היסטוריה וארכיאולוגיה

מטמון בן 1,400 שנה התגלה בעקבות הרחבת כביש 1

בעקבות הרחבת כביש 1, נחשפו 9 מטבעות ברונזה בארנק בד. המטמון נמצא בארנק בד, בצמוד למבנה, בתוך מפולת של אבנים גדולות

| כ"א אדר התשע"ז |
תשע המטבעות שנמצאו בחפירה (צילום: יולי שוורץ, רשות העתיקות
אא

מטמון של תשעה מטבעות ברונזה מסוף התקופה הביזנטית (המאה ה-7 לספירה) התגלה בחפירות הצלה שניהלה רשות העתיקות במסגרת ביצוע עבודות להרחבת כביש 1, סמוך לעין חמד ובמימון חברת נתיבי ישראל.

המטבעות נושאים את דמותם של שלושה קיסרים ביזנטיים: יוסטיניאנוס, מאוריקיוס ופוקאס. פני המטבעות מעוטרים בדמות הקיסר לבוש בגדי צבא ונושא צלבים. ובגבם מצוין, בין היתר, ערכו של המטבע, לרוב באות M.

מנהלת החפירה מטעם רשות העתיקות, אנט לנדס-נגר, מסרה כי "המטמון נמצא בצמוד למבנה, בתוך מפולת של אבנים גדולות. נראה כי בעל המטמון צרר אותו בארנק בד בתוך נישה מוסתרת בקיר בעת סכנה, בתקווה לשוב ולאסוף אותו, אך היום אנו יודעים שזה לא עלה בידו".

"המטמון מעיד על סופו של האתר", הוסיפה לנדס-נגר. "הרקע ההיסטורי להטמנתו קשור, ככל הנראה, לפלישה הפרסית הסאסאנית בשנת 614 לספירה. פלישה זו, היתה בין הגורמים שהביאו לסיום שלטונם של הקיסרים הביזנטיים בארץ ישראל".

בצל איומי הפלישה הטמינו תושבי האתר, אשר חשו בסכנה המתרחשת עליהם, את כספם בצמוד לקיר בתקווה לחזור לביתם בקץ הפרעות, דבר שלא קרה. האתר ננטש ונהרס, ולבסוף נקבר ושולב במערכת הטרסות האופיינית לאזור.

המבנה והגת שלצדו שייכים לאתר גדול יותר, המשתרע לרוחב כביש 1. חקירת האתר העלתה את ההשערה כי מדובר ביישוב בשם 'עין ביקומקובה', ששמו השתמר בשם הכפר הערבי השכן 'בית נקובה'. אתר זה, שוכן לצד דרך ראשית ממישור החוף לירושלים, אשר שירתה את תנועת הצליינים הנוצריים בדרכם לירושלים, ולאורכה התפתחו יישובים ותחנות דרכים.

לדברי ד"ר עמית שדמן, ארכיאולוג מחוז יהודה, "רשות העתיקות וחברת נתיבי ישראל יפעלו יחד על מנת שהאתר יישאר כנקודת ציון בנוף לצד כביש מס' 1".

הנקראים ביותר
הידברות שופס

ספר קהלת עם פירוש הרב זמיר כהן

45לרכישה

מוצרים נוספים

הרב זמיר כהן - פרקי אבות

הרב זמיר כהן - סט ארכיאולוגיה תנ"כית

הרב זמיר כהן - מסילת ישרים

מיכל לשם - NLP

מגש לחלה מהודר מזכוכית

מרפא הבושם

לכל המוצרים