חדשות בארץ

מיקי זוהר נחקר במשטרה בחשד לסחיטה באיומים של היועמ"ש

הרקע לחקירתו של יו"ר הקואליציה מיקי זוהר הוא ריאיון, בו קרא להתפטרותו של היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, ואיים כי ייחשפו הקלטות נוספות נגדו. זוהר: "נסיונות השתקה של מחנה שלם". השר לביטחון הפנים, אמיר אוחנה: "תעודת עניות למשטרה, ליועמ"ש ולפרקליטות"

זוהר (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)זוהר (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)
אא

יו"ר הקואליציה ויו"ר סיעת הליכוד, חבר הכנסת מיקי זוהר, נחקר היום (חמישי) במשטרה בחשד לביצוע עבירה של סחיטה באיומים, וזאת בעקבות דברים שאמר בריאיון נגד היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט. מהמשטרה נמסר, כי "החקירה מתנהלת באישור וליווי פרקליטות המדינה. מעבר לאמור ומטבע הדברים, לא נוכל להרחיב בפרטים נוספים מחקירות מתנהלות".

"יום עצוב לדמוקרטיה שלנו", כתב זוהר בפייסבוק. "נקראתי לחקירה במשטרה בעניינו של מנדלבליט. לא אסתיר מכם את העובדה שהופתעתי, בטח לאור העובדה שמדובר בחקירת השתקה שמתבססת על הבעת עמדה בריאיון רדיו".

"לעניות דעתי, זו חקירה הזויה כנגד נבחר ציבור בכלל, וכנגד נבחר ציבור מהימין בפרט", הוסיף זוהר. "בשנים האחרונות הובלתי שיח בלתי מתפשר בכל הנוגע להתנהלות הפרקליטות והמשטרה, עשיתי זאת מבלי לחשוש למרות כל האזהרות שקיבלתי. 'תיזהר, ינסו לתפור לך תיק', הזהירו אותי. עניתי: 'תמיד אלך עם האמת שלי, ויהא המחיר אשר יהא'".

יו"ר הקואליציה הוסיף: "לא, אני לא מתחרט על כך שהבעתי את קולם של רבים שלא יכלו לזעוק, אני זה שזעקתי במקומם נוכח העוול הנורא שנגרם לנו בשנים האחרונות. אין אדם אובייקטיבי במדינה שלנו שלא יסכים עם העובדה, שמדובר בתופעה מסוכנת של נסיונות השתקה של מחנה שלם. תופעה שמקומה במשטרים חשוכים, בטח לא בדמוקרטיה מפוארת כמו ישראל".

"ידעתי שכאיש ימין שנאבק למען האמת של כולנו, אני עלול לשלם מחיר, אבל כנראה לא שיערתי בדעתי עד כמה רחוק ילכו בניסיון להלך עליי אימים. מעולם לא עברתי עבירה פלילית, מעולם לא נחקרתי במשטרה ומעולם לא נחשדתי בכלום, ואם זו החקירה הראשונה שלי – דיינו".

"אני סבור שהחלטת הפרקליטות והמשטרה לפתוח נגדי בחקירה, כדי למנוע ממני לבקר את התנהלותו של מנדלבליט, תהיה הרסנית למערכת אכיפת החוק, ואף עלולה להביא לאובדן מוחלט של אמון הציבור בה, שגם כך נמצא בשפל של כל הזמנים", סיכם זוהר.

כזכור, בחודש שעבר פורסמו בחדשות 12 הקלטות בהן נשמע מנדלבליט תוקף במילים קשות את פרקליט המדינה לשעבר, שי ניצן, בשל העובדה שלא סגר את התיק נגדו בפרשת הרפז. בין השאר, התבטא מנדלבליט כלפי ניצן כי הוא 'מחזיק אותו בגרון'. למחרת החשיפה, התראיין זוהר לרדיו 103fm וטען כי "מנדלבליט בעצם נסחט על ידי ניצן להגיש את כתבי האישום בכל מחיר נגד ראש הממשלה נתניהו". הוא קרא ליועץ להתפטר מתפקידו ולבטל את כתב האישום, ואיים כי אם לא יעשה זאת – ייחשפו הקלטות נוספות נגדו: "תהיה פה רעידת אדמה. זה לא איום, זו הבטחה".

"יש עוד אינפורמציה שקיימת אצל שי ניצן, שיכלה גם לשלוח את מנדלבליט מאחורי סורג ובריח. אני בטוח שזה ייחשף. רק טפח קטן נחשף", הצהיר זוהר. ראש הממשלה התנער לאחר מכן מהדברים, ומסר כי הם נאמרו ללא ידיעתו ואינם על דעתו. זוהר עצמו הוציא בהמשך הודעת הבהרה: "הדברים שנאמרו על ידי בעידנא דריתחא היו על דעת עצמי, ולא היתה לי שום כוונה לאיים על איש. גם אם דבריי הובנו אחרת, אני מבקש להבהיר שוב כי לא היתה לי שום כוונה או רצון להביע איום כזה או אחר כנגד היועץ המשפטי לממשלה".

 

אוחנה: תעודת עניות למשטרה, ליועמ"ש ולפרקליטות

בליכוד הגיבו בזעם על חקירתו של זוהר במשטרה. השר לביטחון הפנים, אמיר אוחנה, כתב בטוויטר: "מסכים איתך, מיקי ידידי היקר. בנושאי חקירות אנשי ציבור מן הסתם אינני יכול להורות למשטרה את מי/על מה לחקור, אך זו תעודת עניות למשטרה, ליועץ המשפטי לממשלה ולפרקליטות שהתקיימה חקירה על התבטאות לא מוצלחת (שהובהרה לאחר מכן!) בריאיון רדיופוני. פשוט בושה".

יו"ר הכנסת יריב לוין העניק אף הוא גיבוי לזוהר: "כיו"ר הכנסת איני יכול לקבל מצב שבו חבר כנסת נחקר בשל התבטאות שלו שנאמרה במסגרת תפקידו הציבור. עד היום הכרנו מושג של 'תביעת השתקה', שמטרתה להרתיע אדם מלומר את עמדתו על ידי הגשת תביעת דיבה בסכום גבוה. היום נקבע מושג חדש של 'חקירת השתקה', שמטרתה להרתיע אנשי ציבור מלומר באופן חופשי את עמדתם".

"חסינות חברי הכנסת נועדה בדיוק לצורך הזה, כדי להבטיח שיוכלו לבקר את מערכות השלטון ולהביע את עמדתם ללא מורא", הדגיש לוין. "הכוח המצוי בידי רשויות אכיפת החוק הוא כוח עצום. השימוש בכוח הזה חייב להיות זהיר, מידתי ובעיקר ענייני. השימוש בכוח הזה לשם 'חקירת השתקה' מעיד על שיבוש קשה של שיקול הדעת ושל הבנת מגבלות הכוח".

לוין הוסיף, כי הוא מצפה מכל ראשי הסיעות בכנסת להתאחד בדרישה להפסקת החקירה נגד זוהר: "הפעם מוטל על כולנו להתעלות מעל כל שיקול פוליטי או מפלגתי, ולשמור על היכולת של הכנסת ושל חברי הכנסת למלא את תפקידם החיוני".

שרת התחבורה מירי רגב כתבה בטוויטר: "במדינה דמוקרטית אין מקום לחקירות הפחדה וסתימת פיות של נבחרי ציבור. הגיע הזמן לפצל בין משרת היועמ"ש והתובע הכללי. אני מבקשת לחזק את חברי, ח"כ מיקי זוהר. אין ספק שזימונו לחקירה הוא שפל חדש ושיא בהשתקה והפחדה של נבחרי ציבור, שלא מוכנים ליישר קו עם ההגמוניה המשפטית".

השר להשכלה גבוהה, זאב אלקין, כתב כי זימונו של זוהר לחקירה פלילית "חצייה של כל הגבולות של חסינות פרלמנטרית וחופש הביטוי של חברי כנסת". לדבריו, "אפשר להתווכח עם הסגנון, וזוהר גם הוציא לאחר מעשה הבהרה והתנצלות על דבריו, אבל חקירה פלילית??? מי שאישר את החקירה הזאת פגע קשות בדמוקרטיה".

חבר הכנסת שלמה קרעי כיוון את מתקפתו נגד היועץ המשפטי לממשלה: "משטרת מנדלבליט רודפת אחרי כל אזרח או חבר כנסת שהתבטא באופן לא מוצלח. כל חבר מימין או משמאל ששותק עכשיו – לא ראוי לתפקידו. מנדלבליט, שהוחזק בגרון כשבוי במשך שנים ואולי עד היום, התאהב בשיטה ונוקט בה מול מבקריו. תסמונת סטוקהולם. לא נפחד לדרוש בדיקה בעניינך ולפעול שתיחקר על מעשיך. הביתה".

שרת המשפטים לשעבר, חברת הכנסת איילת שקד (ימינה), כתבה: "חקירתו של זוהר בגלל התבטאות אומללה עליה הוא התנצל היא אות קלון למערכת האכיפה במדינה דמוקרטית. טוב תעשה מערכת אכיפת החוק אם תחזור בה ותודה שטעתה".

תגיות:משטרת ישראלאביחי מנדלבליטפרקליטות המדינהמיקי זוהר

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה