נשים

האם מותר לאישה להוציא רישיון נהיגה?

  • י"ד אלול התשע"ה
אא

שאלה

אני אישה נשואה, בעלי לומד בכולל מחוץ לעיר, ומגיע רק בשעות הערב, הגן של ילדי רחוק מהבית, האם מותר לי להוציא רישיון? תודה רבה

תשובה

שלום רב,

יש דעות בין הפוסקים אם יש לאסור על אישה לנהוג ברכב משום חוסר צניעות או לא, ולמעשה זה תלוי במנהג המקום, ולכן אם באזור מגורייך נוהגות נשים לנהוג ברכב, את יכולה להקל בזה. ודעת הרב עובדיה יוסף זצ"ל, שבמקום צורך מותר לאישה לעשות רישיון נהיגה. והמקרה שלך נחשב מקום צורך.

מקורות: יעויין בשו"ת שבט הלוי חלק ד' (סימן א ענף א אות ב) וחלק ז' (סימן יא) שדעתו לאסור לנשים לנהוג ברכב. וכן ע"ע בשו"ת משנה הלכות חלק י"ב (סימן ש) שכתב שאין זה מדרך הצנועות.

אולם בשו"ת אז נדברו חלק י"ג (סימן פ) כתב להתיר בזה, אך גם הוא מודה שאין זה מדרכי הצניעות שאישה תנהג בתחבורה ציבורית, וכאשר כתב שם חלק י"ב (סימן נו).

ובשם הגרי"ש אלישיב זצ"ל הובא, שהנהגת רכב על ידי אישה, תליא במנהג המקום, ואם במקומה נוהגות נשים לנהוג במכונית אי אפשר לאסור הדבר (אשרי האיש חלק אבן העזר חלק ב' פרק יג סעיף ה).

ודעת הגר"ע יוסף זצ"ל במכתב (נדפס בראש קונטרס כי בא מועד על פסח) שבמקום צורך מותר לאישה לעשות רישיון נהיגה.

וע"ע בספר שערי הלכה ומנהג חלק אבן העזר (עמודים קמז-קמח) ובשו"ת אשר חנן חלק ג' (סימן סז אות ב) ובספר לבושה של תורה (עמודים תתלט-תתמד) ובספר מאיר נתיבים (עמוד 133).

בברכה,

הלל מאירס


להרחבה ושאלות נוספות, ניתן לפנות אל רבני שו"ת הידברות במייל rav2@htv.co.il
תגיות:צניעותרישיון

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה