חדשות בארץ

בעקבות סערת "טיסת השבת": בדרך לחרם על אל על?

שבוע לאחר הסערה של טיסת אל על, שיצאה מניו יורק באיחור ונחתה לפני שבת באתונה – הנוסעים שומרי השבת מאיימים בחרם על חברת התעופה, אם זו לא תתנצל בפניהם על מסע ההכפשה שנוהל נגדם

תמונת אילוסטרציה (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)תמונת אילוסטרציה (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)
אא

הרב שלום בער סורוצקין, ראש מוסדות "עטרת שלמה", שיגר ביום שישי מכתב חריף למנכ"ל אל על, גונן אוסישקין, ובו הציב אולטימטום, לפיו חברת התעופה נדרשת להתנצל בפני הציבור החרדי על מסע ההכפשה נגדו באירוע שזכה לכינוי "טיסת השבת", אחרת יינקטו צעדים להחרמתה על ידי ציבור זה.

כזכור, טיסה 002 של חברת אל על יצאה בשבוע שעבר מניו יורק באיחור רב. למרות ההבטחות שניתנו על ידי צוות המטוס לנוסעים כי הם יגיעו לארץ לפני כניסת השבת, במהלך הטיסה הודיע הקברניט על שינוי המסלול והוריד את הנוסעים באתונה. שומרי השבת שביניהם נשארו לעשות את השבת ביוון. בצאת השבת, גילו לתדהמתם כי הרשתות החברתיות ואתרי החדשות בארץ גועשים ורועשים בשל טענות לאלימות לכאורה בה נקטו חלק מהנוסעים החרדים כלפי צוות אל על. עם חלוף השעות התברר כי מדובר במסע הסתה אנטי-חרדי המבוסס על טענות כוזבות, והאש הופנתה להטחת האשמות קשות בחברה על התנהלותה במהלך הטיסה ועל הצטרפותה להסתה במטרה להסיט את תשומת הלב מכשליה.

בשבוע שעבר שלחו עורכי הדין עמית חדד ותמר פולק לאוסישקין מכתב התראה לפני תביעה בשמם של 180 הנוסעים שעשו את השבת באתונה. החברה נדרשה להבהיר באופן פומבי כי לא הייתה אלימות על המטוס מצדם של שומרי השבת, לקבל על עצמה את האחריות ולהתנצל בפניהם. בנוסף לכך, היא נדרשה לשלם לכל אחד מהם פיצוי כספי של 50 אלף שקלים, ולהחזיר לכל נוסע את עלויות הטיסה.

אוסישקין מצידו הודיע, עוד קודם לכן, במכתב פנימי לעובדי החברה, על הקמת ועדת בדיקה לחקירת אירועי הטיסה. הוא אף טען כי החברה לא האשימה "מגזר זה או אחר באירועים שהתרחשו בטיסה". במהלך הימים האחרונים הוא נפגש גם עם הרב סורוצקין, אחד מהנוסעים שהיו על המטוס. במכתבו למנכ"ל אל על, הודה הרב על "הפגישה הידידותית", כלשונו, אך הוסיף: "אומנם לצערי ולבושתי חלף שבוע מהאירוע שבו הוכפשו לעיני כל ציבור שומרי תורה ומצוות שומרי השבת על דברים שלא היו בשום אופן. ויתירה מכך, במקום שבח וגדולה לשומרי השבת שירדו מהטיסה ללא נודע וקידשו שם שמיים לעיני כל לרומם עם מקדשי שביעי, ומלך עולם ששבת בו מכל מלאכתו, ניצלתם אירוע שבאשמתכם וניסיתם להסיט העניין ולעורר ריב ומדון ולהפריד בין חלקי עם ישראל עם סגולה".

הרב סורוצקין הבהיר כי "לאחר כל המו"מ של הימים האחרונים, שבו המשיך ביתר שאת הזלזול בשומרי השבת ושומרי המסורת – באם עד יום א' בערב לא תצא התנצלות והבהרה מפורשת ללא התחכמויות על הפגיעה הנ"ל, וכן תיקון הדברים הנוגעים לציבור הנ"ל, ניאלץ לצערנו לפעול בתוך הציבור הקדוש להעדפת חברות תעופה אחרות שלכל הפחות לא מפלות בין איש לרעהו, לא מבזות את היקר והקדוש לעם ה', ומעריכות את עקרונותיהם".

תגיות:שבתאל על

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה