טורים אישיים - כללי

לשון הרע – אנשים מתים מזה

אריאל רוניס מת בגלל מקבלי לשון הרע. אולי בפעם הבאה נזכור שלשון הרע הוא נשק קטלני?

  • ח' סיון התשע"ה
אא

אריאל רוניס מת בגלל קבלת לשון הרע.

על עוון לשון הרע אמרו חכמינו: "גדול עונש המקבלו יותר מהאומרו". במבט ראשון זה נראה תמוה: למה מפיץ הדיבה עושה מעשה חמור פחות מאנשים שבסך הכל היטו את אזניהם לשמוע? מחשבה מעמיקה מעט יותר תגלה את התשובה. כוחו של לשון הרע – ככוח מספר המאמינים לו. אדם יכול לצעוק בכיכר העיר את דעתו על פלוני, אבל אם הכל יתעלמו ממנו, לפלוני לא ייגרם שום נזק. לעומת זאת, אם קבוצה גדולה תיאסף מסביבו של המשמיץ, תאזין לדברים ותהנהן בראשה בהסכמה – אבוי לפלוני. הלינצ'טרנט שעבר רוניס הוא בסך הכל הגרסה המודרנית של אותה התאספות בעלי לשון הרע הלהוטים להאמין להשמצות על אנשים שלא עשו להם כל רע.

לא סתם אמר אביו השכול, השבור, של רוניס את המילים הבאות בריאיון לחדשות ערוץ 2: 6,000"  איש שלא יודעים כלום, לא היו עדים, לא שום דבר, מסתמכים על השמצה חד צדדית, כותבים תגובות פוגעניות - עליהם אני כועס. לא על האישה שכתבה את הפוסט. אותה יכולתי לתבוע לדין... אבל 6,000 איש?"

אריאל רוניס זאריאל רוניס ז

הרוצחת לא הייתה אותה אישה, יהיו אשר יהיו מניעיה, שהחליטה לספר לעולם מה היא חושבת על אריאל רוניס. הרוצחים היו רבים: ששת אלפים אנשים, שטופי תחושת עליונות מוסרית על פני אותו בירוקרט עליו קראו, שהתעלמו מכל כלל של צדק, אתיקה ואנושיות פשוטה ודנו את רוניס לכף חובה חד משמעית. אנשים ששפטו את רוניס בבית משפט שדה של הלב: בית משפט שאין בו סנגור, ואין בו עדים, ואין לו אלוהים.

תזכרו את זה בפעם הבאה שמישהו יספר לכם סיפור עוולה מצמרר או יפרסם פוסט קורע לב ומאשים. תזכרו את זה בפעם הבאה, שבה תנוח עליכם רוח האביר המושיע, ותנסה לפתות אתכם להפיץ הלאה פיסה עסיסית של לשון הרע – בשם הצדק, כמובן!

התורה אוסרת לשון הרע גם כאשר הוא מדווח אמת לאמיתה – אם אין בכך תועלת. 'שיימינג' איננו תועלת. וכשמדובר במקרה שלא נחקר, שאין לו עדים, כשכל הנושא הוא דיווח סובייקטיבי של צד אחד – הוא עובר מדרגת סתם לשון הרע אל דרגת עבירה חמורה עוד יותר: הוצאת שם רע.

כשהיה בית המקדש קיים, היו דוברי לשון הרע לוקים במחלת הצרעת, מחלה ששלחה אותם אל בידוד חברתי מחוץ למחנה ישראל ואל תהליך טהרה ממושך. בימינו, כשאיננו זוכים להתערבות אלוקית ישירה כזו בהרגלי השיחה שלנו, חשוב לשנן את הרציונל מאחורי העונש שקצבה התורה למדברי לשון הרע: לשון הרע הוא לא דיבור 'לא נחמד' - לשון הרע הוא, בפוטנציה, רצח.

לשון הרע לא מדבר אליי - הרב דודי ברוורמן

לשון הרע - הרב יצחק בצרי

תגיות:לשון הרעהחפץ החיים

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה