סיפורי אמונה

החפץ חיים הפתיע את השליח: "ידוע לך אולי כמה עולה זוג נעליים?"

השליח נדהם לשמע שאלתו של גדול הדור והמסר המוחלט שעלה ממנה: זיכוי הרבים חשוב מכל

בעיגול: החפץ חיים (צילום רקע: shutterstock)בעיגול: החפץ חיים (צילום רקע: shutterstock)
אא

רבי יצחק רוזנטל, מנהל כולל 'מדרש בני ציון' בא פעם אל הגאון רבי איסר זלמן מלצר זצ"ל וסיפר לו שלאחרונה הוטב במקצת מצבו הכספי ולכן הוא שואל את דעתו אולי כדאי שיתפטר מניהול הכולל כדי שיוכל להקדיש את רוב מרצו וזמנו להתעלות בתורה.

הקשיב רבי איסר זלמן לדבריו בתשומת לב כדרכו תמיד, והשיב לו: עשה כפי הבנתך, אבל לפני שתחליט ברצוני לספר לך מעשה שהיה:

מעשה ביהודי תלמיד חכם שהיה שד"ר של ישיבת סלוצק במשך שנים אחדות. לימים החליט להפסיק את עבודתו זו ולקבל עליו משרת רבנות. לא היה נעים לו לשוחח אתי על כך ולכן נסע לדבר בענין עם החפץ חיים. הוא הסביר לו שבעבודתו כשד"ר הוא מתעייף מהליכתו במשך כל היום. קשה לו להתרכז בשעת התפילה, ולעתים אף קורה שבאמצע התפילה הוא חושב על נדיב פלוני או אלמוני ואף אין באפשרותו ללמוד כפי שצריך, לכן ברצונו לכהן כרב באחד הכפרים כדי שיוכל להתפלל וללמוד כבשנים שעברו, לפני שקיבל עליו את התפקיד הקשה והמייגע של שד"ר.

ה'חפץ חיים' שמע את דבריו והשיב לו: "שיהיה בהצלחה". הודה לו השד"ר ופנה אל עבר הפתח.  כאשר הגיע לדלת קרא לו ה'חפץ חיים' ושאל אותו: "אולי ידוע לך כמה עולה זוג נעלים?"

"אינני יודע מה הוא בדיוק מחיר זוג נעלים היום, שכן עבר זמן רב מאז קניתי נעלים חדשות, אבל דומני שהמחיר הינו בערך כך וכך", השיב השד"ר, ולאחר שענה על שאלתו זו נפרד ממנו לשלום ופנה פעם נוספת לעבר דלת היציאה.

משהגיע לדלת חזר החפץ חיים וקרא לו ושאל: "אילו הוצאות יש לסנדלר על זוג נעלים, ומה הרווח שנשאר בידו על כל זוג שהוא מייצר?"

"אין לי כל מושג", השיב השד"ר, "הרי מעולם לא הייתי סנדלר". "בכל זאת", אמר לו החפץ חיים, "אולי נאמוד ביחד ננסה לשער כמה מרוויח הסנדלר על כל זוג נעלים שהוא מייצר ומה הן ההוצאות". עמדו שניהם וחישבו במשוער את חשבון ההוצאה והרווח של הסנדלר על כל זוג נעלים, ולאחר מכן פנה השד"ר אל הדלת על מנת ללכת לדרכו.

משהגיע לדלת חזר החפץ חיים קרא לו ושאל אותו: "אמור נא לי בבקשה, האם יש רק נעלים אשר מייצר הסנדלר, או שישנן כאלה שמיוצרות אף ע"י אחרים?"

"אכן יש שמיוצרות על ידי סנדלרים ויש שמייצרים בבתי החרושת", השיב השד"ר. "ואיזה יקרות יותר?" הוסיף החפץ חיים ושאל. "הנעליים שמיוצרות על ידי סנדלר יקרות יותר מאלו שמיוצרות על ידי בית החרושת", השיב השד"ר.

"אם זוג נעלים שמייצר הסנדלר יקרות יותר מאלה המיוצרות בבית החרושת, הרי שהסנדלר צריך להיות עשיר יותר מבעל בית החרושת. האם אכן כך היא המציאות?" – הוסיף החפץ חיים ושאל. "לא", השיב השד"ר. "בעל בית החרושת עשיר יותר, הואיל ובבית החרושת מייצרים כמות נעלים גדולה פי כמה וכמה מאשר מייצר הסנדלר, ולכן בסופו של חשבון מרוויח הסנדלר פחות".

"אם כך הוא הדבר, הסכת ושמע", אמר לו הסבא קדישא רבן של ישראל לשד"ר. "אם הנך רוצה לעשות לעצמך – להפסיק את עבודתך כשד"ר ולחיות חיי שלוה, הרי אמת ונכון הדבר שראשך יהיה פנוי יותר, והמחשבות הזרות המטרידות בזמן התפילה יפחתו, תפילותיך תעמודנה בדרגה גבוהה יותר ואף במעלות לימוד התורה תוכל לעלות יותר.

"אבל אם תסתכל על עבודתך בגיוס כספים עבור הישיבה במבט רחב יותר, ותחשוב כמה בחורי ישיבה יכולים ללמוד ולהתפלל כהוגן בזכות עבודתך כשד"ר – אז תבין שבעבודתך הנוכחית הנך עושה הרבה יותר לתורה ויראת שמים מאשר בזמן שלימודך ותפילותיך יהיו בשקט ובשלוה. אמנם כל תפילה לעצמה שהא גדולה יותר, אבל היום, בתפילת הרבים ובלימוד התורה של הרבים זכותך גדולה ביותר. על כן מן הראוי והרצוי שתמשיך בתפקידך כשד"ר. זכות הרבים תלויה בך ושכרך מן השמים גדול".

מתוך 'בדרך עץ החיים', באדיבות אתר 'דרשו'.

תגיות:החפץ חייםסיפורי צדיקים

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה