חדשות בארץ

תושבות קבע הוענקה לעזתי לשעבר, שאשתו נרצחה בטבח והוא הציל חיי חיילים

שר הפנים משה ארבל העניק את תעודת הזהות הכחולה לחמיד אבו עראר והדגיש כי "השותפות שלנו - בני אברהם - היא חזקה ואמיצה". אבו עראר: "החלטתי לעשות מהלך כדי להציל את החיילים"

ארבל וחמיד אבו עראר (צילום: דוברות שר הפנים)ארבל וחמיד אבו עראר (צילום: דוברות שר הפנים)
אא

מהיום (חמישי) חמיד אבו עראר, עזתי לשעבר הנשוי לתושבת ערוער ואב לתשעה, הינו בעל תעודת זהות כחולה. שר הפנים משה ארבל העניק לו מעמד של תושב קבע לאחר שנודע כי הציל חיילים מפגיעה של מחבלי חמאס ביום המתקפה על העוטף. באותו יום שכל אבו עראר את אשתו, שנרצחה על ידי המחבלים.

"אני עובד בענף החקלאות, ובשבת ההיא אשתי הסיעה אותי לעבודה", סיפר אבו עראר. "הגענו לצומת בקרבת יישובי העוטף, ועצרנו כדי לתת זכות קדימה. המחבלים הגיעו על אופנועים והתחילו לירות עלינו. אשתי פאטמה, שהייתה בהיריון, נהרגה במקום ואני נפגעתי ברגל. גם התינוק שלי בן השבעה חודשים שהיה איתנו ברכב נפצע מרסיסים בכתף, והיה איתנו עוד אדם שעבד איתי ונהרג".

חמיד נמלט מן המקום והסתתר עם בנו התינוק בארון חשמל גדול שהיה בצד הדרך. הוא התקשר למד"א ולמשטרה, אבל לדבריו אף אחד לא הצליח להגיע אליו ונאמר לו להסתתר. "התחבאנו בתוך הארון במשך חמש וחצי שעות. התינוק בכה כל הזמן כי הוא היה רעב ועייף. אחרי חמש וחצי שעות הגיעו מחבלים של חמאס ועמדו סמוך אלינו. שמעתי אותם מתכננים איך לפגוע בחיילים. שבע דקות לאחר מכן שמעתי אנשים מדברים בעברית ומתקרבים אלינו. הצצתי וראיתי את חיילי צה"ל. הבנתי שאין לי מה להפסיד אז החלטתי לעשות מהלך כדי להציל את החיילים ואת החיים שלנו".

"המחבלים התחילו לירות לעבר הצבא והחיילים לא ידעו מאיפה בא הירי. יצאתי לכיוון החיילים כשהתינוק שלי בידיים והזהרתי אותם. אמרתי להם שיש שם ארבעה מחבלים והסברתי להם איפה הם נמצאים. במשך שעה וחצי נוספת חיכינו עד שיפנו אותנו משם".

אבו עראר הוסיף כי לאחר שניצל פחד שיגורש לעזה והילדים, אשר איבדו את אימם, יישארו לבד. תושבים ביישוב כתבו לשר הפנים וסיפרו על מעשיו של חמיד והשר הודיע, לאחר שקיבל את המלצות הוועדה המייעצת, להעניק לו מעמד של תושב קבע.

בחוות הדעת שהוגשה לשר על ידי הוועדה נכתב כי "מדובר במבקש אשר חווה אירוע טרור מהקשים שידעה מדינת ישראל, ואשתו ההרה נרצחה בדם קר על-ידי מחבלים מתועבים לנגד עיניו. במקרה מסוג זה, מדינת ישראל אינה יכולה להישאר אדישה ולא להיות מעורבת בעובדה שמדובר בתא משפחתי הכולל תשעה ילדים קטינים, אזרחי ישראל שנותרו יתומים מאם, והמבקש נותר עמוד השדרה היחיד לילדיו". 

ארבל עצמו אמר כי "היום הזה הוא יום חשוב, שבו אנו מראים לעולם שאנחנו במאבק נגד הרוע והחושך, והשותפות שלנו - בני אברהם - היא חזקה ואמיצה". לדברי השר, הפעולה האמיצה שעשה חמיד, תוך סיכון חיים, רגעים ספורים אחרי שרצחו בדם קר לנגד עיניו את רעייתו והצלת חיים של עשרות חיילים, "נגעו בלבבות של כולנו. אזרחי ישראל וחיילי צה"ל כולם אסירי תודה". במעמד הענקת תעודת הזהות אמר ארבל לאבו עראר: "משרד הפנים מודה לך ומכריז על היותך חלק בלתי נפרד ממדינת ישראל. אני רואה זכות להיות זה שמעניק לך את תעודת הזהות שלך. הבשורה שאתה וילדיך הינם חלק בלתי נפרד מהזהות הישראלית היא בשורה עבור המדינה ואזרחיה כולם".

תגיות:משה ארבלמלחמת חרבות ברזלחמיד אבו עראר

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה