תורה ומדע

אתאיסט טען שהדולפינים מוכיחים את האבולוציה בגלל החיים במים ובאוויר. מה להשיב?

  • ה' ניסן התשע"ה
אא

שאלה

התווכחתי עם אתאיסט שטען שהלוויתנים והדולפינים מוכיחים את האבולוציה כי הם חיים במים ונושמים אוויר.. זה כביכול מוכיח את האבולוציה שהלוויתן עבר מיצור יבשתי.. איך אפשר להסביר את זה?

תשובה

בס"ד
  
שלום וברכה,
 
בדיוק להיפך. הדולפינים רק מקשים על התיאוריה, שעד כה טענה שיצורי מים עלו ליבשה והפכו ליצורי יבשה. וכעת בעקבות הדולפין הם נאלצים לדחוק את התיאוריה עוד יותר, ולהאמין שיצורי-ים התפתחו ליצורי-יבשה, ואחרי זה שוב חזרו למים, והפכו ליצורי-ים.
 
ועוד, שאין בכדור הארץ דולפינים עם רגלים, ולא לוויתנים עם רגלים, והאבולוציונים נאלצים לחפש בנרות כל מיני מאובנים שיזכירו להם דולפינים ולוויתנים בעלי רגלים, כי אחרת לא יוכלו להסביר כיצד יש בים יונקים שנראים כמו דגים.
 
יחד עם זאת, חשוב להבהיר כבר עכשיו:
אנו יודעים שיש בורא לעולם - לא בגלל שהאבולוציה מופרכת, וגם לא בגלל הקבלות מדעיות שמצאנו בין המפץ הגדול לכתוב בתורה. חשוב להבין שיש בידינו אינספור סיבות מדעיות, לוגיות ופילוסופיות המחייבות כל אדם רציונלי להגיע למסקנה החד משמעית שיש בורא לעולם - וזאת בלי קשר או תלות לנושא האבולוציה או גיל העולם. 
אנו יודעים שהיתה לעולם התחלה ולכל התחלה חייב להיות מתחיל. אנו יודעים שהיקום מנוהל על פי חוקי טבע המוכיחים את שליטתו של בורא עולם אפילו ברגע זה. אנו רואים שהיקום מתוכנן, בנוי על פי משוואות מתמטיות מורכבות, המוכיחות לנו שהעולם נברא על ידי מתכנן. השכל מחייב להגיע לסיבת הסיבות, מי שאינו תלוי בחומר ובזמן, אשר יצר את הכל, ועונה אך ורק להגדרה של אלוקים. ואנו למדים על מהות רוחנית שיש בתוכנו, הבחירה החופשית המעידה על קיומה של נשמה אלוקית. ההוכחות רבות מספור.

 
לא צריך להיות "איינשטיין" או רואה נסתרות בשביל להבין שיש בורא לעולם. אפילו ילד מסוגל להביט ביושר בעולם שסביבנו ולהגיע למסקנה המתבקשת שיש בורא לעולם. מציאות הבורא לא נוגעת בכלל לשאלה האם הבורא יצר את העולם בתקופות של מיליוני שנים, או האם הבורא ברא את בעלי החיים בתהליך של אבולוציה - כי בכל מקרה ברור לנו שיש בורא לעולם אשר יצר את היקום והאדם בחוכמה וכוונה מדוייקת - עם או בלי אבולוציה, אם או בלי תהליכים של מיליוני שנים. בורא לעולם חייב להיות בכל מצב שלא יהיה, זוהי מסקנה מוכרחת מהמציאות, וחשוב להבין שלא ניתן להפריך את מציאותו של הבורא באף מצב.

 
בברכה,
דניאל בלס

להרחבה ושאלות נוספות, ניתן לפנות אל רבני שו"ת הידברות במייל rav2@htv.co.il
תגיות:

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה