חדשות בריאות

מחקר ענק קובע: תזונה טבעונית מאריכה חיים ומונעת מחלות קשות

תזונה טבעונית מצמצמת משמעותית את הסיכונים למוות, בעיקר ממחלות לב, סוכרת ולחץ דם גבוה – כך עולה ממחקר חדש שנערך על עשרות אלפי בני אדם למשך תקופה ארוכה

| ג' כסלו התשע"ח |
(צילום: shutterstock)
אא

מחקר שבדק עשרות אלפי בני אדם למשך תקופה של 6 שנים במסר מעודד עבור הטבעונים: מן המחקר עלה בבירור כי צריכת חלבון מן הצומח מצמצמת באופן משמעותי את הסיכוי למוות, ובפרט את הסיכוי למחלות לב.

המחקר, שנערך על ידי חוקרים של בית החולים הכללי במסצ'וסטס, פורסם בכתב העת JAMA Internal Medicine. מן הממצאים נראה כי כל שלושה אחוזים של צריכה קלורית של חלבון מעולם הצומח, מצמצמת את הסיכון למוות ב-10%. הנתון עולה ל-12% כאשר מדובר על סיכון למוות ממחלת לב.

עוד מצביע המחקר על כך שהגדלת צריכת החלבון מן החי בתזונה ב-10% תביא לסיכון גדול פי שניים למוות מכל הסיבות, וכן תגדיל ב-8% את הסיכוי למוות ממחלות לב.

הל מורבי, מרצה בכיר במדעי התזונה של אוניברסיטת מנצ'סטר התייחס לממצאי המחקר ואמר ל-UNILAD כי "תזונה טבעונית בדרך כלל מכילה יותר סיבים תזונתיים, וכן פחות כולסטרול ושומן רווי. זה מקטין את הסיכון של מחלות כרוניות מודרניות רבות כגון מחלת לב, סוכרת מסוג 2 ולחץ דם גבוה", הסכים מורבי, אך ציין כי "ללא תוספים, המחסור עלול להוות בעיה".

"אין לנו מספיק נתונים כדי לומר בוודאות שדיאטה צמחונית משפיעה על הבריאות לטווח ארוך", סייג מורבי את דבריו, אך ציין כי "מומחי בריאות ברחבי העולם ממליצים על תזונה טבעונית מתוכננת ומוקפדת היטב עבור כל האנשים בכל שלבי החיים".

חשוב להבין כי קשה להתייחס להשפעת הצמחונות והטבעונות על המצב הבריאותי מבלי לקחת בחשבון עובדות נוספות. הטבעונים נוטים יותר לשים דגש על הנושא הבריאותי בחייהם, מעשנים פחות, שותים פחות אלכוהול ועוסקים בפעילות גופנים במידה נאותה.

הנקראים ביותר
הידברות שופס

כסא האושפיזין המפואר - לבן קרם

250 ש"חלרכישה

מוצרים נוספים

כסא האושפיזין המפואר - בורדו

ולבקר בהיכלו - ימים נוראים

חובות הלבבות עם פירוש "לב טוב"

בחסדך בטחתי - הרב יגאל כהן

מעבר לסגולה - הרב אליהו עמר

כסא האושפיזין המפואר - כחול רויאל

לכל המוצרים