דמויות ביהדות

לרגל יום ההילולא ה-109: 10 עובדות מרתקות על ה’בן איש חי’

השבוע, אור ליום שישי י"ג באלול, יהיה יום השנה ה-109 לפטירתו של רבי יוסף חיים מבגדאד, ה'בן איש חי'. 10 עובדות לזכרו, בתוספת תמונה נדירה עם מחותנו, רבי אהרן מבגדאד

| י' אלול התשע"ח |
הבן איש חי | רבי יוסף חיים מבגדאד. תמונה נדירה משנת תרל"ז (מימין: מחותנו רבי יוסף עזרא גבאי, רבי אהרן מבגדאד, ה’בן איש חי’)
אא

1. רבי יוסף חיים בן רבי אליהו מבגדאד, כונה ה'בן איש חי' על שם ספרו. היה מגדולי האחרונים, מקובל, דרשן, מנהיג, מחבר ואחד הפוסקים הבולטים בקרב יהדות ארצות המזרח. בעל כוח פסיקה עצום בהלכה וידע עצום בהלכה, בנגלה ובנסתר.

2. ה'בן איש חי' היה מגדולי תלמידיו של רבי עבדאללה סומך.

3. כאשר היה כבן שבע שנים, נפל לתוך באר עמוקה וניצל בנס. בהיותו בבור נדר שכשיינצל יקדיש את כל חייו רק ללימוד התורה.

4. כשנפטר אביו, קיבל עליו להנהיג את קהילת בגדאד. מנהיגותו לא התבטאה בקבלת משרה רבנית רשמית, אלא בכך שכל השאלות הקשות בהלכה היו מובאות אליו ובכך שהיה דורש בפני הציבור.

5. בדרשותיו היה ה'בן איש חי' משלב דברי אגדה ומוסר. כיוון את דבריו לכל שכבות העם ועל כן השתמש רבות במשלים, סיפורי מעשיות וחידות אשר משכו את הלב לשמוע דברי תורה.

6. המפורסמים שבין ממשיכי דרכו הם: רבי יהודה פתיה, רבי סלמאן מוצפי, רבי סלמאן אליהו, רבי מרדכי אליהו, רבי בן ציון אבא שאול, רבי אפרים הכהן ורבי יהושע שהרבני.

7. רבי יוסף חיים כתב למעלה מ-200 חיבורים אך רק 53 מהם יצאו לאור. חיבורים אלו עוסקים בכל מקצועות התורה ומשקפים את ידיעותיו הרבות במדע, ברפואה, באסטרונומיה, בפיזיקה ובכלכלה. למרבה הצער, חיבורים רבים נגנבו מביתו לאחר פטירתו בימי השבעה וחלק נשטפו בשיטפון שהציף את בגדאד. 

8. רבים מספריו של רבי יוסף חיים נקשרים לשמו ותוארו של בניהו בן יהוידע, שר צבאו של שלמה המלך. הסיבה לכך היא כי בעת ביקורו בארץ ישראל השתטח על קבר בניהו בן יהוידע ובאותו לילה נגלו לו סודות קבלה רבים. מסיבה זו קרא לספריו על שם הפסוק העוסק באותו צדיק: "ובניהו, בן יהוידע, בן איש חי, רב פעלים, מקבצאל".

9. ה'בן איש חי' כתב למעלה מ-200 פיוטים וידועים לנו כ-50 מהם והיתר מצויים בכתב יד. פיוטו המפורסם ביותר הוא: 'ואמרתם כה לחי' לכבודו של רבי שמעון בר יוחאי. פיוט זה נכתב בארץ ישראל בציונו של הרשב"י והתפרסם והתקבל בכל קהילות ישראל.

10. ה'בן איש חי' הזכיר תדיר את ארץ הקודש בדרשותיו ודאגתו לשלומם של היושבים בה הייתה רבה. הוא נהג לשלוח את ספריו לדפוס בירושלים ובכך לעזור בפרנסת אנשי ירושלים. כמו כן הקפיד כי כל הכספים אשר נאספו בקופות ארץ ישראל אכן יגיעו ליעדם על ידי שלוחי דרבנן מארץ ישראל, ותמך רבות מכספו ואף שידל נדיבים מבני קהילתו לבנות בארץ ישראל. בהשפעתו תרם הגביר יוסף אברהם את כל הונו להקמת ישיבת פורת יוסף בעיר העתיקה בירושלים.

ה'בן איש חי' עצמו רכש לו בית ושדה בארץ ישראל, כדי לקיים בה מצוות התלויות בארץ, ומינה את בנו המאומץ ותלמידו האהוב, שאף הוציא את ספריו לאור, הרב בן ציון מרדכי חזן, לרכוש את האדמה מהוואקף. בשל רכישת האדמה מהוואקף, סבל הרב חזן מהתנכלויות הערבים, ועל כן נאלץ לברוח לבגדד. 

תיעוד מרגש: בזכות הרב יגאל כהן, הבחור ששרף את התפילין - קיבל על עצמו ציצית

"צרחתי: 'אמא, אני לא רוצה ללכת. יש לי ארבעה ילדים. אני לוקחת על עצמי חצאיות"

למה חרדים לא מתגייסים לצבא? 10 תשובות על הנושא הטעון ביותר במדינה

"הרופאים אמרו לי: לעולם לא תחזרי לרקוד, ואין סיכוי שתביאי ילדים". הנס של הדר צדוק

תיעוד נדיר ומהמם מהוואי: לבה רותחת נשטפת אל גלי הים

 

נהניתם מהכתבה? למדתם משהו חדש? ספרו לנו על כך בתגובות.


דרגו את המאמר - ותעזרו לקידומו בגוגל:

ממוצע 4.8 (90 מדרגים)
הנקראים ביותר
הידברות שופס

סט ארכיאולוגיה תנ"כית - הרב זמיר כהן

319לרכישה

מוצרים נוספים

המדריך המלא לחינוך ילדים - הרב זמיר כהן

בוסר המלאכים - ארגז כלים להורי המתבגר - הרב דן טיומקין

רזי התזונה - להתנקות, להבריא, לרזות בקלות

תיק מהודר עם ידית לטלית ותפילין

נטלה מהודרת "עיטורים"

ערכה מהודרת להבדלה

לכל המוצרים