חברה והשקפה - שאל את הרב

שכר ועונש = בחירה חופשית?

י"ד אדר ב' התשע"ט | 21.03.19 00:00

שאלה

שלום רב,
כידוע אחד עיקרי האמונה הוא שלכל דבר יש שכר ועונש..אז איפה הבחירה החופשית שלי פה בכלל? מי רוצה לקבל עונש?
אם לא היה עונש אלא "אתה יכול לבחור ללכת בדרך השם, ויכול לבחור שגם לא" אז באמת הבחירה חופשית..
אבל כשמאיימים עלי בעונש חחח לא נשארות לי הרבה ברירות..

תשובה

בס"ד

שלום וברכה,

אם היה כדבריך, לא היו חוטאים בעולם.

עבירות דומות לעישון - אדם שמעשן יודע שהוא מזיק לגופו ופוגע בבריאותו, אך מעדיף הנאה רגעית על פני חיים בריאים וארוכים.

הבחירה כאן היא בין הנאה זמנית לבין הנאה נצחית.

אך תרשה לי לתקן אותך לגבי מושג הענישה שאתה מתאר - הרי אלוקים ודאי אינו כועס או מעניש כדי לנקום. כל מעשיו של אלוקים נועדו לטובה. כאשר אלוקים מצווה אותנו בתורה הקדושה להתרחק ממעשים רעים ולקיים מצוות - הרי זה לטובתנו הרוחנית, כי החטאים פוגמים בנפשנו. למה הדבר דומה? לאב שיאמר לנו לא לזרוק אבנים על חתולים, ויעניש אותו לא כדי לנקום חלילה אלא כדי לעקור ממנו מידה רעה בנפש. 

התורה הקדושה היא ספר הוראות היצרן שמלמד אותנו את החוקים הרוחניים שבבריאה. כשם שאדם מכניס את ידו לאש, ויכווה, כך אדם שעוסק בעריות יכווה מזה. אלוקים מנסה למנוע אותנו מלהזיק לעצמנו ונשמתנו.

אפילו הייסורים נועדו לטובתנו: כשם שבעולם הזה כל חולה רוצה להתרפא ממחלתו, ומוכן לשלם על רפואתו ואף מודה לרופא שמנתח ומכאיב לו, כך גם כל נשמה מודה ליוצרה בעולם הבא על הייסורים שקיבלה, כי היא מבינה את תכליתם להטיב לה ולתקנה. ראה במאמרי "מדוע אלוקים ברא את הגיהנום?"

https://www.hidabroot.org/article/211728

https://www.hidabroot.org/question/224154

כל מרדף אחרי הנאות זמניות ואנוכיות מזיק לנפש, ומוסיף לאדם ייסורים שהתורה רוצה למנוע. כך לדוגמה - בזוגיות טובה על פי התורה הקדושה זוכה האדם להנאה אמיתית וחיבור אמיתי עם אשתו, אך בפריצות האדם מגיע למיאוס בחיי הנישואין ולגירושין. כך שהבורא יתברך אינו בא "סתם כך" כדי לאסור עלינו איסורים, אלא כדי להדריכנו לחיים טובים ומאושרים יותר גם בעולם הזה, וגם לחיי הנצח של העולם הבא.

גם בתוך התורה והמצוות יש דרגות. יש מי שמקיים מצוות מיראה, ויש מי שבוחר לקיים מצוות מאהבה. יש מי שמקיים מצווה שלא לשמה, ויש מי שזוכה לקיים מצוות לשמה. גם בכל מצווה ומצווה יש דרגות של עשייה, של הקפדה, של כוונה, ובכל אחד ואחד מהם יש לנו בחירה חופשית עד כמה להשקיע - והשכר הנצחי בהתאם למאמץ. 

כל אחד מאיתנו צריך להודות על כך שה' לא הפקיר אותנו בעולמו, אלא נתן לנו את המתנה הגדולה מכל, והיא תורתו הקדושה - אשר מחנכת אותנו כיצד להיות אנשים טובים וצדיקים, ולזכות לקרבתו הנצחית של הקב"ה - שהיא העונג הגדול מכל העינוגים האפשריים. ראה לדוגמה בהרצאתו של הרב זמיר כהן על "השבת - מקור הברכה":

https://www.hidabroot.org/video/61051

ועל מצוות במאה ה-21:

https://www.hidabroot.org/video/60834

מי שזוכים לקיים את יהדותם בהדרכה נכונה, זוכים לחיים טובים יותר, לזוגיות טובה יותר, לחינוך ילדים טוב יותר, לאריכות ימים ולשמחת חיים. שיעורי הדיכאון והגירושין גדלים בעולם, רק משום שלא זכו להדרכת התורה הקדושה.

ראה עוד בנושא שאלתך על הבחירה להיות יהודים:

https://www.hidabroot.org/article/163573

https://www.hidabroot.org/article/175789

https://www.hidabroot.org/article/226414

בברכה,

דניאל בלס

דרגו את השאלה:

ממוצע 0 (0 מדרגים)

כותרות מומלצות

הנקראים ביותר