סיפורי צדיקים

הגר"ח קנייבסקי בסיפור מצמרר: "בחמור התגלגלה נשמתו של בעל חובך"

"דע לך שבחמור הזה התגלגלה נשמתו של בעל חובך המנוח. עתה, משמחלת לו על החוב, באה מנוחה לנשמתו המיוסרת והיא שבה ועלתה לגנזי מרומים"

| ג' ניסן התשע"ז |
קבר האר"י הקדוש בצפת (צילום: פלאש 90)
אא

רבי חיים קנייבסקי מורה לבעלי גמ"חים שלא ישאירו בגמ"ח שטרי חוב שלא נפרעו. "כתוב באריז"ל שכאשר אדם מת בלא לפרוע את חובותיו – לא רק הוא עתיד לרדת בגלגול, אלא גם המלוה יתגלגל שוב לעולם הזה כדי שהלווה יוכל להחזיר לו. לכן חשוב שלא יישארו בגמ"ח שטרי חוב שלא נפרעו", מנמק את הקפדתו.

בעניין זה, סיפר הגר"ח סיפור מצמרר על האר"י הקדוש: "פעם התארח האריז"ל בביתו של עשיר אחד. לפתע השמיע בקשה מעוררת תמיהה: ברצונו לצאת לראות את אורוותיו של העשיר. בעל הבית כבש את פליאתו, והורה לאורחו החשוב את הדרך אל האורוות. האריז"ל התבונן כה וכה, והצביע על אחד החמורים. 'התיאות לתת לי חמור זה?' שאל את בעל האורווה.

'"דווקא את החמור הזה?!' התפלא העשיר, וסירב. 'לא אוכל לתת אותו. הוא עובד כמו כמה חמורים יחד, ואני מפיק ממנו רווחים עצומים!' האריז"ל שתק וחזר לטרקלינו של העשיר. עתה הביע את רצונו לראות את כל שטרי החוב של מארחו. העשיר הביא ערימה מכובדת של שטרות. 'זה שטר הלוואה של היהודי השכן', הסביר העשיר, 'וזה שטר של פלוני, הגביר מהעיר הסמוכה, שנקלע לאחרונה לקשיים כלכליים'", ממשיך הגר"ח בסיפורו.

"האריז"ל הצביע על שטר בלה מיושן: 'מהו השטר הזה?'", שאל את העשיר, שהשיב: 'זהו שטר חוב של יהודי שנפטר מזמן, כבר אין סיכוי שהכסף יחזור אלי אי פעם'.

"'התואיל לתת לי את השטר במתנה?' שאל האריז"ל. העשיר משך בכתפיו. 'מדוע לא?'", מספר הגר"ח קנייבסקי. "האריז"ל נטל את השטר וקרע אותו לגזרים. 'כעת, לך לראות מה שלומו של החמור שלך', הפטיר. העשיר יצא מן הטרקלין, וחזר המום: 'החמור מת! אינני מבין מה קרה לו! הוא היה בריא וחזק יותר מכל בעלי החיים שברשותי!' אמר.

"'דע לך', אמר לו האריז"ל, 'שבחמור הזה התגלגלה נשמתו של בעל חובך המנוח. משמים חייבו אותו לחזור לעולם הזה בגלגול כדי לפרוע לך את החובות. עתה, משמחלת לו על החוב, באה מנוחה לנשמתו המיוסרת והיא שבה ועלתה לגנזי מרומים'", מסיים הרב קנייבסקי את הסיפור, הממחיש את חובת הזהירות מגזל, ואת ההקפדה שלא להשאיר שטרות חוב שלא ייפרעו.

הרב זמיר כהן בהרצאה קצרה ומרתקת אודות גלגולי נשמות על פי האר"י הקדוש:

 

הנקראים ביותר
הידברות שופס

ספר קהלת עם פירוש הרב זמיר כהן

45לרכישה

מוצרים נוספים

הרב זמיר כהן - פרקי אבות

הרב זמיר כהן - סט ארכיאולוגיה תנ"כית

הרב זמיר כהן - מסילת ישרים

מיכל לשם - NLP

מגש לחלה מהודר מזכוכית

מרפא הבושם

לכל המוצרים