חדשות בריאות

רחוקים מ"חסינות עדר": רק 5.5% מהאוכלוסייה פיתחו נוגדנים לקורונה

משרד הבריאות פרסם את תוצאות הסקר הסרולוגי, שנועד לאמוד את מספר האנשים שנחשפו לנגיף הקורונה ופיתחו כנגדו נוגדנים. התוצאות מלמדות, כי ישראל רחוקה מאוד ממה שיכול להיות מוגדר כ"חסינות עדר"

(תמונה: שאטרסטוק)(תמונה: שאטרסטוק)
אא

משרד הבריאות פרסם הבוקר (חמישי) את תוצאות הסקר הסרולוגי שבוצע על ידו בחודשים יולי, אוגוסט וספטמבר, ונועד להעריך את הימצאות הנוגדנים לנגיף הקורונה בקרב האוכלוסייה בישראל. מהתוצאות עולה, כי ישראל רחוקה מאוד מ"חסינות עדר".

השיטה הסרולוגית מאפשרת לאמוד את מספר האנשים באוכלוסייה, שנחשפו לנגיף הקורונה ופיתחו כנגדו נוגדנים. יתרונה של שיטה זו טמון בכך שניתן ללמוד באמצעותה על חשיפה קודמת של הנבדק לנגיף, גם בקרב מי שלא הראה תסמיני מחלה או בדיקות חיוביות בזמן שחלה.

הסיקור נערך בשיתוף פעולה עם ארבע קופות החולים בארץ, וכלל כ-55 אלף נבדקים המתגוררים במאות יישובים בפריסה ארצית. בסיקור נבחנו מדדים של מין, גיל ומאפייני יישוב (מחוז, גודל, לאום ודת).

על פי הסקר, שיעור ההימצאות של נוגדנים באוכלוסיית המדגם הוא 3.8% – 5.5% לאחר השוואת משתנים לשיעורם באוכלוסייה הכללית בישראל. בקרב גברים שיעור ההימצאות היה גבוה ביחס לזה שנמצא בנשים – 4.9% לעומת 3.1%. ילדים בקבוצת הגיל 10-18 שנים הציגו את שיעור ההימצאות הגבוה ביותר – 8.1%.

עוד עולה מהנתונים, כי שיעור הבדיקות החיוביות במחוז ירושלים היה הגבוה ביותר – 9.5%. במחוז מרכז נרשם שיעור של 2.9%, במחוז תל אביב 2.2%, במחוז צפון 1.9% ובמחוז חיפה 1.1%.

ביישובים גדולים (מעל 50,000 תושבים) שיעור ההימצאות היה 4.3%, גבוה מהשיעור ביישובים בינוניים (3.2%) וקטנים (3.4%).

ביישובים לא יהודיים היה שיעור ההימצאות 2.1%, ביישובים יהודיים 3.6% וביישובים עם אוכלוסייה מעורבת 5.5%. שיעור ההימצאות בישובים חרדיים היה גבוה פי 5 לערך ביחס לזה שביישובים לא חרדיים. בישובים שהוגדרו כאדומים בגל הראשון נרשם שיעור הימצאות גבוה פי ארבעה מזה שביישובים שלא הוגדרו כאדומים.

ממצאי הסיקור מלמדים כי שיעור החשיפה לנגיף בישראל רחוק ממה שיכול להיות מוגדר כ"חסינות עדר". במשרד הבריאות ציינו בנוסף, כי רמת נוגדנים גבוהה בדם אינה מעידה בהכרח על קיום חסינות לטווח ארוך. במשרד חזרו והדגישו את החשיבות של עטיית מסכות, שמירה על ריחוק חברתי ושמירה על היגיינת ידיים, גם בקרב מי שנמצאו נוגדנים בדמו.

משרד הבריאות הודיע, כי בכוונתו לערוך בעתיד סיקורים נוספים במטרה ללמוד על החשיפה של האוכלוסייה לנגיף במהלך הגל הנוכחי. הסקר שתוצאותיו פורסמו היום מצטרף לסקר אקראי שבוצע במהלך הגל הראשון בבני ברק, והנהלת המשרד לומדת את התוצאות. ייתכן כי הבדיקה הסרולוגית תאומץ בזמן הקרוב כשיטה לזיהוי בני אדם שנדבקו בעבר במחלה, והיא תסייע לזהות מחלימים מהמחלה ולקצר או למנוע בידוד בבני אדם שחלו בעבר והחלימו.

שר הבריאות הודה למבצעי הסקר ולמשתתפים בו: "ישראל היא בין המדינות הראשונות בעולם בביצוע סיקור סרולוגי בקנה מידה לאומי ובהיקף נבדקים נרחב כל כך. הסקר הוא חלק מהמאמצים של משרד הבריאות למצוא עוד שיטות חדשניות לאבחון מחלת הקורונה והחולים בה, לרבות סקר עולמי ורציף לאיתור אמצעים מתקדמים ואמינים לזיהוי מהיר של המחלה בקרב הנבדקים".

תגיות:משרד הבריאותנגיף הקורונהחסינות עדר

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה