שאלות באמונה

שבילי האמונה: חובה להעריך את הילד ללא תנאים

חובה שהילד ירגיש שלא משנה אילו כשרונות יהיו בו וכמה הוא יצליח בלימוד, מה שלא יהיה – אנחנו לעולם נאהב ונעריך אותו

| ד' אלול התשע"ח |
(צילום: Shutterstock)
אא

כדי להצליח בחינוך חובה להעריך את הילד מבפנים בלי שום תנאים, לא לראות רק כשרון וחיצוניות אלא לזהות את הפנימיות העמוקה שבו, מיהו באמת ומה הוא יכול להיות. להראות לילדים את הטוב שבכל אחד מהם, לזכור את צלם האלוקים שבהם, את החשיבות של כל אחד מהם – בן של ה', זה הערך שלו האמתי בלי תנאי.

חובה שהילד ירגיש שלא משנה אילו כשרונות יהיו בו וכמה הוא יצליח בלימוד, מה שלא יהיה אנחנו לעולם נאהב ונעריך אותו. מהמקום הזה שמאמינים בו ואוהבים ללא תנאי הוא לא יהיה מסוגל לבגוד בערכים שהנחלנו לו, במצוות, בבורא. ילד שהתרחק, אם הוא מרגיש אהוב ללא תנאי, הוא יחזור.

כך נוהג ה' עם בני ישראל ואומר: בין כך ובין כך בני הם – ה' אוהב אותנו כבנים בכל מצב. ה' מחכה שנחזור בתשובה, אך אהבתו לא נפגמת בכל מצב שהוא.

בגמרא קידושין (לו, א) יש מחלוקת בין רבי יהודה ורבי מאיר, רבי יהודה אומר: "בנים אתם לה' אלהיכם, בזמן שאתם נוהגים מנהג בנים אתם קרוים בנים, אין אתם נוהגים מנהג בנים אין אתם קרוים בנים" – רק כשעם ישראל נוהגים כראוי הם נקראים בנים לה', אך רבי מאיר סובר: "בין כך ובין כך אתם קרוים בנים." (ספרי דברים ראה צו) – בכל מצב שיהודי נמצא הוא עדיין נשאר בן של ה'. בדרך כלל כשרבי יהודה ורבי מאיר חולקים, הולכים לפי רבי יהודה, אך כאן במחלוקת זו הולכים לפי רבי מאיר ופוסקים ש"בין כך ובין כך אתם קרוים בנים". יהודי בכל מצב נשאר בן אהוב של אביו שבשמים!

ואומרים צדיקים שלא סתם אנו קוראים 'אלקא דמאיר ענני' – למה דוקא מזכירים את רבי מאיר? כי לפעמים אנחנו פונים בתפילה לה' ולא כל כך ראויים, ואז אנו מזכירים את רבי מאיר – ומזכירים את הסברא שפסקו על פיו ש"בין כך ובין כך אתם קרוים בנים", ובכך מבקשים מה' שגם אם איננו ראויים יענה לנו כאב לבן ויתן לנו את מבוקשנו. (הגה"ק ר' יעקב שאלתיאל ניניו, "אמת ליעקב" מע' ר' אות עד)

כך עלינו לנהוג בדרך של ה', שגם אם הילד התרחק או לא אינו הולך בדיוק באותה דרך שבה רצינו, הוא עדיין נשאר בן יקר ואהוב, זה מה שישאיר אותו קרוב.

לרכישת ספרה החדש של הרבנית אסתר טולידאנו "שבילי האמונה" בהידברות שופס לחץ כאן


דרגו את המאמר - ותעזרו לקידומו בגוגל:

ממוצע 4 (78 מדרגים)
הנקראים ביותר
הידברות שופס

סט ארכיאולוגיה תנ"כית - הרב זמיר כהן

319לרכישה

מוצרים נוספים

המדריך המלא לחינוך ילדים - הרב זמיר כהן

בוסר המלאכים - ארגז כלים להורי המתבגר - הרב דן טיומקין

רזי התזונה - להתנקות, להבריא, לרזות בקלות

תיק מהודר עם ידית לטלית ותפילין

נטלה מהודרת "עיטורים"

ערכה מהודרת להבדלה

לכל המוצרים