חדשות בארץ

בעקבות המתיחות עם פולין: ישראל תחזיר את השגרירה הביתה?

בעוד שסגנית שר החוץ הבהירה כי: "את מחנות ההשמדה הקימו הנאצים, אבל הפולנים השתתפו ברצח יהודים", מליאת הכנסת דנה בסנקציות אפשריות בעקבות "חוק השואה". ח"כ שטרן הציע לנקוט בצעד חריף יותר: "שיידעו שהדבר לא עובר אצלנו לסדר היום"

  • כ"ג שבט התשע"ח
ח’’כ יעקב מרגי (צילום: פלאש 90)ח’’כ יעקב מרגי (צילום: פלאש 90)
אא

מליאת הכנסת קיימה דיון במסגרת הצעה דחופה לסדר היום בנושא "חוק השואה הפולני", האוסר על הזכרת חלקה של פולין בשואה. כזכור, על פי החוק שאושר בסנאט, לא ניתן יהיה להשתמש במונח "מחנה השמדה פולני". כמו כן, החוק מכחיש את הקשר הפולני לשואה ואמירות שיש בהן הטלת אחריות על המדינה לפשעים נגד האנושות שביצעה גרמניה הנאצית יהיו בגדר פשע, והעונש עליהן יהיה עד שלושה שנות מאסר. הדבר הוביל למתיחות בין המדינות, שכללה את ביטול הגעתו של שר החינוך נפתלי בנט לפולין וכן אמירות קשות משני המחנות". אף אחד לא יגיד לנו מה אנחנו אומרים באושוויץ, ואני רוצה לראות מישהו בממשלת פולין שיעז לבדוק את התכנים שמועברים שם", אמר ח"כ אלעזר שטרן. "ממשלת ישראל צריכה לנקוט פעולה ברורה, כמו למשל החזרת השגרירה. לא בשבילנו אלא בשביל הפולנים שידעו שהדבר הזה לא עובר אצלנו לסדר היום". ח"כ איילת נחמיאס ורבין הוסיפה: "אנחנו מנהלים דו שיח של חרשים כמדיניות חוץ של מדינת ישראל. אי אפשר לעמוד לצידה של ישראל ולהיות אנטישמי ואי אפשר לאהוב יהודים ולא לעמוד לצידה של ישראל, זה לא הולך יחד".

ח"כ יעקב מרגי טען כי לא ניתן לחוקק חוק זה מבלי להזכיר את חלקו של העם הפולני ששיתף פעולה עם הנאצים, ואף הוסיף פעולות שנאה ואיבה משלו. "הטבח, הפוגרום, הבזיזה, ההשפלה, ההתעללות, לא היו מעשה של יחידים", אמר. "מקוממת אותי החוצפה של ממשלת פולין לבוא ולטעון שמחאתנו היא התערבות בענייניה הפנימיים של פולין. אמירה זו, כמו החוק הוא בעצמו כולו, מבטאת קהות חושים של ממשלת פולין כלפי כל מה שקרה במלחמת העולם השנייה על אדמת פולין ועל גודל הטרגדיה של העם היהודי במלחמת העולם השנייה בשואה הארורה".

סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי ענתה בשם הממשלה: "בהזדמנות הזאת, אני מבקשת להבהיר: ישראל מסכימה שהשימוש במונח 'מחנות השמדה פולניים' הוא אכן שגוי. את מחנות ההשמדה הקימה גרמניה הנאצית על אדמתה הכבושה של פולין, ואת זה חשוב להגיד. אבל אין הדבר פוטר את חלקם של הפולנים שהשתתפו ברצח יהודים. לכן אנו מסתייגים מהחקיקה המוצעת, והבענו עמדה זו באופן ברור בפני ממשלת פולין, מכיוון שאנו סבורים שהיא לא תסייע להמשך חשיפתה של האמת ההיסטורית, ואנו חוששים שהצעת החוק עלולה למנוע דיון במסר ההיסטורי הנובע מהשואה. בין ישראל לפולין מתקיימים קשרים מצוינים. ברוח קשרים אלו, אנו נמשיך את הדיאלוג עם ממשלת פולין גם בנושאים לגביהם יש חילוקי דעות, ואני מאוד מקווה שיימצא פתרון".

תגיות:פוליןמתיחותהשואה

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה