category

פעילות הידברות

מחלקת "שלום בית": למעלה מ-5,000 פניות, מתוכם טופלו כ-3,500 זוגות עד היום, כשמתוכם כ-350 בחודש האחרון

בדורנו, דור האינטרנט והייטק, בעיות בשלום בית מהוות אחת ממכות הדור. אם פעם היה ברור שזוגיות היא משהו שדורש השקעה וטיפוח, היום בני הזוג מצפים שהכל יבוא מהר, בקלות ועל מגש של כסף – ואם לא, הדרך לרבנות לא רחוקה. קבלו מספר מילים על מחלקת "שלום בית" של הידברות, ועל תודות שקיבלנו מזוגות שזכינו לסייע להם לעלות על דרך המלך ברגע האחרון

שתף במייל
| י"א טבת התשע"ז |
whatsapp
אא

שרה הגיעה לסף הייאוש. עוד יום עבר, והביא עימו ריבים בלתי פוסקים בינה לבין בעלה, עימותים ומשחקי כבוד מתסכלים. דמעות חנקו את גרונה, כשנזכרה כמה מים עכורים עברו בנהר המשותף שלה ושל בעלה מאז הימים הזוהרים של ההתחלה.

מה קרה להם מאז, שאלה את עצמה. שרה לא ידעה לענות לעצמה על השאלה הזאת, אבל רק ידעה, שעם האיש הזה, שהיא חיה לצידו כבר כל כך הרבה שנים, מזמן היא לא מצליחה לתקשר. לא מצליחה להגיע לעמק השווה בנוגע לדברים הפשוטים ביותר. לא מצליחה לזכור מתי באמת הקשיבו אחד לשנייה בפעם האחרונה.

מתוך הייאוש, נכנסה לאתר הידברות, שם חיפשה את צמד המילים אותו היא מחפשת כבר שנים במציאות חייה: 'שלום בית'. היא קיוותה לקבל שם קצת דלק רוחני, שיזכיר לה שזוגיות  היא עבודה מתמשכת שאסור להתייאש ממנה. אבל במקום זאת, נתקלה להפתעתה במודעה על פרויקט חדש של הארגון, שעוסק בשלום בית, ומציע להשאיר פרטים להתקשרות. שרה לא היססה. אחרי כל כך הרבה סבל וניסיונות מתמשכים לשיפור המצב, הרגישה שכבר אין לה מה להפסיד.

שעה לאחר מכן, כבר קיבלה טלפון לבבי מאחד העובדים בפרויקט, שהקשיב לה בסבלנות אין קץ, עת גוללה בפניו שנים ארוכות של בדידות זוגית. מאותו הרגע, ידעה שהגיעה אל המקום הנכון. אותו נציג העביר לה את פרטיו של מנחה לשלום בית מאזור מגוריה, עליו  המליץ בחום. גם את בעלה הצליחה לבסוף לשכנע להסכים לנסות.

כיום היא ובעלה כבר נמצאים בתהליכי טיפול מתקדמים. פתאום, אחרי כל כך הרבה שנים של חושך אחד לצד השניה, שניהם למדו להכיר אחד את השניה מחדש, ולצאת לאור אינסוף ולזוגיות חדשה ומשותפת.

 

למה זה קורה?

זה לא סוד שלפי הסטטיסטיקה, למעלה מ-50% מהזוגות שנישאים היום – מתגרשים. בעולם הדתי והחרדי הסטטיסטיקה אמנם נמוכה יותר, אבל עדיין – נראה שלא מעט זוגות סובלים מבעיות בשלום הבית האישי שלהם, וממשיכים לחיות זה לצד זה, כשהם מיואשים לחלוטין.

"על פי רוב, הבעיה נעוצה בהבדלים טבעיים בין המינים, אותם טבע בנו הבורא מעצם בריאתנו כאדם ואישה השונים במהותנו", מסביר הרב שמעון ביטון, מנהל המחלקה, שהוא גם מנחה נישואין בכיר. "גבר ואישה בנויים אחרת לחלוטין. עיקר ההתנגשות היא כשבני הזוג לא מבינים את המבנה והתפקיד האמתי אחד של השנייה, ולכן מובן מדוע התקשורת ביניהם לקויה. אני מאמין שלו בני זוג היו לומדים לעומק האחד את תפקידו ומבנהו של השני – מרבית הויכוחים היו נמנעים מראש".

גם בנוגע לגירושין, שנראים לעיתים בתוך הקושי כפתרון קסם, לרב ביטון יש הרבה מה לומר. "רבים נתקלים בקשיים שונים, מולם הם עומדים חסרי אונים, וכשהקושי הופך לגדול מנשוא, והבית הופך ממקום של שלום ואהבה למקום של מלחמה ועימות – הם מרגישים שרק גירושין יהוו פתרון הולם למצוקה.

"אבל מה שהם לא יודעים", מוסיף הרב, "הוא שגירושין אינם בהכרח הגעה למנוחה ולנחלה. למעשה, במקרים רבים, מדובר בתחילתה של סאגה מכאיבה מקודמתה, המגובה בריבים, חילוקי דעות, וילדים קרועים שעומדים בין שני הורים שהם אוהבים, שגרים עכשיו בשני בתים נפרדים - והכאב גדול מנשוא. שלום הבית הוא לב ליבה וציפור נפשה של היהדות. הוא הבסיס עליו עומדים כל שאר היסודות. לא סתם כתוב בזוהר הקדוש ובמסכת סנהדרין, שכאשר בני זוג מתגרשים – מזבח מוריד עליהם דמעות. מהניסיון שלי, במרבית המקרים, בעזרת ייעוץ זוגי נכון – אפשר למנוע גירושין ואף להחזיר עטרה ליושנה בצורה שלא תאומן".

נשמע כמו פתרון קסם? לדברי הרב ביטון, עדיין נראה שזוגות רבים מתקשים להגיע לייעוץ נישואין, מסיבות שונות. "אחת מהן היא הבושה. זוגות רבים חוששים להודות בבעיה שלהם או להכיר בה וללכת למנחה נישואין. לעיתים מביך לחשוב שאדם זר לנו ייכנס לנבכיה של המערכת הזוגית, אולם ברוב המקרים, בשיקולים של עלות מול תועלת – התועלת גדולה בהרבה".

"גם תחושת הכישלון, במחשבה ש'אם אנחנו פונים ליועץ - פירושו שנכשלנו בנישואין שלנו', עשויה להקשות על ההחלטה. בנוסף, גם אלה שכבר החליטו ללכת – עשויים להיתקל ביועץ שאינו מתאים להם, או בחוסר יכולת להחליט למי בכלל ללכת.

"למעשה, ידוע מאמר הגמרא, שכשם שפרצופיהם שונים כן דעותיהם שונות. כן ידועים גם דברי הרמב"ם בפרק ט"ו מהלכות אישות, שהיטיב להגדיר את השוני הרב שיש בין הפסיכולוגיה הנשית לגברית, עד שבהסתכלות אמיתית ניתן להבין שמצד האמת אין כמעט סיכוי שגבר ואשה יוכלו להסתדר ביניהם, וברור הוא שיזדקקו לסיוע והכוונה. כאשר אנו נכנסים לדבר חדש שאין לנו ידע ונסיון בו, יהיה זה חסר אחריות מצידנו לא לקבל הדרכה. למעשה, זוגיות שהיא החלק החשוב בחיינו ובחיי ילדינו, תופסת אותנו ללא הכנה מוקדמת בכלל. את הסיכון שיש בכך איננו מוכנים לקחת בשום מערכת. אפילו בדבר פשוט כגון צביעת חדרי הבית נעדיף לקחת צבעי מקצועי מאשר מישהו שהוא חסר נסיון. 

"אם נבין שלקבל הדרכה בנשואין זה כמו לקבל הדרכה בכל תחום חדש, הדבר לא יהיה מלווה בתחושת כשלון או בבושה, אלא בתחושת שליחות וחדוות עשייה. כשם שלא מלווה אותנו תחושת כשלון ובושה כשאנו נגשים ללמוד נהיגה, כי אנו מבינים שזהו הדבר הנכון לעשותו, כך גם צריך להיות בזוגיות.

"בדיוק לשם כך הקמנו את מחלקת שלום הבית, בסיועם ועידודם של הרב זמיר כהן שליט"א,  והרב שמחה כהן שפעלו רבות, כל אחד בתחומו, להקמת המחלקה. להידברות מאגר ארצי עשיר של מנחי נישואין בכירים ומקצועיים מהשורה הראשונה בתחום. המנחים הינם בעלי ניסיון רב, שאף נבחרו בקפידה ומתמחים בנושאים שונים: החל מתקשורת זוגית, פערים על רקע דתי, בעיות באישות, הדרכה בנושאים כלכליים, נישואים שניים,  שידוכים ועוד. גם  העלות מסובסדת במיוחד, השווה לכל נפש.

 

"התגובות מדברות בעד עצמן"

מאז הקמת מחלקת שלום בית, התגובות לא מאחרות לבוא ומדברות בעד עצמן. "נשים רבות אומרות לנו אחר כך: 'לא האמנתי שנחזור לימים שהוא חיזר אחריי', או 'חבל על כל יום שבזבזנו במריבות'", מתאר הרב ביטון. "הרבה זוגות גם אומרים שדווקא מתוך הייעוץ, הם הצליחו להגיע לקרבה ולשלום בית – שלא היו להם אפילו בהתחלה. אנשים נהיים מודעים לעצמם, למה שמפריע להם, לכמה טוב זה באמת יכול להיות. אני נתקל בלא מעט סיפורים של אנשים שאומרים לי שהם מרגישים שאחרי הייעוץ הם רק התחילו את החיים הזוגיים שלהם. אף זוג אינו יכול לתאר לעצמו לאילו מקומות טובים הוא יכול להגיע בזכות יעוץ זוגי טוב. אני תמיד אומר לזוגות שמהססים: אם על הרופא שמטפל בכם אתם לא מתפשרים והולכים למומחה כשצריך, למה על הזוגיות שלכם, שהיא הלב של חייכם ושל חיי ילדיכם – אתם מתפשרים?".

הידברות שלום בית – כי הבית הוא מעל הכל.

מעוניינים ליצור איתנו קשר? אנא התקשרו אלינו למספר 073-2221310

או שלחו לנו מייל לכתובת:  shimonb@htv.co.il

ונשמח לסייע!

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

50לרכישה

מוצרים נוספים

הגדה של פסח הרב זמיר כהן:

ערכה לילדים לליל הסדר

והגדת - הרבנית ימימה מזרחי

כיסוי פסח מהודר מסאטן משובץ אבנים עם נצנצים מוזהבים מעוגל

גביע קידוש מהודר "להבה"

ערכת יצירה מעמד מהודר לבקבוק יין

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה