פסח

אם תרצו - זו ההגדה

כולנו קוראים בכל שנה בליל הסדר הגדה של פסח, אך לא יודעים הרבה עליה. ידעתם למשל שהיא הספר הנדפס ביותר בעולם היהודי, ושהיא הספר שחוברו עליו הכי הרבה ספרי פירושים, ושיש מחבר שחיבר למעלה מ-30 סוגי הגדות?

אא

תחילה, איך נוצרה ההגדה של פסח‏? ההגדה היא בעצם קובץ מדרשים, מזמורי תהילים, דברי חז"ל, ברכות, תפלות ופיוטים, שנוצר כדי לקוראו בליל הסדר, על מנת לצאת ידי חובת מצות "והגדת לבנך" וסיפור יציאת מצרים. קובץ זה נקרא "הגדה" מלשון היגד - אמירה כנאמר "והגדת לבנך".

מתי בדיוק התגבשה ההגדה לנוסח הנוכחי? לא ידוע. לפי אחת הדעות הנוסח הנהוג בימינו התגבש ככל הנראה בתקופת בית שני, מלבד הפיוטים והפזמונים שצורפו בימי הביניים. הנוסח הקדום ביותר מופיע בסידור רב סעדיה גאון.

ההגדה העתיקה והיקרה ביותר בעולם היא ´הגדת סרייבו´. ובכלל, היא נחשבת לכתב היד היהודי היפה ביותר בתבל, ולאחד הספרים היקרים בעולם. ערכה נאמד בכ-700 מליון דולר! על פי סגנון כתיבתה משערים כי היא נכתבה בעיר ברצלונה בסביבות שנת 1350 למניינם, בתקופת תור הזהב של יהודי ספרד. ההגדה נכתבה על דפים עשויים עור עגל משובח, ונוספו לה איורים ססגוניים מדהימים ומרהיבי עין בצבעים יקרים עשויים כסף זהב ונחושת.

"הגדה של פסח", זהו הספר הנדפס ביותר בעולם היהודי, אף יותר מן התנ"ך. רק בקטלוג הספרייה הלאומית רשומים מעל 8500 הגדות! הסיבה לריבוי ההדפסות נובעת מכך שכל יהודי רוכש הגדות לפחות כמספר בני ביתו, ובמשך השנים מוסיף עוד כהנה וכהנה. לרבים יש תחביב לרכוש בכל שנה הגדה חדשה. מדי שנה, יוצאות לאור עשרות מהדורות חדשות של הגדות, ויש אספנים המלקטים בשקדנות כל הדפסה חדשה היוצאת לאור. אגב, ההגדה המודפסת הראשונה היא הגדת פראג, אשר נדפסה בשנת רפ"ז (1526), והיא מן ההגדות המצוירות היפות ביותר. הגדה זו נמכרה בעבר בניו-יורק במחיר 134,000 דולר.

שאלו פעם את רבי נפתלי מרופשיץ: "למה מדפיסים בכל שנה הגדה חדשה, ולמה נוהגים רבים מאחינו בני ישראל לקנות בכל שנה הגדה חדשה?", השיב להם: "משום שהרשע של ה´ארבעה בנים´ מהשנה שעברה כבר נחשב בימינו לצדיק; ומי שמשתמש בהגדה ישנה חסר איפוא אחד מארבעתם...".

ההגדה קוטפת שיא נוסף – זהו הספר שחוברו עליו הכי הרבה ספרי פירושים. לפי המשוער, חוברו עליה למעלה מארבעת אלפים ספרי פירושים, יותר מכל ספר אחר בספרות היהודית. ועוד היד נטויה, כאשר בכל שנה ושנה יוצאים עשרות ספרים חדשים על ההגדה.

ישנם אפילו מחברים שחיברו כמה וכמה ספרים על ההגדה. מרן החיד"א למשל כתב ששה פירושים על ההגדה. בדור האחרון, מי שנחשב למחבר ההגדות הפורה ביותר, הוא הסופר הנודע רבי שלום מאיר הכהן וולך שליט"א, המנפיק כמעט מדי שנה הגדה של פסח חדשה ולפעמים שתי הגדות בשנה. עד היום הוא חיבר למעלה מ-30 הגדות, כאשר אף חוג ביהדות אינו מקופח. הרב וולך המכונה "בעל ההגדות", חידש ז´אנר מיוחד של הגדות בהן הוא אוסף פירושים וביאורים של רב מסוים על סדר ההגדה, שנלקטו על ידו מתוך ספריו של אותו רב, וכן משלב סיפורים אודותיו.

את אוסף ההגדות הגדול בעולם, מחזיק מר אבירם פז הי"ו. ברשותו אוסף ענק הכולל לא פחות מ-3000 הגדות, חלקן נדירות ביותר. מרבית תקציבו האישי וזמנו מוקדשים למטרה אחת: להשיג הגדות. "כשאני משיג הגדה שחיפשתי הרבה זמן", הוא אמר בראיון לעתון ´שערים´, "אין לי סיפוק גדול מזה. זו הרגשה נפלאה. לפעמים מתקשרים אלי אנשים באמצע הלילה ומודיעים לי על הגדה אותה מצאו בבוידם. אני לא חושב פעמיים ונוסע גם שלש וארבע שעות כדי לבדוק אותה".

לסיום, נציין סוג הגדה מעניין. לדון יצחק אברבנאל זצ"ל ישנו ספר "זבח פסח" על הגדה של פסח. המיוחד שבפירושו שלפני שהוא ניגש לביאור עצמו, הוא מקדים לא פחות ממאה שאלות וקושיות, ואח"כ מתחיל לבאר פסקא פסקא מן ההגדה, ובסוף כל פסקא מסיים "ובזה הותרו השאלות שהצענו בשער פלוני ופלוני", עד אשר תוך כדי הביאור מיישב כל אשר העלה בשאלות. למאה השאלות קרא "מאה שערים", וקרא על עצמו: ויזרע יצחק בארץ ההיא וימצא בשנה ההיא מאה שערים, ויברכהו ה´ – בהיתרם.

תגיות:הגדהפסח

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה