מפתחות לחיים

צבעי הבריאה: כיצד הירקות דומים לאברי הגוף?

מהו הקשר בין מראה הצמחים לבין אברי הגוף? ואיך ניתן להשתמש במידע הזה?

שתף במייל
| כ"ד אב התשע"ז |
(צילום: shutterstock)
whatsapp
אא

כבר לפני מאות שנים הבחין האדם כי קיים דמיון מפתיע בין צורתם של פירות, ירקות וצמחי-מרפא מסוימים, לאיברים בגוף האדם להם הם מועילים. מידע זה נחקר לפני מאות שנים על ידי החוקרים גָלֶנוֹס, פָּארַאצֶלסוּס, ו-בּוֹם, ונודע בשם "תורת החתימות" (Doctrine of Signatures). מאוחר יותר נעשה שימוש רב בעיקרון זה בשיטה הרפואית "הומיאופתיה".

ובזמננו - לדעת ד"ר בראדלי בנט מהאוניברסיטה הבינלאומית בפלורידה, אמנם תורת החתימות אינה 'הוכחה' שצמח זה מסוים מועיל לאיבר מסוים, אבל יש לה חשיבות רבה ברחבי העולם כעזר חזותי לזכירת התכונות המועילות שבצמחים. בפרט לאוכלוסיות במדינות בלתי מפותחות שאין להן גישה למקורות מידע מדעיים, ולהן תורת החתימות חשובה מאוד ככלי לזכור מהן מעלותיו וסגולותיו של צמח זה או אחר.

הנה מספר דוגמאות:

גזר פרוסת גזר נראית כמו עינו של האדם. נראים בה בבירור האישון, הקשתית ורשת הקווים שסביבם. במחקרים מדעיים הוכח שהגזר בריא מאד לעיניים. אכילתו תורמת לשיפור בזרימת הדם בעיניים ומועילה מאד לתפקודן.

עגבנייה העגבנייה הטבעית מחולקת לארבעה תאים וצבעה אדום. גם ללב ארבעה תאים והוא בצבע אדום. ואכן, מחקרים שנעשו אודות השפעת העגבנייה על גוף האדם העלו כי היא מועילה לבריאות הלב - בפרט על ידי הליקופן - ולניקוי הדם.

ענבים כל ענב אדום נראה כמו תא דם בודד בהגדלה רבה. בנוסף, אשכול ענבים כהים מזכיר בצורתו ובצבעו את צורת וצבע הלב. מחקרים הוכיחו בבירור שגם לענבים הכהים תפקיד נכבד בבריאות הלב ובניקוי הדם.

אגוז מלך הדמיון שבין צורת המוח לבין צורת אגוז מלך הוא פשוט מדהים. האגוז נראה כמו מוח מיניאטורי, המחולק לשני חצאים - אונה ימנית ואונה שמאלית, כשהוא מונח בתוך עצם הגולגולת. אפילו הקמטים והקיפולים דומים לקליפת המוח (קורטקס). באגוז ישנם גם מח עליון ותחתון. היום ידוע שהאגוז מכיל סרוטונין וויטמינים החשובים למוח, ובמחקרים הוכח שתמצית ממנו עוזרת לתפקוד תקין יותר של מוחם של חולי אלצהיימר.

שעועית אדומה נראית כצורת כליה ולפי הרפואה הסינית אכילתה מחזקת מאד את תפקוד הכליות אצל אדם בריא. מאידך, לחולי כליות אסורה אכילת שעועית, משום שבשעועית ישנו חומר טבעי בשם פוספט, האסור לחולי כליות.

תפוח אדמה מתוק נראה בצורתו כמו בלוטת הלבלב. ואכן, אכילת תפוח אדמה מתוק מועילה לחולי סכרת [אשר כידוע, מחלתם נובעת מפגיעה בתפקוד הלבלב], משום שהוא מסייע לייצב ולהסדיר את משק הסוכר והאינסולין בגוף.

בצל נראה כמו תא גוף בודד בהגדלה רבה. הבצל ידוע ברפואה הטבעית כמסייע לנקות את תאי הגוף מחומרי פסולת.

אבוקדו – לאבוקדו עם הגלעין שבתוכו צורה של בית גידול העובר. לאחר חיתוכו, חציו נראה עם עובר וחציו ללא עובר. ואכן, ברפואה הטבעית האבוקדו ידוע כמסייע למניעת מחלת סרטן הנשים, מאזן הורמונים ומזרז את ההחלמה לאחר לידה. ומעניין, מעת פריחת פרח האבוקדו (באביב) ועד הבשלת הפרי (בחורף) חולפים בדיוק תשעה חודשים...

תאנים – התאנים צומחים בזוגות ומלאים בזרעים. אכילת תאנים התבררה כמסייעת למניעת עקרות בגבר.

לרכישת הספר "מפתחות לחיים" היכנסו לאתר הידברות שופס

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

50לרכישה

מוצרים נוספים

הגדה של פסח הרב זמיר כהן:

ערכה לילדים לליל הסדר

והגדת - הרבנית ימימה מזרחי

כיסוי פסח מהודר מסאטן משובץ אבנים עם נצנצים מוזהבים מעוגל

גביע קידוש מהודר "להבה"

ערכת יצירה מעמד מהודר לבקבוק יין

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה