תורה ומדע

האם לכל חומר יש סוף?

  • ד' ניסן התשע"ה
אא

שאלה

האם לכל חומר יש סוף? כי חומר גשמי אמור להיות מוגבל, והכוונה לא רק למקום, אלא גם לזמן שיום יבוא והוא ייעלם מהעולם, ומזה נלמד שיש לו התחלה (כי יש לו סוף).

תשובה

בס"ד
 
שלום וברכה,
 
לכל חומר חייב להיות התחלה. כי החומר הוא מוגבל, ומכאן שיש לו מגביל שהתחיל אותו. פירוש הדבר שהחומר לא מתקיים בזכות עצמו, אלא בזכות הבורא שהחליט לקיים אותו, וממשיך לקיים אותו בכל רגע ורגע. ולכן - לכל חומר חייב להיות התחלה, אך לחומר לא חייב להיות סוף - כי המגביל שיצר אותו יכול להמשיך לקיים אותו לנצח. כך שאלוקים ימשיך לקיים את הנשמות והעולם הבא לנצח, והם ימשיכו להתקיים לנצח, כי אלוקים רוצה בקיומם תמיד. הרצון האלוקי הוא נצחי, ורק בזכותו נמשיך להתקיים ללא סוף.
 
וכאן כדאי לפרט את ההוכחה הפילוסופית לקיומו של אלוקים, הנובעת מהגיון יציב זה:
 
כל דבר שאפשר לשאול עליו "למה הוא כך ולא אחרת?" מעיד על היותו מוגבל בידי כח אחר שקבע את גבולותיו. ללא המגביל, לא היה הדבר נשאר מוגבל. כל הגבלה היא בעצם אפשרות שיצאה אל הפועל בידי מגביל מתוך אפשרויות רבות (תארו לעצמכם בדרך משל כוס זכוכית מלאה במים. הכוס נותנת צורה למים, ובלעדי הכוס המגבילה את המים, היו המים נשפכים לכל עבר ומאבדים את צורתם). לכן נשאלות השאלות, מדוע היקום שלנו מוגבל לכמות מסויימת של חומר ואנרגיה, להתנהגות מסויימת מאוד של החומר, שהרי אפילו המרחב והזמן מוגבלים. שאלות אלו מחייבות את המסקנה שיש מגביל שקדם להם, וקבע את צורתם ואת גבולותיהם. אך אם היקום כולו מוגבל, אז נשאלת השאלה, מהי המציאות האמיתית שניצבת מאחורי כל מציאות אחרת? 
ובכן, המציאות היחידה שלא צריכה סיבה ומגביל, יכולה להיות אך ורק מציאות שאין בה אף גבולות כלל: מי שאינו חומר ואינו תלוי במרחב, כלומר אינסופי; ואין בו חילוק והפרדה המגבילים אותו, ולכן הוא אחד מוחלט; ואינו תלוי בזמן ושינוי, כלומר הוא נצחי ללא התחלה וללא סוף, ולכן נמצא בכל מקום ובכל זמן; ואינו מוגבל ברמת האינטליגנציה והידיעה שלו, כלומר יודע הכל ונמצא בכל, ובמילה אחת: אלוקים. מכיוון שאלוקים אינו מוגבל לאף תכונה והגבלה, אז לא ניתן לשאול עליו "מדוע הוא כך ולא אחרת". 
אלוקים הוא איפוא המציאות היחידה שחייבת להיות קיימת בכל מצב ומאחורי כל מציאות אפשרית אחרת. ומכאן ההוכחה הפילוסופית הגדולה ביותר, שאלוקים הוא האינסוף, הוא שורש המציאות וסיבת כל הסיבות, והינו המציאות האמיתית שמקיימת אותנו.
וכמו שסיכם הרמב"ם בהלכות יסודי התורה (פרק א): "יסוד היסודות ועמוד החכמות, לידע שיש שם מצוי ראשון.  והוא ממציא כל הנמצא; וכל הנמצאים מן שמיים וארץ ומה ביניהם, לא נמצאו אלא מאמיתת הימצאו... הוא לבדו האמת, ואין לאחר אמת כאמיתו. והוא שהתורה אומרת "אין עוד מלבדו", כלומר אין שם מצוי אמת מלבדו כמותו"
 
בבקשה חפש בגוגל את המילים "שיחה גורלית". חוברת זו מתארת דו-שיח עם אלוקים, שתשיב על רבות משאלותיך.
 
שלך בברכה,
דניאל בלס

להרחבה ושאלות נוספות, ניתן לפנות אל רבני שו"ת הידברות במייל rav2@htv.co.il
תגיות:

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה