כך עשיתי תשובה

"תוך 9 ימים הבנתי שזה לא זה": איך שמעון פרץ עשה תשובה?

שמעון פרץ מספר על המסלול שהוביל אותו כל הדרך לתשובה. אז איך ר' פרץ עשה תשובה?

| ג' כסלו התשע"ט |
שמעון פרץ
אא

שמעון פרץ, בעל הופעות 'סטנד-דת', נולד בחיפה בבית מרוקאי מסורתי. מגיל 12 עד 18 גדל בקיבוץ יקום. למרות שבית אמו היה מסורתי, ולמרות שלדבריו תמיד הייתה לו זיקה לבורא עולם, הוא חי חיים חילוניים, ללא מחשבות על תורה, מצוות ויהדות. הוא התחנך בבית ספר חילוני, ובהמשך התגייס ללהקה צבאית בצה"ל. מגיל צעיר בלטה בו היכולת לבדר את הסובבים לו. הוא זוכר כיצד היה מספר בדיחות בבית הספר ועשה חיקויים.

בהמשך, הוא למד משחק בבית הספר "בית צבי", ובהמשך שיחק בתיאטרון "הבימה", הופיע בתוכנית "זהו-זה", בתוכנית המתיחות "פספוסים" ובתוכנית "לא דופקים חשבון" בהנחיית יהודה ברקן. במקביל לכל אלה הקים עסק מצליח של ליצנים ורקדנים המופיעים באירועים, והצליח מאוד.

היום פרץ הוא בעל תשובה, נשוי באושר ואב למשפחה. מתגורר בבני ברק, וכששואלים אותו כמה ילדים יש לו, הוא משיב בחיוך "כשיש יותר מחמישה, אסור להגיד כמה". לפרנסתו, מעביר פרץ ליהודים את אור התורה על ידי הופעות סטנד-דת בחוגי בית בארץ ובהופעות בעולם, רובם מטעם הידברות, במהלכן הוא מגולל את סיפורו האישי.

 

"חטפתי מכה ואז התעוררתי"

"חטפתי מכה ואז התעוררתי", מספר פרץ כיצד התקרב ליהדות. "בגיל 28 התחתנתי עם בחורה טובה בחתונה כמו מהסרטים, אבל תוך תשעה ימים הבנתי שזה לא זה. היה לי חבר שחזר בתשובה, שהציע לי להתחזק ולחפש אישה דתייה. הוא הכיר לי את הרב דניאל זר, שהציע לי להתארח אצלו בשבת. ככה לאט-לאט התחלתי עם שמירת השבת. בסך הכול זה בא מתוך מקום שהבנתי שאני רוצה להתחתן עם אישה טובה. בזמנו הייתי בתוך העסק של האירועים, והייתי מגיע לאירוע, מוריד את הכיפה, עובד, ומחזיר שוב את הכיפה בסוף הערב. התחלתי להתנזר גם מיציאות.

"אחר כך הכירו לי בחורה חוזרת בתשובה, והחלטנו שזה גם לכיוון חתונה. גם החתונה הזאת הייתה כמו סרט. היא בחורה טובה, אבל לא הסתדרנו. כחודשיים אחר כך כבר הבנו שזה לא זה. ואז חשבתי שאולי אני צריך לשנות כיוון. פשוט לא הבנתי למה אני מתגרש, מה קורה פה? אני לא אדם בעייתי, לא אדם עם עבר לא טוב. ואז הבנתי שלכל דבר יש הוראות יצרן. כשקונים רכב - יש לו אחריות, כשקונים מקרר - אפילו לא מכניסים את התקע לחשמל לפני שהטכנאי בא כדי שתהיה אחריות. אז על החיים לא ניקח אחריות? אז החלטתי שאם זה לא עבד בדרך שהלכתי בה עד היום - ננסה עכשיו חופה וקידושין לפי הוראות יצרן של בורא עולם. ואני הולך עם זה עד הסוף. זאת האמת".

"בן אדם שקונה מכונית מאזדה 6 ומקבל 3 שנים אחריות. הוא יכניס את המכונית לטיפולים בחברת טויוטה או במאזדה", שואל פרץ רטורית, ומשיב: "רק במאזדה. הוא רוצה אחריות. ואז הבנתי שהעולם הזה לא פשוט. יש אחריות. יש יצרן. יש הוראות יצרן. אם אתה רוצה אחריות – אתה צריך ללכת לפי הוראות היצרן. אם באנו לכאן צריך ללכת עם הוראות של בורא עולם.

שמעון פרץ ודודו כהן בראיון עומק מופלא בתוכנית "בכיוון אחר". אל תחמיצו:

 
"ומאותו רגע הלך יותר בקלות?", נשאל פרץ, והשיב בכנות: "לא. היה לי קשה ועברתי משברים. התחלתי לחפש לי שידוך, וכל אחד היה תיקון. אישה אחת אלמנה שעדיין בוכה על מות בעלה, אישה גרושה שכשהגעתי לפגוש אותה גיליתי שיש לה שמונה ילדים וכן הלאה. עד שהתחתנתי, עד שמצאתי את האישה שלי, זה לא היה פשוט. לבעל תשובה זה לא פשוט. פתאום אסור לו לעשות כל מיני דברים שהוא היה עושה כי הוא נמצא במסגרת. רציתי את היעד אז השתדלתי, עבדתי קשה. העבודה היא פנימית וחיצונית. ברוך השם בסוף הכרתי את אשתי הצדיקה. בגלל שהייתי גרוש כבר פעמיים, לא קיבלתי אותה בקלות. אביה לקח אותי לרב שיפסוק אם נתחתן או לא. ברוך השם זכיתי".
 

"בא נפתח ביחד רמב"ם, גמרא, בא תלמד, יש שם כל כך הרבה חוכמה".

"אם היית יכול לדבר עם שמעון פרץ הצעיר והחילוני, מה היית אומר לו?", נשאל פרץ והשיב: "הייתי אומר לו: בא נפתח ביחד הרמב"ם, גמרא, בא תלמד, יש שם כל כך הרבה חוכמה. איך חז"ל יכלו לדון לפני כל כך הרבה שנים בסוגיה - אם יש קובייה ובתוכה יש כהן, האם מותר לעבור איתה מעל בית קברות? מאיפה הגמרא הסיקה שבעתיד יהיה מטוס, ומה עושים במקרה כזה? או בספר תהלים - כל דבר שעבר על דוד המלך, הוא כתב עליו שיר. וכל שיר - פגז: שיר למעלות, אשא עיני אל ההרים, מאין יבוא עזרי, עזרי מעם השם, כל מילה בול במקום. הרבה מתלהבים משייקספיר, אבל הטקסט האמתי הוא הטקסט העברי".

"ושמעון של פעם היה מקשיב לך?", נשאל פרץ והשיב בכנות: "היה לי קשה, כי שמעון של פעם היה עובד כל הזמן, בסופרלנד, בלונה-פארק, במלונות, באירועים, לא היה זמן בכלל. אין זמן להקשיב כי רצים אחרי העבודה".

שמעון פרץ במסר מצמרר: מה היו מילותיו האחרונות לאמו, רגעים לפני פטירתה:

 
"לבעל תשובה יכול להיות קשה מאוד", ממשיך פרץ בדבריו. "הוא כל הזמן צריך לעבוד על עצמו כי הוא בעל גאווה, ויש לו כבוד, והוא נזכר איפה הוא היה ומה עשה, ופתאום צריך לשמור כל מני דברים, כמו טהרת המשפחה. אבל איזה דבר יפה זה? איזה קידוש השם זה, איזה כיסופים יש לבעל לאשתו במשך חלק מהחודש, איזה טוהר, איזה קודש. הקדוש ברוך הוא טוב ומיטיב! כשדוקטור עוזר לחולה, איך הוא אומר לו תודה? אז לקב"ה, שנותן לנו חיים כל יום לא נגיד תודה?".

"אם הייתי ראש הממשלה", אומר פרץ, "הייתי חורת על הדגל 'אהבה'. לאהוב את כולם. אין דתי, אין חילוני, אין ברסלב. אם נהיה לב אוהב באמת - אנחנו נהיה עם כיוון אחר".

"כי בשמחה תצאון – על ידי השמחה יוצאים מכל הצרות. כתוב שהקדוש ברוך הוא 'מלך חפץ בחיים', הוא רוצה חיים, לא מוות. אז בא נחיה. איך חיים? צוחקים. אומרים תודה רבה לה', תודה רבה אמא, תודה רבה לעבודה, וברמזור לא להתעצבן, ולהיכנס הביתה בשמחה", מסיים פרץ את דבריו.

עדי רן מארח את שמעון פרץ. צפו:


דרגו את המאמר - ותעזרו לקידומו בגוגל:

ממוצע 4.4 (80 מדרגים)
הנקראים ביותר
הידברות שופס

חומש אור החיים עם ביאור אור לעיניים

320לרכישה

מוצרים נוספים

כמים ליבך - הרבנית ימימה מזרחי

המדריך המלא לחינוך ילדים - הרב זמיר כהן

ילדים מספרים על עצמם 11 - חיים ולדר

חבורת תריג 4 - בתעלומת בבל - חיים ולדר

חבורת תריג - עונה 7

ערכה מהודרת להבדלה

לכל המוצרים