הלכות ומנהגים

איך הגיוני הפיזור של בני אדם מבחינת התורה?

  • כ"ח אב התשפ"ב
אא

שאלה

שלום רב!
בני האדם כפי שידוע הגיעו מאדם אחד ממקום אחד,השאלה שלי איך נמצאו שבטים מבודדים באיים רחוקים שעל פי המדע נמצאים שם תקופה ארוכה (לכאורה "שישים אלף שנה", שגם זה לא הכי מסתדר לפי התורה)? הרי אני מניח שלא ידעו לבנות סירות בתקופת אדם הראשון ובטח שלא להצליח להגיע מארץ ישראל לאי מרוחק בהודו..
אשמח למענה, תודה רבה והמשך יום טוב!

תשובה

שלום וברכה

1. לגבי איך הם נמצאו שם, כאשר לכאורה לא היו להם סירות ואמצעי תחבורה להגיע לשם, התשובה בקצרה היא, כי על פי היהדות, שכיום (באיחור ניכר) גם המדע מתחיל לגלות שזה כך - בעת הבריאה כל היבשות היו מחוברות, והתפצלו לשבע יבשות המוכרות לנו היום, רק בשלב מאוחר יותר. להרחבה, ראה את דברי הרב זמיר כהן כאן, ואת דברי ד"ר הדסה מלמד כאן.

2. לגבי זה שהם נמצאים שם כבר 60 אלף שנה, תדע כי אין כל בדל של ראיה ששבט כלשהוא חי במקום מסוים כבר 60 אלף שנים. ממילא פשוט כי אין כל צורך לענות על תיאוריה דמיונית שאין לה הוכחות.

3. לגבי גיל העולם בכללות, שבזה המדע כן חושב שיש לו הוכחות שגיל העולם מבוגר יותר, לכאורה, ממה שמבואר בתורה, העתקתי לך להלן את דברי הרב דניאל בלס בנושא. אבל בקצרה התשובה היא, לא רק שיש בתורה תשובות ברורות, אלא עצם ההוכחות של המדע נשענות על השערות ותיאוריות, ואף פעם לא על עובדות מציאותיות.

בברכה,

בנימין שמואלי

אעתיק תשובה כללית קצרה מהרב דניאל בלס לעניין גיל העולם:

שלום וברכה,
 
ראה הרצאתו של הרב זמיר כהן על גיל העולם, אבולוציה ויהדות:
https://www.hidabroot.org/video/61074
 
התיאוריות הטוענות שהעולם עתיק - אינן מבוססות על הוכחות אמפיריות (כלומר שניתן לצפות בהן ולאמתן). 
מאובנים נמצאו, אך גילם של מאובנים אינו בגדר עובדה אמפירית. רבים אינם יודעים זאת, כי לא קיימות אפילו שתי שיטות תארוך המניבות גילאים זהים בקביעות, כך שלא קיים אף מבחן של ביקורת-מדעית המסוגל לאמת או להפריך את השערות התארוך. חוקרים נוהגים לקבוע גילאים, בכל פעם, באמצעות שיטת תארוך בודדה.
 
גם יש לדעת שאף שיטת תארוך אינה יכולה לחקור את גיל המאובנים עצמם, העשויים מאבנית. השיטה שבה מעריכים מדענים את גילם של מאובני דינוזאורים, נעשית על סמך השערות תיאורטיות על גילה של שכבת-הקרקע בה נמצא המאובן, ובדיקת חומרים אחרים שנמצאו בה. אך מה שלא ידוע לקהל הרחב הוא, שטבען של קרקעות בכדור הארץ הוא לחזור ולהתהפך על פניהן בגלל תנועות גיאולוגיות ידועות, מה שאומר שרבים ממאובני הדינוזאורים התגלו על פני הקרקע, ולא בעומק רב כפי שמציגים זאת בספרים פופולריים. במציאות אין שכבות קרקע מסודרות עם מאובנים שיושבים בהן בצורה מופתית לפי גיל. סידוריהם נעשים על פי תיאוריות.
 
חשוב להבהיר: לא קיימת מכונה לתוכה ניתן להכניס אבנים, ולקבל תאריכים. סלע "ישן" אינו נראה שונה מסלע "צעיר". החישובים לגילאים העתיקים נעשה מתוך שכל אנוש, שמלכתחילה בחר להתעלם מיד מכוונת בבריאת היקום. ועל כן נדרשים הם לרעיונות על זמן התקררותם של כוכבי לכת וכדו' - אירועים שהיו יכולים להיעשות באיטיות או במהירות כפי רצון הבורא שיצר אותם. נא ראה "האם הבורא מטעה את המדענים לגבי גיל היקום":
https://www.hidabroot.org/article/75298
ודוגמה מגילם של הנטיפים:
https://www.hidabroot.org/article/192229
 
בברכה,
דניאל בלס

תגיות:שבטיםגיל העולםנדידת יבשות

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה