חברה והשקפה

יישמע כהתרסה אך באמת רציני

  • ז' ניסן התשע"ו
אא

שאלה

אני תקרבתי ליהדות לפני 6 נים למדתי בישיבה ליטאית חזקהלבעלי תשובה 3 ומשהו שנים ומה שגרם לי להתרחק ועזוב אלה שני דברים א. אם הקב"ה כל יכול והוא מושלם איך שייך אצלו רצונות? איך שייך אצלו דרישות וכעסים ועונשים מה הוא יצר עום בשביל לעשות בו רע? סקילה חנק שריפה מלקויות וכאלה? ב למה הומו יהיה חייב סקילה אם לכתחילה הוא נולד עם מבנה מוח שונה כמו שמוכח בבדיקות MRI ג. למה מוליכים שולל את הבחורי ישיבות שאם ילמדו תורה אנחנו מעל הטבע ואפשר להצליח בהכל בצורה טובה יותר ותכלס בשידוכים זה לא עובד ככה גם שמישהו מתמיד ועם ראש טוב נותנים לו אישה עם משפחה עם רקע כמו שלו מכאן מה עושים עם חזל בסוטה שאין משדכים לאדם אלא לפי מעשיו? ושאלה אחרונה למה להסביר שיש אלוהים בצורה לוגית אם בפועל אי אפשר להוכיח לוגית מדעית אלא זה אינטואיציה אשמח לתשובות מפורטות כי באמת זה מפריע לי שתמיד מצטייר שרבנים הם מדענים מה שבפועל לא נכון ברוב המקרים זה תיאורטי בלי נוסחאות ובלי שורש המדע

תשובה

בס"ד
 
שלום וברכה,
 
צר לי לשמוע על הנפילה שלך. לדעתי לא קיבלתי הדרכה נכונה. את כל שאלותיך היה עליך לשאול ולברר. אך בעזרת השם עוד תזכה להתחזק שוב. בדרך שבה אדם רוצה לילך - בה מוליכין אותו. מי שבאמת רוצה אמת, הקב"ה מסייע לו למצוא את האמת. 
 
כל הגדול מחבירו - יצרו גדול הימנו. אני מאמין שאם תתחזק שוב - תהיה הפעם חזק יותר ממה שהיית בעבר. 
 
א. הקב"ה ודאי אין לו רצונות כמו שלנו יש. והוא אינו "כועס", כפי שכתוב בנביא שהקב"ה אומר לחוטאים: "האותי הם מכעיסים?" (ירמיהו ז, יט), שהרי "לא אדם הוא להינחם" (שמואל א', פרק טו). הקב"ה איננו אדם, ואין לו יצרים ורצונות כאדם. הקב"ה אינו צריך כבוד של בני אדם. אך בכל זאת נאמר שהכל נברא לכבודו, וזאת מכיוון שיש לקב"ה מטרה בבריאה, ומטרה זו היא להשפיע מטובו לנבראיו, לקדש את העולם כולו מקדושתו, ובכדי שנוכל להשיג מטרה זו, צריך העולם להיות ראוי לכבודו יתברך.
המטרה האלוקית הנשגבת מכל מטרה אחרת היא: להטיב לנו, וכפי שאומרת התורה: "בנים אתם לה' אלוקיכם" (דברים יד, א). ה' ברא את הבריאה כדי להטיב לברואיו, ובמיוחד לעם ישראל שהולך בדרכו. באמצעות שאנו מתפללים ומקיימים את המצוות באמונה - אנו פותחים את תודעתנו להשגת האלוקות, ובכך אנו מתקרבים לה', ומקיימים את תכלית הבריאה.
 
העונשים בתורה אינם כעונשים של בשר ודם. ה' אינו מעניש כדי להעניש אלא כדי לתקן. בדומה לאב שאומר לילדו לא להכניס את ידו לאש, ואם יכניס - יכווה. האם ילד שהכניס את ידו לאש נענש על ידי אביו?
כך להבדיל הקב"ה יצר את העולם, וגילה לנו באמצעות התורה את הוראות היצרן של העולם. כשאנו חוטאים - אנו פוגמים בנשמה שלנו, מטילים בה מומים שילוו אותנו בעולם הבא, ואחר כך צריך לכפר על ידי ייסורים בדומה לרופא מנתח שצריך לרפא למרות הכאב שבניתוח. כך הגיהנום נועד לתקן את הנשמות כדי שיוכלו לזכות לחלקם בגן עדן. ומי שהולך בדרך התורה יסבול הרבה הרבה פחות, ויזכה לאושר גדול הרבה הרבה יותר. כי התורה היא הוראות היצרן להשיג את ההטבה הרוחנית הגבוהה ביותר.
 
ארבע מיתות בית דין - לא היו נפוצות אף פעם. חשוב שתקרא פה:
ב. הומו לא חייב בסקילה. רק מי שמקיים יחסים חייב. בדיוק כמו שנאסר על אב לבוא על בתו, אח על אחותו, אדם עם בהמה, כך גם נאסרו יחסים מיניים בין גבר לגבר. אנחנו לא בעלי חיים אלא יש לנו בחירה חופשית. גם כשיש לנו יצר רע אנו מסוגלים להתגבר עליו ולנהוג בצורה נכונה. עובדה שיש בעולם גם פידופילים - וחלקם בוחרים לא לפשוע נגד ילדים, כי הם מבינים את חומרת העניין. זה לא משנה אם מוחם הוא פידופילי, תמיד יש לאדם בחירה איך להתנהג ומה לעשות.
דרך אגב, עד היום לא הוכח מחקרית שיש הבדל גנטי בין הומוסקסואלים לסטרייטים. אותן בדיקות MRI נמצאו גם אצל סטרייטים גמורים. מדען שיגלה "גן הומוסקסואלי" ללא ספק יקבל פרס נובל.
בינתיים לא נראה הבדל מהותי בין אדם שנמשך לילדים לבין אדם שנמשך לבני מינו. כמות ההומוסקסואלים היא גם נדירה מאוד בחברה, ואינה עומדת על יותר מ-1 אחוז מהאוכלוסייה (התקשורת שיקרה בעבר שיש יותר מ-10 אחוז).
 
יש אנשים שירדו לעולם עם נסיון לגנוב, ויש אנשים שירדו לעולם עם נסיון למשכב עם אשת איש. כל אדם והאתגרים שלו בחיים, וכל נשמה שיורדת לעולם - הוא על פי תיקון ונסיונות שקשורים למעשיה בגלגול הקודם.
 
בשידוכים נוהגים להציע לאדם אשה מרקע דומה לשלו, כי בדרך כלל יש יותר התאמה בדרך זו. כך לדוגמה, חוזרת בתשובה מסוגלת להבין את הקשיים והאתגרים והנסיונות של חוזר בתשובה, וגם להעריך אותו על כך. יש חוזרות בתשובה צדיקות מאוד, ויש פחות, וה' מכוון את האדם לזיווג המתאים לו לפי מעשיו.
 
רבנים לא נועדו להיות מדענים. הרי הבורא כבר נתן לבני האדם שכל וכישרון לגלות טכנולוגיה וידע מדעי על העולם, לשם כך לא היה צורך במתן תורה. ההגיון נותן שהתורה נועדה לתת לעם ישראל דבר שהמדע לעולם לא יהיה מסוגל לתת לו, וזוהי התגלות נבואית המגלה הוראה מעשית ומשמעות רוחנית לחיים. רק הא-ל לבדו יכול לגלות את רצונו בדרך עבודתו. דבר זה השכל לא יכול לגלות בעצמו, גם לא עם המיכשור המדעי המתקדם ביותר. המדע שייך לעולם החומר, והוא לא יותר מאמצעי להבנה חומרית וחיים נוחים בעולם הזה. התורה לעולם זאת שייכת למימד גבוה בהרבה, של עשייה רוחנית בתוך החומר. על כן תורה ומדע לעולם לא יעמדו בסתירה.
 
עם זאת, ודאי שגם יש הוכחות למציאותו של אלוקים, שהרי אלוקים עומד מאחורי המדע. לדוגמה:
 
(1) הוכחה מדעית מתוך המפץ הגדול: אנו יודעים שיש אלוקים בגלל שליקום היתה התחלה, ולכל התחלה חייב להיות מתחיל. המדע הוכיח שהיקום הופיע בנקודת זמן מסויימת ולא היה קיים תמיד, מה שמוכיח את קיומו של בורא הנמצא מחוץ לחומר וזמן, אשר ברא את היקום יש מאין.
 
(2) הוכחה מדעית מתוך חוקי הטבע: המדע הוכיח שאפילו ברגע זה קיימת חוקיות בטבע, שבלעדיה היה היקום חוזר לתוהו ובוהו. אך אין כל סיבה רציונלית שתחייב את פעילותם התמידית של חוקי הטבע, מכאן מוכח שישנה שליטה אלוקית על היקום אפילו ברגע זה, השולט בחוקים ומחייה אותם בבחינת "המחדש בטובו בכל יום תמיד מעשה בראשית". בלעדי השגחתו התמידית, לא היה דבר שיחייב את המשך הקיום והחוקיות שיש בעולם, והיקום פשוט היה חוזר לתוהו ובוהו, כפי שלהבדיל, תוכנה במחשב לא תמשיך לפעול ללא שיש אספקת חשמל קבועה.
 
(3) הוכחה לוגית מהתכנון: אנו רואים שהטבע מתוכנן: אטומים, מולקולות, מחזור המים, האוזון, החמצן ועוד, הם כולם מערכות מורכבות ביותר מכל בחינה מתמטית. החוכמה שהתגלתה בטבע הינה עובדה מדעית שלא ניתנת להכחשה, וזוהי הוכחה לוגית לכך שקיים בורא אינטליגנטי אשר תכנן כל זאת, כי לא תיתכן חוכמה בלי חכם.
 
(4) הוכחה פילוסופית חד-משמעית: כל דבר שאפשר לשאול עליו "למה הוא כך ולא אחרת?" מעיד על היותו מוגבל בידי כח אחר שקבע את גבולותיו. ללא המגביל, לא היה הדבר נשאר מוגבל. כל הגבלה היא בעצם אפשרות שיצאה אל הפועל בידי מגביל מתוך אפשרויות רבות (תארו לעצמכם בדרך משל כוס זכוכית מלאה במים. הכוס נותנת צורה למים, ובלעדי הכוס המגבילה את המים, היו המים נשפכים לכל עבר ומאבדים את צורתם). לכן נשאלות השאלות, מדוע היקום שלנו מוגבל לכמות מסויימת של חומר ואנרגיה, להתנהגות מסויימת מאוד של החומר, שהרי אפילו המרחב והזמן מוגבלים. שאלות אלו מחייבות את המסקנה שיש מגביל שקדם להם, וקבע את צורתם ואת גבולותיהם. אך אם היקום כולו מוגבל, אז נשאלת השאלה, מהי המציאות האמיתית שניצבת מאחורי כל מציאות אחרת? 
ובכן, המציאות היחידה שלא צריכה סיבה ומגביל, יכולה להיות אך ורק מציאות שאין בה אף גבולות כלל: מי שאינו חומר ואינו תלוי במרחב, כלומר אינסופי; ואין בו חילוק והפרדה המגבילים אותו, ולכן הוא אחד מוחלט; ואינו תלוי בזמן ושינוי, כלומר הוא נצחי ללא התחלה וללא סוף, ולכן נמצא בכל מקום ובכל זמן; ואינו מוגבל ברמת האינטליגנציה והידיעה שלו, כלומר יודע הכל ונמצא בכל, ובמילה אחת: אלוקים. מכיוון שאלוקים אינו מוגבל לאף תכונה והגבלה, אז לא ניתן לשאול עליו "מדוע הוא כך ולא אחרת". 
אלוקים הוא איפוא המציאות היחידה שחייבת להיות קיימת בכל מצב ומאחורי כל מציאות אפשרית אחרת. ומכאן ההוכחה הפילוסופית הגדולה ביותר, שאלוקים הוא האינסוף, הוא שורש המציאות וסיבת כל הסיבות, והינו המציאות האמיתית שמקיימת אותנו.
וכמו שסיכם הרמב"ם בהלכות יסודי התורה (פרק א): "יסוד היסודות ועמוד החכמות, לידע שיש שם מצוי ראשון.  והוא ממציא כל הנמצא; וכל הנמצאים מן שמיים וארץ ומה ביניהם, לא נמצאו אלא מאמיתת הימצאו... הוא לבדו האמת, ואין לאחר אמת כאמיתו. והוא שהתורה אומרת "אין עוד מלבדו", כלומר אין שם מצוי אמת מלבדו כמותו"
 
(5) הוכחה רוחנית: בגלל שאנו מבינים שיש בנו מהות רוחנית המייחדת אותנו מכל בעלי החיים, ומכאן אנו מסיקים שיש בורא שברא בנו נשמות, ושילב בין הרוח לחומר.
 
(6) הוכחה אישית: אנו גם יודעים שיש אלוקים על ידי התנסויות אישיות שיש לבני אדם, אשר התנסו בהשגחה פרטית בחייהם, המוכיח התערבות אלוקית (מה שיש המכנים בטעות בשמות כמו "צירופי מקרים" ו"גורל").
 
לא צריך להיות "איינשטיין" או רואה נסתרות בשביל להבין שיש בורא לעולם. אפילו ילד מסוגל להביט ביושר בעולם שסביבנו ולהגיע למסקנה המתבקשת שיש בורא לעולם. מציאות הבורא לא נוגעת בכלל לשאלה האם הבורא יצר את העולם בתקופות של מיליוני שנים, או האם הבורא ברא את בעלי החיים בתהליך של אבולוציה - כי בכל מקרה ברור לנו שיש בורא לעולם אשר יצר את היקום והאדם בחוכמה וכוונה מדוייקת - עם או בלי אבולוציה, אם או בלי תהליכים של מיליוני שנים. בורא לעולם חייב להיות בכל מצב שלא יהיה, זוהי מסקנה מוכרחת מהמציאות, וחשוב להבין שלא ניתן להפריך את מציאותו של הבורא באף מצב.
 
כמו כן אנו יודעים שהתורה היא אמת - לא בגלל שמצאנו השוואות מרשימות בין דברי חכמים למדע המודרני, אלא בגלל שיש לנו היסטוריה נאמנה בת אלפי שנים, המתעדת ומאמתת את שליטתו של בורא עולם בעשרת מכות מצרים, בקריעת ים סוף, במשך 40 שנה במדבר, בנבואות לא הגיוניות שהתרחשו לאורך יותר מאלפיים שנה כמתואר בספר הספרים, ועיקר התגלותו של בורא עולם בפני כל עם ישראל במעמד הר-סיני.
אבותינו ואבות אבותינו העבירו בנאמנות את התורה והחגים והמצוות, והיו מוכנים להקריב את חייהם בכל דור על אמיתותה. אנו לא מאמינים ביציאת מצרים רק "בגלל שזה כתוב בתורה", אלא בזכות אבותינו המעבירים את התורה מדור לדור כהיסטוריה הלאומית של עמנו מזה 3300 שנה. על כן ספר התורה מהווה עדות היסטורית לאומית שאינה ניתנת להכחשה, וכל אותם "מכחישי מקרא" אינם שונים מאותם מכחישי שואה שהתעוררו בשנים האחרונות. 
עם ישראל הוא העם היחיד בעולם שקיבל הוראות יצרן מפי א-לוהים בפני עם שלם, בהתגלות אלוקית ובנסים המוכיחים את שליטתו בטבע, ואין תורה שהשפיעה יותר על העולם מתורת היהודים. גם קיומו של עם ישראל מוכיח את שליטתו הנסית של הבורא בהיסטוריה, היות ועם ישראל הוא העם היחיד בעולם שהצליח לשרוד כל כך הרבה השמדות ואנטישמיות במשך אלפי שנים, הוא פוזר בכל רחבי העולם, נותר מועט ושרד ללא שלטון וצבא בזמן שכל האימפריות והעמים הקדומים התבוללו ונעלמו - ואף לאחר כל אלה עם ישראל שב לארצו אחרי אלפיים שנות גלות, כשכל מסכת התלאות הזו כבר תוארה מראש בנבואות עתיקות יומן בתורה שמעביר העם היהודי מזה 3300 שנה. אנו יודעים מהו סוד נצחיותו! 
יש לנו אינספור סיבות היסטוריות להאמין בתורה, ולדעת בבירור שתורת ישראל אמת. לא קיימת בכל העולם תורה או דת שאפילו ינסו להתחרות עם האותנטיות ההיסטורית והנסית של תורת ישראל ועם ישראל. וכל עיקרי האמונה מבוררים בספרי רבותינו, כמו ספר הכוזרי, חובת הלבבות ועוד.
  
ולכן, גם אם נתקלת בדבריו של אתאיסט המחפש לקטרג ולסלף על דבריו של רב, צריך תמיד לדעת להבחין האם דבריו נוגעים לעיקרי האמונה בזכותם אנו יהודים, או רק לנושאים מחזקים באמונה (כמו אורך חידוש הירח או כדוריות העולם בזוהר הקדוש). חוזרים בתשובה בוגרים ורציונלים כבר למדו לבסס את האמונה שלהם על ידיעה אמיתית, ולכן הם לא מתקשים בספיקות מסוג זה.
 
אני ממליץ לך לקרוא עוד היום חוברת שכתבתי בשם "שיחה גורלית" העונה על כל השאלות באמונה (על מציאות הבורא והדתות, תורה שבעל-פה, בחירה חופשית, למה אלוקים ברא אותנו ועוד). מומלץ לקרוא עד הסוף המפתיע, ולא לוותר על אף נושא. לקריאת החוברת חפש בבקשה בגוגל את המילים "שיחה גורלית".
 
אשמח להשיב על  כל שאלה נוספת שתהיה לך.
 
שלך בברכה,
דניאל בלס

להרחבה ושאלות נוספות, ניתן לפנות אל רבני שו"ת הידברות במייל rav2@htv.co.il
תגיות:

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה