חדשות יהדות

בעקבות גל האנטישמיות: "האיחוד האירופי האיץ את יישום התכנית למאבק באנטישמיות" 

שגריר האיחוד האירופי בישראל חשף בביקורו יחד עם עשרות שגרירים ב"גנזך קידוש השם": "בעקבות ה7.10 האיחוד האירופי האיץ את יישום התכנית למאבק באנטישמיות ושמירה על החיים היהודים ביבשת"

קרדיט צילום: יעקב נחומיקרדיט צילום: יעקב נחומי
אא

לרגל יום השואה ובעקבות התגברות גילויי האנטישמיות ברחבי העולם, משלחת של עשרות שגרירי מדינות האיחוד האירופי בישראל בראשותו של מר דימיטרי טזאנצ'ב, שגריר האיחוד האירופי בישראל, הגיעה היום (ג') לאירוע הזדהות והפגנת סולידריות, במכון השואה החרדי גנזך "קידוש השם" בעיר בני ברק.

את האירוע המיוחד, שנערך בהנחיית אשת התקשורת סיוון רהב מאיר, פתח ראש עיריית בני ברק הרב חנוך זייברט, בן לניצול שואה, שגולל בפני השגרירים את סיפור הצלתו של אביו ממלתעות הנאצים בתקופת השואה, ותקומת משפחתו בארץ ישראל מתוך אפר החורבן.

סגן השר הרב אורי מקלב, הממונה על הרשות לזכויות ניצולי השואה במשרד רה"מ, ציין שמה שקדם לשואה ומה שהוביל לשואה היה האנטישמיות וההסתה כנגד היהודים. "כיום האנטישמיות מגיעה מקבוצות מסודרות במדינות שונות באירופה וכנגד זה צריך להילחם ואת זה צריך למגר, ליצור את האווירה הנכונה את החינוך וההסברה כנגד האנטישמיות הגואה באירופה בימים אלו, ולא לתת לכך שום לגיטימציה", פנה סגן השר לשגרירי המדינות והדגיש שהרוח והאמונה, הם מה שהחזיקו את היהודים בתקופת השואה.

הנואם המרכזי באירוע, שגריר האיחוד האירופי בישראל, דימיטרי טזאנצ'ב, אמר כי, "השואה היא כתם אפל שלא יימחה מההיסטוריה של היבשת שלנו, ואנו, כנציגי האיחוד האירופי והמדינות החברות בו, רואים זאת כחובתנו הקדושה לוודא שהרצח הברוטלי של שישה מיליון גברים, נשים וילדים יהודיים לא יישכח לעולם".

השגריר סיפר כי לאחר האירועים הנוראיים ב-7 באוקטובר, וגל האנטישמיות ששטף בעקבותיהם את אירופה וחלקים אחרים בעולם, האיחוד האירופי האיץ את יישום אסטרטגיית האיחוד האירופי למאבק באנטישמיות וטיפוח חיים יהודיים. התכנית המקיפה כוללת כמעט 100 יוזמות, כש-74 מהן כבר יצאו לדרך, ומטרתן להבטיח שיהודים באירופה יוכלו לחיות את חייהם בחופשיות.

"אני קוראת לכם כבוד השגרירים לשלב איתנו ידיים בשליחות הקדושה והחשובה שלנו. לשתף איתנו פעולה בהנחלת זיכרון הקהילות היהודיות שהיו באירופה, ושהן חלק מפואר מההיסטוריה של ארצותיכם", פנתה לשגרירים רחל יוד, יו"ר הנהלת גנזך "קידוש השם".

יוד הזכירה בדבריה את הקשר בין זיכרון השואה למאבק באנטישמיות המתפרצת בימים אלה ברחבי העולם, "היסטוריה של תרבות עשירה, ספרות מרתקת שאנו משתמשים בה עד היום, של שירה, נגינה, של היופי העתיק של אירופה. יופי שהיה ואיננו. אך כאן בארץ החברה החרדית משמרת אותו, לצד ערכים יהודיים ואוניברסליים אותם אנחנו מטמיעים בקרב בני הנוער ומצטרפים למאבק שלכם באנטישמיות".

יו"ר ההנהלה הזמינה באופן אישי, את כל אחד מהשגרירים לבוא לביקור התרשמות אישי, מהפעילות החינוכית העניפה של המכון, במטרה לחשוב כיצד ממנפים ומרחיבים את הפעילות, לתועלת המטרות החשובות והמשותפות.

הקונסולית וח"כ לשעבר קולט אביטל, יו"ר מרכז ארגוני השואה בישראל, הציגה במהלך האירוע בפני המשלחת את זיכרון השואה הייחודי לקהילה החרדית.

השגרירים ביקרו בתערוכת חסידי אומות העולם המוצגת בגנזך בהדרכת מר אריה הנדלר, יחד עם שורד השואה מר מיכאל אוריך ושמעו מאת הרבנית אסתר פרבשטיין, יועצת והיסטוריונית פדגוגית, ושורדת השואה גב' נדיה הורוביץ, על כוחה של האישה החרדית בשואה.

האירוע ההיסטורי, נחתם בביצוע מרגש של תפילת "קל מלא רחמים" בביצועו של

החזן ישראל אדלר, ובהדלקת נרות זיכרון לזכרם של ששת המיליונים הי"ד ע"י הרב דוד סקולסקי יו"ר גנזך קידוש השם, שניהל את המכון במשך עשרות שנים.

השגרירים שהשתתפו באירוע סיפרו כי הם מתרגשים מאוד להשתתף באירוע ולראות אך ההתמקדות המיוחדת של גנזך ״קידוש השם״ באופן שבו שמרו היהודים על המסורת והמצוות הדתיות שלהם במהלך השואה.

תגיות:שואהאנטישמיות

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה