זוגיות ושלום בית

שיחה פשוטה על קניות במכולת – למה היא הפכה למריבה ענקית?

לבני זוג רבים יש נטייה לחשוב ולהאמין כי חיי הנישואין שלהם שונים ומיוחדים, שאהבתם מיוחדת וייחודית ושמערכת הקשר שלהם שונה מזו של כל השאר, בגלל מיוחדותם. ומה קורה אז?

(צילום: shutterstock)(צילום: shutterstock)
אא

כיצד קורה ששיחה פשוטה בין בני זוג על נושאים יום יומיים רגילים, הופכת תוך זמן קצר למריבה קולנית ורותחת? מדוע קורה שוויכוחים בין בני זוג בחיי הנישואין, יכולים בקלות לשקוע לתוך ביצה עמוקה, גם כשעוסקים בפרטים פשוטים מענייני ניהול הבית והמשפחה?

בעיות וקשיים מתחילים להיערם מסיבות חסרות חשיבות, כביכול, כאשר אנחנו פשוט לא יודעים איך להכיל רגשות, ומה לעשות עם רגשות שליליים שמתעוררים בנו באופן נורמלי, כחלק בלתי נפרד של חיים משותפים.

יש להוסיף לכך חיכוכים והתלקחויות שהם תוצאה בלתי נמנעת מהבדלים הקיימים בין שני בני אדם שונים, ובין צורת החשיבה של שני מינים. ניתן לומר כי כמעט כל זוג נשוי נעשה מתוסכל ואומלל בגלל אותן הסיבות.

רובם מרגישים אותם רגשות: פגיעה, כאב, בושה, ריחוק רגשי, תחושת אובדן וחוסר אונים. הוויכוח הופך, עם הזמן, לדרך חיים, נכנס בהדרגה לקיבעונות, חוזר על עצמו באותם הנושאים, באותם מטבעות לשון ובאותם אפיוני התנהגות. אך יחד עם זאת, שינוי דפוסי ההתנהגות בין בני הזוג אפשרי עם לא מעט עבודה, וכמובן עם רצון הדדי. משום כך, המבט הנכון של בני זוג הוא ללמוד איך לחיות כזוג למרות הבדלי עמדות, דעות ואמונות. איך לא להסכים מבלי לפגוע ומבלי לעלוב ולהאשים את האחר/ת, ולדעת לצאת ביעילות ממצבי דריכות ומתח.

אף על פי שמדובר בתהליכי למידה ורכישת מיומנויות וכישורים, יש לתהליך זה גם אפקט טיפולי: לבני זוג רבים יש נטייה לחשוב ולהאמין כי חיי הנישואין שלהם שונים ומיוחדים, שאהבתם מיוחדת וייחודית ושמערכת הקשר שלהם שונה מזו של כל השאר, בגלל מיוחדותם. הם מאמינים כי בגלל מיוחדותם והבדלתם מכל השאר, אין ספק שחיי נישואיהם יצליחו ויפרחו מעלה מעלה.

זוהי "אשליית המיוחדות", שפועלת במקרים רבים כפצצת זמן מתקתקת, זאת מאחר שברוב המקרים מסתפקים בני הזוג בהתהדרות עצמית במיוחדותם, ואשליה זו כשלעצמה גורמת להם לתרדמת של סיפוק ושביעות רצון מדומה. וכיוון שהם אינם עושים שום דבר מיוחד על מנת להשקיע בקשר הטוב שיש להם בראשית הדרך, ולפתח אותו, המיוחדות כשלעצמה מתנפצת, כדרכן של אשליות מטעות ומתעתעות.

רבים חושבים שבעיית הנישואין שלהם נובעת מבחירה לא מוצלחת של בן/בת הזוג, ואילו היו בוחרים באחר/ת – מצבם היה שונה. אך אין זו אמת, כי כבר אמרו חז”ל: "כי מה' אשה לאיש". הבעיה איננה בבחירה לא נכונה של שותף/ה לנישואין, אלא בבחירת דרך התנהלות, אפיוני התנהגות והעדרם של כישורים ומיומנויות בתקשורת, ובפתרון בעיות, קונפליקטים ומצבי מתח.

אהבה בלבד, איננה המרשם היחיד והבלעדי לחיי נישואין של שביעות רצון, יציבות וחוסן, אלא הם מבוססים גם ובעיקר על מיומנויות וכישורים.

הרב דניאל פנחסוב הוא מרצה, יועץ מומחה לנישואין ופסיכותרפיסט.

תגיות:שלום ביתזוגיות

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה