר לסגולה - הרב אליהו עמר

בית אמי - הרבנית בת שבע קניבסקי

רזי התזונה - להתנקות, להבריא, לרזות בקלות

שבויות

לכל המוצרים