השואה

סיפור מרגש לשולחן השבת: "הרשב"ם על פרשת מקץ הציל אותי מידי הנאצים"

"גם כיום, אחרי שנים כה רבות, אינני יכול להשתחרר מן המחשבה שקטע זה, בפירושו של הרשב"ם, הציל אותי מידיהם של הנאצים ימ"ש", אמר ניצול השואה בהתרגשות

| כ"ו כסלו התשע"ח |
(צילום: shutterstock)
אא

ב'מוסף שבת קודש' מבית 'יתד נאמן' מובא הסיפור הבא, שהתרחש בגרמניה בתקופת השואה הנוראה:

דרמשטט, גרמניה – בין שתי מלחמות העולם. מאחר ולא היה קיים במקום מוסד יהודי, למדו גם ילדי היהודים במסגרת בית הספר העממי המקומי (וכמה טראגית העובדה הבאה: רק בשנת תרצ"ד, כאשר השלטון הנאצי הורה על הפרדה מוחלטת בין התלמידים הגרמנים ליהודים, נפתח בית ספר יהודי במקום).

אולם, גם בבית הספר הכללי הוקדשו שעות אחדות בכל יום ללימודי 'דת', כאשר הגאון רבי אליעזר ורהפטיג זצ"ל – לימים מייסד ישיבת 'חיי עולם' בלונדון – משמש כמורה דת לתלמידים היהודים שלמדו באותו בית ספר. בין התלמידים נמנה הילד אשר וסרטייל – לימים עורך 'שמירת שבת כהלכתה' ומתרגם ביאור רד"צ הופמן על התורה.

בפרשת 'מקץ' למדו את הפסוק בפרשת ומקץ: "ויגשו אל האיש אשר על בית יוסף וידברו אליו פתח הבית (מג, יט) עם פירוש הרשב"ם: פתח הבית – קודם שנכנסו.

מה מבקש הרשב"ם להדגיש ב"קודם שנכנסו?

תיאר רבי אליעזר לתלמידיו בדרמטיות כיצד סירבו האחים הקדושים להיכנס פנימה, משום שבמקרה של איום וסכנה יקשה עליהם להתמודד בתוך הבית – לכן ביכרו להתעכב "פתח הבית" וזו הדגשת הרשב"ם "קודם שנכנסו".

ט"ו חשוון, תרצ"ט.

הנאצים החריבו את בית הכנסת של דרמשטאט – מה שיוודע בהמשך כ'ליל הבדולח'. היהודים, מזועזעים, פנו לבתיהם. גם הבחור אשר – שהזוועה פגשה אותו בגיל שבע עשרה בסך הכל – צעד הביתה.

וכך הוא מספר (בחיבורו 'ברכת אשר'): "משהתקרבתי למאפייה שבפינת הרחוב, בא אלי אדם מבוגר והזמין אותי באדיבות רבה להיכנס למאפייה, ומכיוון שדיבר באדיבות, הלכתי אחריו".

"הוא עלה לפני את שלוש המדרגות שהובילו למאפייה, ואז שמתי לב שבפנים הדלפק פנוי לגמרי, ומאחוריו עומדים שלושה שוליות בבגדי אופים וממתינים, ורק אז הבזיקה המחשבה שהם מתכוונים להרע לי – נזכרתי בתיאורו הדרמטי של רבי אליעזר ורהפטיג ז"ל, מורי בבית הספר, שהסביר יפה למה לא נכנסו בית יעקב לבית יוסף.

"שאלתי את האיש באדיבות, 'ובכן, מה אתה רוצה שאעשה כאן?' ואז תפס אותי הגוי ורצה להכניס אותי בכוח. דחפתי אותו בכל כוחי וידיו החליקו ממעיל הגשם החלק שלי והוא נפל אחורנית, ובכך חסם את הדלת בפני הצעירים. ואני רצתי – הייתי אצן טוב – ונעלמתי בביתה של משפחת 'קצובר' היהודיה שגרה בסמוך.

"קשה לדעת מה היה קורה, אם לא הייתי נזכר באותה השנייה בביאורו החי של רבי אליעזר ורהפטיג ז"ל... גם כיום, אחרי שנים כה רבות, אינני יכול להשתחרר מן המחשבה שקטע זה, בפירושו של הרשב"ם, הציל אותי מידיהם של הנאצים ימ"ש".   


דרגו את המאמר - ותעזרו לקידומו בגוגל:

ממוצע 4.5 (77 מדרגים)
הנקראים ביותר
הידברות שופס

סט ארכיאולוגיה תנ"כית - הרב זמיר כהן

319לרכישה

מוצרים נוספים

המדריך המלא לחינוך ילדים - הרב זמיר כהן

בוסר המלאכים - ארגז כלים להורי המתבגר - הרב דן טיומקין

רזי התזונה - להתנקות, להבריא, לרזות בקלות

תיק מהודר עם ידית לטלית ותפילין

נטלה מהודרת "עיטורים"

ערכה מהודרת להבדלה

לכל המוצרים