דמויות ביהדות

אברהם אבינו: הראשון בכל

הוא היה הראשון שהפיץ את תודעת האל האחד בעולם, הראשון שעמד בעשרה ניסיונות מפרכים, היחיד שמל את עצמו בגיל 99, ואף זכה להיקרא אבא בשנית בגיל 100. לא סתם אברהם אבינו הוא אבי האומה, ותכף תבינו למה

| י"ב חשון התשע"ד |
אא

מתי: לפי הדעה הרווחת, אברהם נולד בעיר אור כשדים שבדרום ארם נהריים בשנת אתתקמ"ח לבריאת העולם (1812 לפני הספירה). המדרש מספר כי כבר בהיותו בן שלוש העמיק בנפלאות הבריאה, והבין כי אין מצב שהעולם מתפקד ללא בורא. עם הזמן החל בהפצת גילויו לאנשי האזור. בגיל 25 נשא את שרה לאישה, בגיל 75 עזב את חרן לטובת הארץ המובטחת לאחר הציווי המפורסם "לך לך מארץ", כשהיה בן 86 נולד בנו ישמעאל. בגיל 99 מל אברהם את עצמו בהוראת האל, בגיל 100 זכה לבנו יצחק, ובסופו של דבר נפטר בגיל 175.

שושלת: מהאדם הראשון ועד אברהם אבינו חלפו 20 דורות. אברהם נולד לזוג הורים שאת שמם לא הייתם מנחשים בחידון טרוויה לעולם. שם אביו תרח בן נחור (סוג של מומחה לעבודה זרה) ושם אמו - אמתלאי (בת כרנבו). לאברהם היו שני אחים - נחור והרן. הרן הוליד את לוט, מילכה ויסכה (שהיא למעשה שרה אמנו). משהגיע לגיל נישואין, לקח לאישה את שרה, ולאחר מותה את קטורה (יש אומרים שהיתה זו שפחתו הגר, שלמעשה חזרה אליו). בניו המוכרים הם יצחק וישמעאל, שמהם יצאו היהודים (בני יצחק ויעקב) והערבים (ישמעאל).

בעזרת השם: כשאברהם נולד, נקרא שמו אברם. האות ה התווספה לשמו מאוחר יותר על ידי אלוקים בכבודו ובעצמו, כאשר ביקש לשנות את מזלו ולתת לו את יצחק בנו. גם אשתו שרה, אשר נולדה עם השם שרי, נתבקשה להחליף את שמה מאותה סיבה. הוספת האות ה לשמם סימלה את הימצאותו של בורא עולם בחייהם מעתה והלאה. כינויו, "אברהם העברי", ניתן לו מהסיבה שבאותה תקופה כל בני הדור היו מן העבר האחד (עבדו לאלילים) ואברהם עמד מן העבר השני, והאמין בקיומו של אל אחד.

כבר כשאברם היה צעיר גילו חכמי נמרוד, המלך הרשע ששלט באותה עת, את שעתיד לצאת מאברהם. הם סיפרו לו כי בלילה בו נולד אברהם, ראו שכוכב גדול עולה ממזרח לרקיע, ובולע ארבעה כוכבים מארבע רוחות העולם. עקב כך הם הבינו כי הבן שנולד לתרח הוא האדם שעתיד "לכפור" ולהמריד את האנשים נגדו. ואכן, אברהם היה גדול המחזירים בתשובה בכל הזמנים. כפי שלומד רש"י מהפסוק "ואת הנפש אשר עשו בחרן", אברהם היה מגייר את הגברים ושרה את הנשים, וכך הפיצו שניהם בעולם את תודעת האמונה באל אחד.

כדי לחשל את אברהם בקשר עם הבורא, העמיד אותו הבורא בעשרה ניסיונות (ניסיון מלשון הרמה על נס, הרמה לגובה), ביניהם כבשן האש, ברית בין הבתרים, לך לך מארצך, רעב בארץ המובטחת, הצלת לוט, ברית מילה וכמובן עקידת יצחק המפורסמת.ניסיונות אלו נחשבים לשורשי כל סוגי הניסיונות שקיימים בעולם, ובזכות עמידתו בניסיונות אלו השריש אברהם בצאצאיו את היכולת לעמוד בכל ניסיונות החיים. כנגד עשרה ניסיונות אלה, שבהם עמד אברהם, נתן ה לבני ישראל את עשרת ימי תשובה, עשרה ניסים לישראל במצרים, עשר מכות על המצרים, וכמובן את עשרת הדיברות.

אברהם אבינו, שכתב את "ספר היצירה" ותיקן (כלומר יסד) את תפילת שחרית, מייצג את עמוד החסד בעולם, משום שהיה מרבה בהכנסת אורחים גם כשהיה במצב רפואי רגיש בימים שאחרי המילה.

מלבד יצחק וישמעאל, היו לאברהם ששה בנים נוספים מהאישה אותה נשא לאחר מות שרה, קטורה. שמותיהם: זמרן, יקשן, מדן, מדין, ישבק ושוח.

בשנת ב אלפים קכ"ג הלך אברהם לעולמו, זקן ושבע ימים (ישנה מחלוקת בגמרא - מסכת ראש השנה דף י - לגבי תאריך פטירתו המדויק. לדעת רבי אליעזר נפטר אברהם בא תשרי, ולדעת רבי יהושע נפטר בא ניסן). לאחר פטירתו נקבר אבי האומה במערת המכפלה על ידי בניו, יצחק וישמעאל, בסמוך לקברה של שרה.


דרגו את המאמר - ותעזרו לקידומו בגוגל:

ממוצע 4 (89 מדרגים)
הנקראים ביותר
הידברות שופס

יומן "שנה וברכותיה" לשנת תש"פ - הרבנית ימימה מזרחי

65לרכישה

מוצרים נוספים

ערכת חזרה ללימודים לבנות - חיים ולדר וילדות מספרות על עצמן

ערכת חזרה ללימודים לבנים - חיים ולדר וילדים מספרים על עצמם

ערכת חזרה ללימודים - מרן הרב עובדיה יוסף זצ"ל

ילדים מספרים על עצמם בקומיקס 3 - חיים ולדר

60 גיבורים - הרב יוסף ברוק

סדר הדורות הקצר - הרב שלמה בניזרי

לכל המוצרים